کارزار

خواست جمعی برای بهتر شدن

«کارزار» یک پروژه در حال تکمیل است و هدف این پروژه ایجاد بستری عادلانه و قانونی برای طرح مطالبات مردمی است. تا کنون کمپین‌های زیادی در فضای وب برای گردآوری امضای مجازی شکل گرفته‌اند، اما اغلب کاربران نگران هستند از اطلاعات آنها استفاده درستی نشود. کارزار امیدوار است بتواند علاوه بر تسهیل روند جمع‌آوری امضا برای کمپین‌های فرهنگی، اجتماعی و صنفی، بستری امن و قانونی برای این امر میسر سازد.

در صورتی که می‌خواهید کارزاری جهت جمع‌آوری امضا راه‌اندازی کنید، جهت آشنایی با شرایط و روند آن این صفحه را بخوانید. برای اطلاعات بیشتر درباره قوانین و شرایط استفاده از کارزار این صفحه را مطالعه بفرمایید.

کارزار چه فایده‌ای دارد؟

کارزار به طور کلی اهداف و کارکردهای زیر را دنبال می‌کند:

۱. به عنوان یک ابزار کاربردی: جمع‌آوری امضا به عنوان یک راه حل برای درخواست‌های رسمی، همیشه وجود داشته و با روش‌های مختلفی اجرا می‌شده است. از امضای طومارهای پارچه‌ای گرفته تا امضای شکواییه‌های رسمی. با توجه به پتانسیل‌های وب و وسعت استفاده از اینترنت، و نیز تغییر سبک زندگی در همه زمینه‌ها، به ابزاری جایگزین و با بهره‌گیری از قدرت فراگیر وب و شبکه‌های اجتماعی نیاز داریم. انتشار نامه مردم محله جوادیه تهران به شهردار منطقه ۱۶ چنین کارکردی را برطرف کرد. پلتفرم‌های مشابهی نیز جهت Petition در دنیا وجود دارند که استفاده از آنها برای بخشی از ایرانیان سخت است و نیاز به بومی‌سازی دارد.

۲. به عنوان ترویج فرهنگ مطالبه‌گری: در بسیاری از کارزارهای بین‌المللی مخاطب اصلی بیانیه‌ها افکار عمومی و هدف اصلی از انتشار آنها ترویج فرهنگ مطالبه‌گری است. بنابراین می‌توان گفت فارغ از اینکه یک بیانیه نتیجه‌ای عملی در سازمان یا افراد مورد خطاب خود داشته باشد یا خیر، با توجه به افراد زیادی که بیانیه را مطالعه می‌کنند و آن را به اشتراک می‌گذارند، یک ابزار مدنی قدرتمند در راستای فرهنگسازی است.

۳. پیگیری برای اثربخشی: اثربخشی جمع‌آوری امضا به متغییرهای مختلفی وابسته است. از جمله تعداد امضاها، بازتاب در مطبوعات و رسانه‌های رسمی، میزان ترند شدن و به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی، در نظر گرفته شدن تمام جوانب درخواست و میزان عملی بودن آن، و... از عوامل مهم در اثربخشی و به نتیجه رسیدن کارزارهای جمع‌آوری امضا است. باید توجه داشت که در مقیاس جهانی نیز تعداد کمی از پتیشن‌ها منجر به نتیجه می‌شوند. با این حال تیم کارزار همواره در حال رایزنی با خبرنگاران، نمایندگان مجلس، و افراد موثر در جامعه جهت افزایش امکان ثمردهی بیانیه‌هاست.تیم کارزار:

مدیر: دکتر حامد بیدی
اعضای تیم: حسین رمضان‌زاده، دکتر امیرحسین ناطقی