کارزار درخواست تعیین تکلیف حقوقی دوچرخه سواری زنان:

رکاب زدن در دل جاده‌ی محدودیت‌های سلیقه‌ای

رکاب زدن در دل جاده‌ی محدودیت‌های سلیقه‌ای

موضوع دوچرخه سواری بانوان در ایران بارها و بارها مورد بحث و گفتگو واقع شده و با این‌که در هیچ کجای قوانین رسمی منعی برای این ورزش سالم و تفریحی برای بانوان وجود ندارد اما گاهی در گوشه کنار کشور یک مسئول به صورت سلیقه‌ای و بدون در نظر گرفتن قانون، دوچرخه‌سواری بانوان را محدود می‌کند و جلوی فعالیت‌های سالم و قانونی آن‌ها را می‌گیرد. مریم شیعه‌زاده دوچرخه‌سواری‌ است که در شهر مشهد خود دچار این محدودیت سلیقه‌ای شده و برای همین در جهت آگاهی‌بخشی و روشن شدن تکلیف این موضوع اقدام به راه اندازی یک کارزار و آگاهی‌رسانی در این مورد کرده و در شهر خودش، مشهد به موفقیت رسیده. با ما پای صحبت‌های او بنشینید تا از جریان به نتیجه رسیدن هدفش باخبر شوید:

 

  • سلام و وقت بخیر. ممنون می شویم ابتدا یک معرفی از خودتان برای مخاطبان ما داشته باشید:

- سلام. من مریم شیعه‌زاده هستم. ساکن و متولد مشهد. رشته تحصیلی من خبرنگاری بوده و در حال حاضر مشغول روزنامه‌نگاری می‌باشم.

  • بفرمایید کارزار شما در چه رابطه‌ای بود و چرا به فکر راه اندازی چنین کارزاری افتادید؟

- با توجه به ممنوعیتی که در خیلی از شهرهای ایران در رابطه با دوچرخه‌سواری بانوان وجود دارد که البته بر خلاف متن صریح قانون اساسی است ما تصمیم گرفتیم  کارزاری در رابطه با درخواست تعیین تکلیف حقوقی دوچرخه سواری زنان راه اندازی و در این مورد امضای مردمی جمع کنیم. هدف ما از راه اندازی این کارزار این بود که هر چه سریع‌تر و در واقع یک‌بار برای همیشه تکلیف موضوع دوچرخه‌سواری بانوان مشخص شود تا ما دیگر شاهد ممنوعیت‌های سلیقه‌ای در شهرهای مختلف نباشیم. 

  • مگر دوچرخه سواری بانوان غیرقانونی‌ است؟

- خیر. این موضوع نه تنها منع قانونی وجود ندارد که حتی یک بندی در قانون وجود دارد که در آن به صراحت بیان شده که دوچرخه‌سواری بانوان جرم محسوب نمی‌شود و مجازاتی برای آن تعیین نشده است.

یک بندی در قانون وجود دارد که در آن به صراحت بیان شده که دوچرخه‌سواری بانوان جرم محسوب نمی‌شود و مجازاتی برای آن تعیین نشده است.

اما بسیار دیده شده که گاهی در گوشه کنار کشور یک مسئول به صورت سلیقه‌ای و بدون در نظر گرفتن قانون اساسی، بانوان را در آن منطقه محدود می‌کند و جلوی فعالیت‌های سالم و قانونی آن‌ها را می‌گیرد. تلاش ما این است که به استناد به قاون اساسی کشور این موضوع را پیگیری کنیم که دیگر شاهد اتفاقات ناگوار و تلخ برای بانوان کشورمان نباشیم.

  • خانم شیعه‌زاده شما در نامه درخواستتان به مزایای دوچرخه سواری بانوان هم اشاره کرده اید. این مزیت‌ها را چه چیزهایی می‌دانید؟

- در واقع دوچرخه‌سواری بانوان یک بحث کوچکی است از یک مقوله فرهنگی بزرگتر. تلاش ما بر این بود که توجه خانم‌ها و همچنین آقایان را در مورد تبعیضی که درآن غرق شده‌ایم و نسبت به آن بی‌توجه شده ایم جلب کنیم. و از طرف دیگر دغدغه‌های محیط زیستی و فرهنگی را هم در نظر داشتیم. چون در حال حاضر بانوان حدود نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند که در همه موارد تاثیرگذار و سهیم هستند.

حرف ما فقط محدودیت های دوچرخه‌سواری نیست بلکه جریانات کوچک و البته زیاد دیگری هم در حال رخ دادن هست.

من معتقدم اگر یک مساله به نتیجه برسد کمک می‌کند تا قدم‌های دیگری هم اتفاق بیفتد. خیلی از چالش‌های محیط زیستی. وضعیت سلامتی جامعه،‌ مشکلات ناشی از ترافیک و آلودگی شهرها و خیلی اتفاقات دیگر با همین قدم‌ها می‌توان بهبود بخشید و خب رفع تبعیض‌ها و نابرابری‌ها در مورد بانوان که  در نهایت می‌تواند باعث شود که ما سبک زندگی شادتر و سالم‌تری را در جامعه شاهد باشیم.

 

 

  • موضوع را چطور پیگیری کردید و واکنش مسئولین در برابر درخواست شما چه بود؟

- در بحث دوچرخه سواری ما یک نوع دوچرخه سواری کورسی داریم که امثال من انجام می دهیم. مثل رکاب‌زدن از منزل تا محل کار و مسیرهای شهری دیگر. یک بحث دیگر دوچرخه‌سواری کوهستان است که مقصد این نوع دوچرخه‌سواری در مشهد اغلب طرقبه و شاندیز است. که در واقع ممنوعیت دوچرخه‌سواری بانوان مشهد در حال اتفاق افتادن بود که ما با هیئت دوچرخه‌سواری مشهد جلسه گذاشتیم و اعلام کردند این موضوع از طرف ستاد امر به معروف مشهد در حال پیگیری‌ است که در نهایت دادستانی این موضوع را تکذیب کرد. و به واسطه همین موضوع ما با مسئولین مشهدی و هیئت دوچرخه سواری مشهد در ارتباط بودیم که در نهایت خوشبختانه این منع دوچرخه‌سواری بانوان اتفاق نیفتاد. هرچند این منع دوچرخه‌سواری هنوز در طرقبه و شاندیز در حال اجرا است.

من معتقدم اگر یک مساله به نتیجه برسد کمک می‌کند تا قدم‌های دیگری هم اتفاق بیفتد. خیلی از چالش‌های محیط زیستی. وضعیت سلامتی جامعه،‌ مشکلات ناشی از ترافیک و آلودگی شهرها و خیلی اتفاقات دیگر با همین قدم‌ها می‌توان بهبود بخشید.

  • حمایت‌ها از کارزار شما چطور بود؟

- ما بیشتر به دنبال آگاهی بخشی و دیده شدن این کارزار بودیم و به دنبال محدودیت‌های اعمال شده در شهر مشهد بودیم و جلوگیری از ممنوعیت‌های سلیقه‌ای، و همچنین واکنش‌های رسانه‌ای و عمومی به این موضوع بخصوص در سطح استان بودیم. چون شهرهای کوچکی مثل سبزوار و طبس که رسانه‌ قابل توجهی برای انعکاس اخبار این محدودیت‌ها برای بانوان ندارند بیشتر دچار این تبعیض‌ها و محدودیت‌های خاموش می‌شوند. و ما خواستیم به نوعی صدای مطالبه آن‌ها نیز باشیم. با واسطه این کارزار و ارتباط گرفتن با اینفلوئنسرهای مختلف، پیج‌های مرتبط، شبکه‌های اجتماعی و فعالان حوزه حقوق زنان و درخواست از حمایت آن‌ها سعی کردیم صدای بانوان شهرهای کوچک‌تر بشویم.

با واسطه این کارزار و ارتباط گرفتن با اینفلوئنسرهای مختلف، پیج‌های مرتبط، شبکه‌های اجتماعی و فعالان حوزه زنان و درخواست از حمایت آن‌ها سعی کردیم صدای بانوان شهرهای کوچک‌تر بشویم.

در این میان افرادی چون محمد درویش که از فعالات محیط زیست کشور هم هستند چندین بار لطف کردند و کارزار تعیین تکلیف حقوقی دوچرخه سواری زنان را حمایت کردند که بسیار تاثیرگذار بود. البته من با اعضای هییت دوچرخه‌سواری سبزوار که برای حمایت از بانوان دوچرخه سوار این شهر به صورت دسته جمعی استفا کردند (و خب سر و صدای زیادی به پا کرد و توجه زیادی را به موضوع جلب کرد.) هم صحبت کردم که خب می‌گفتند متاسفانه تحت فشار هستند و جنبه‌های دیگر زندگی‌شان تحت شعاع قرار گرفته است و برای صحبت در معذوریت قرار داشتند. ما همچنان پیگیر موضوع هستیم که نه فقط در شهر مشهد بلکه در تمام شهرهای ایران این محدودیت‌ها رفع شود.

  • گویا کارزار شما بازتاب خبری خوبی هم داشته، درست است؟

- بله. کارزار ما در رسانه‌ها بازتاب خوبی داشت. از جمله در وبسایت تابناک در این مورد گزارشی تهیه شد. از روزنامه همشهری هم با من تماس گرفتند و پیگیر این موضوع شدند. پوشش خبری موضوع تا کنون خوب بوده اما مساله‌ای که ما به دنبال آن بودیم در قدم اول توجه رسانه‌ها و روزنامه‌های مشهدی بود که خب این اتفاق بنا به ملاحضاتی که در شهر مشهد وجود دارد اتفاق نیفتاد. حتی من با توجه به این که شغل خودم روزنامه‌نگاری است چندین بار سعی کردم یادداشت‌هایی بی‌طرفانه در مورد مزایای این موضوع در رسانه‌های مشهد منتشر کنم که موفق نشدم چون در هر حال فضای رسانه‌ای مشهد نسبت به تهران فضای بسته‌تری دارد. امیدواریم شرایط بهتر شود.

  • خانم شیعه‌زاده برای ما بفرمایید چطور با سایت کارزار آشنا شدید؟

- ما در سال‌های گذشته در مجموعه خبرگزاری خودمان در حال تهیه گزارشی در مورد کمپین‌ها و پویش‌ها و تحلیل و برسی نمونه‌های داخلی و خارجی آن‌ها بودیم. در آن مقطع من به سایت کارزار سر می‌زدم و آشنایی من به آن زمان برمی‌گردد.

  • ممنون از وقتی که برای مصاحبه با بخش کنشگری وبسایت کارزار گذاشتید. 

- ممنون از شما و تیم کارزار.

 

درخواست تعیین تکلیف حقوقی دوچرخه سواری زنان در تاریخ ١٩ خرداد ١٣٩٩ شروع و با جذب بیش از سی هزار امضا ادامه دارد و در ۳۰ مهرماه سال جاری پایان خواهد یافت. 
یادآور می‌شویم که هر کدام از شما اگر مطالبه‌ای در چارچوب قوانین دارید می‌توانید با ثبت درخواست خود در این بخش به صورت رایگان و پیگیری آن برای ساخت فردایی بهتر برای سرزمینمان ایران گامی مدنی بردارید.

بحث و گفتگو

راحیل: زن هم مثل مرد حق داره آزادانه دوچرخه سواری کنه
💬 پاسخ
فاطمه نرگسی: بتوانیم مثل یک مردم عادی دوچرخه سواری که بهترین علاقه بیشتر زنان ایرانی هست استفاده نمایمم
💬 پاسخ
نرگس نعمتیان: سلام .همه ما مسلمان هستیم وتابع قوانین اسلامی و اسلام حد و حدود داره برای حفظ و شان زنان قوانینی داره که زن دارای عزت و شخصیت باشد هر کاری که ما میخواهیم انجام دهیم اول باید به مرجع تقلید مان نگاه کنیم و سوال و بررسی کنیم که نظر مرجع تقلید در رابطه با اون موضوعی که ما می خواهیم انجام دهیم چیست؟ اکثر مراجع تقلید دوچرخه سواری زنان را حرام می دانند .
💬 پاسخ
وات دا.... در پاسخ به نرگس نعمتیان: لطفا از نشر دادن مطالب حق جدا خودداری فرمایید😐🙏
💬 پاسخ
یا علی: دوچرخه سواری بدون حجاب صحیح است.....کاری که این خانم به ظاهر محترم کردند و قانون کشور رو زیر پا گذاشتند....اگر این طور است ما هم امضا جمع میکنیم که دزد ها را نگیرند....این قانون با اون هیچ فرقی نداره کار این خانم باعث ترویج بدحجابی است که آسایش را ميدزدد، خانواده را از هم می پاشد کاش کمی منطقی فکر کنيم
💬 پاسخ
پگاه طبسی در پاسخ به یا علی: کسی از دوچرحه سواری بی حجاب حرف نزد شمایی که ذهنت همش به سمت بی حجابی میره بعدم خود پیامبر که پیامبر بود و کلام خدا درش ظهور کرده بود وقتی بی حجاب میدید سرشو مینداخت پایین شما چشات همه جا میچرخه همه باید با حجاب باشن میخوای بگم خورشید نتایه چشمات ادیت نشه
💬 پاسخ
علیپور در پاسخ به پگاه طبسی: عزیزم چرا از اونور را نمیگی که حضرت زهرا (سلام الله علیها) جلوی کور مادرزاد هم حجاب را کامل رعایت میکرد ؟! هر چند که هم زنان در حفظ حجاب و هم مردان در حفظ نگاه و حجاب مسئولند
💬 پاسخ
علی رضا در پاسخ به یا علی: تفکرات پوسیده تو مال 1500 سال قبله! فکرتو شست و شو بده..
💬 پاسخ
زهرا ستاری در پاسخ به علی رضا: مگه درستی مطلب به مدت زمان اونه 😂
💬 پاسخ
یاعلی در پاسخ به علی رضا: چشم...شما از کدوم مایع استفاده کردید که اینننننننننننننقدر روشنفکر شدییییید؟؟؟؟ خواهشاً جای دیگه آروغ روشنفکری بزنید🙏
💬 پاسخ
:////// در پاسخ به یا علی: شما ها همونایی هستین ک ب مانکنم رحم نمیکنین😑
💬 پاسخ
فاطمه: من موافقم و به نظرم هیچ مشکلی نداره👍
💬 پاسخ
مهسا جعفرزاده: خیلی خوب میشه اگه خانم ها هم بتونن دوچرخه سواری کنن، تبعیض علیه زنان را متوقف کنید
💬 پاسخ
زهرا صالحی: سلام خدمت خانم های دوچرخه سوار فربون اقا امام رضا کی دستور دادند زنان دوچرخه سواری کنند کهما نفهمیدیم اینم بااین وضع پس تکلیف حیا وحجاب وبوشش زن مسلمان چه می شود کاش احساس مردان چه
💬 پاسخ
دادامیلاد در پاسخ به زهرا صالحی: بعضی مواقع بعضی ها اینقدر عقب مونده هستن که برا یه دوچرخه سواری ایراد میگیرن در ضمن خاک بر سرمردایی که بادیدن زن دچرخه سوار یا زن بخواد تحریک بشه خیلی بی فرهنگ وعقب مونده هستیم که به این چیزای کوچیک باید تصمیم ملی بگیرن
💬 پاسخ
علیپور در پاسخ به دادامیلاد: با سلام کسی با دوچرخه سواری بانوان مشکل نداره اما با عواقبش چه کار میخواهید بکنید. اول میگفتن مانتوی بلند با چادر فرقی نداره بعد به اصطلاح آزادی بیشتر خواستند و گفتند مانتو کوتاهم خوبه حجاب را رعایت میکنه بعد گفتند پیراهن شلوار چه عیبی داره هم قشنگه هم حجاب رعایت میشه بعد گفتند مو هم که تحریک نمی کند و آخرش به کجا برسیم خدا رحم کند اما از تمام این اتفاقات بیشترین ضررش برای خو خانم هاست و خودشونم خوب میدونند چه ضرر هایی براشون ممکنه داشته باشه
💬 پاسخ
علیرضا: مخالفم خودتان را به نفهمی نزنید ایشان اگر واقعاً شیعه زاده هست از علمای راستین مکتب حقه تشیع و مرام اهل بیت علیهم السلام سوال کند. آیا اولویت دختر ایرانی و مادر آینده دوچرخه سواری اونم در مقابل انواع چشمان پاک و آلوده هست؟!
💬 پاسخ
کیمیا در پاسخ به علیرضا: متاسسسسسفم بابت عقاید پوسیده ای که دارین متاسفم که جامعه انقدر دخترا رو محدود میکنه
💬 پاسخ
یک فمنیست در پاسخ به علیرضا: واقعاا متاسفم برای ی هچنین انسانهایی؛ زندگی هر شخص به خود ان فرد مربوط است وهیچ کس حق دخالت در علایق دیگری ندارد الان خانمی که رویاش شرکت درمسابقات دوچرخه سواری وعلاقه ای به این کار دارد چرا نباید به سراغ علاقه برود؟؟؟هااا چون دختر است وباعث تحریک چشمای هیزتو میشه پس میتونی نگاه نکنی که خودتو به گناه بیندازی لطفا تبعیض را تمام کنیییید
💬 پاسخ
???? در پاسخ به علیرضا: اره فقد یجور زندگی کنیم شماها خوشتون بیاد و راضی باشین😐 کل زندگیمون شده ب میل شما مگه همه باید مادر شن و ازدواج کنن؟😑 تفکرا 🍆شده😐
💬 پاسخ
منا حسینی: دوچرخه سواری یک ورزش سالمه وخیلی عالی میشه که خانم ها برای کارهای روزمره از قبیل خریدمثلامیوه و...بتوانند از دوچرخه استفاده کنند
💬 پاسخ
مهدیه زنگنه منفرد: اروی صحبتم با اون دوست عزیزی که میگه دوچرخه سواری بانوان باعث فساد میشه. آیا در حال حاضر فساد در جامعه کم هست؟؟؟؟ چرا در حال حاضر که بخاطر کرونا محدودیت ورزشی برای بانوان بیش از قبل شده، خانم ها نتونن به صورت سالم از این ورزش خوب استفاده کنن؟ اگر کسی هدفش فساد باشه راه های راحت تر هم براش وجود داره و نیازی نیست خودسو خسته کنه رکاب بزنه. .
💬 پاسخ
رها راد: دوچرخه سواری زن و مرد نداره فرقی هم نداره اما برای بانوان باید فضاهای اختصاصی زیبا و بزرگ در نظر گرفته بشه که به راحتی به ورزش . تفریح بپردازند و درگیر مزاحمت ها و اتفاق های بد دیگه نشن. اگر خود دوچرخه واقعا هدفه که راه حلش فضا های برگ و اختصاصیه اما وقتی به این شکل مطرح میشه انگار ی سری چیز های دیگه رو داره دنبال میکنه
💬 پاسخ
سارا در پاسخ به رها راد: عجب!! شما دارید شعار تفکیک جنسیتی میدید. نخیر خانمها به فضای اختصاصی نیاز ندارند. هر پارک و هر مسیر و هر خیابونی هر امکاناتی در شهر هستن همگانی ست. برای همه جنسیت ها. بدون هیچ تمایزی. اکثریت مردم از این تبعیض ها و رفتارهای سلیفه ای و مذهبی بازی ها به ستوه اومدن.
💬 پاسخ
ابوترابی در پاسخ به سارا: اتفاقا بنده خدا خیلی خوب و منطقی گفته، اگر هم تفکیک جنسیتی باشه هر تفکیکی که بد نیست، مثلا سرویس بهداشتی آقایان و بانوان از هم جداست چیز بدیه یا باعث میشه هر دو گروه راحت تر باشن؟
💬 پاسخ
هستی مقیمیان: پول کمک به مردم را بدید
💬 پاسخ
مجيد: اصل دوچرخه سوارى مرد و زن نداره، ولى بالاخره بانوانى هستند براى خودنمايى هم شده جلوه گرى ميكنند كه اين كار در حالت عادى و بدون دوچرخه هم ميتونه اتفاق بيفته.
💬 پاسخ
ابراهیم در پاسخ به مجيد: نظرتون چیه بگیم پیاده روی خانمها هم ممنوع بشه؟!! :-)
💬 پاسخ
منیژه ملاحاجی: با حمایت از قانون حق دوچرخه سواری زنان در قانون اساسی کشور موافقم
💬 پاسخ
رضایی: تمام مشکلات ما حل شده فقط مونده دوچرخه سواری بانوان ....این‌کار جز فساد چی داره جز اینکه ۴ نفر جوون تحریک بشن و توانایی ازدواج نداشته باشن و ب هزار اعتیاد و مواد مخدر راه نادرست کشیده بشن کدوم عاقلی هوای سرد با دوچرخه میره سره کار ۳ساعت که فقط توی راهه...
💬 پاسخ
بهاره در پاسخ به رضایی: ینی شما با دیدن یه دوچرخه تحریک میشین😐😐 فکرنمیکنی با این حرفت داری به خانوما و حتی به هم جنس خودت توهین میکنی
💬 پاسخ
شروین بابایی در پاسخ به رضایی: دوست عزیز در سر تا سر دنیا بسیاری از انسانها هر روز ساعت ها دوچرخه سواری می کنند تا به سرکار بروند و بعد به خانه بازگردند چه هوا سرد باشد یا گرم. مانند بسیاری از شهرهای کشورهای اروپایی، استرالیا، چین و حتی آمریکا. پس استفاده از دوچرخه را به سلامت عقلی افراد مرتبط ندانید. سپاس
💬 پاسخ
امیدی در پاسخ به رضایی: خدایی خیلی بیشعور مغلطه کاری یه بار دیگه بخون دو دو تا چهار تا کن اصلا چه ربطی داره از اعطیاد به سرما از سرما به مشکل ازدواج از ازدواج به بیکاری از بیکاری به فساد اخلاقی مردا ،چند پندی با خودت؟
💬 پاسخ
زهرا در پاسخ به رضایی: چشم .. ⁦😊 .. ما از فردا ترک تحصیل میکنیم و میشینیم تو خونه و بیخیال حقوقمون میشیم تا شما تحریک نشی .. نر عزیز .. 😊👎👎👎
💬 پاسخ
نسترن آقابابایی در پاسخ به زهرا: عالی گفتی
💬 پاسخ
زهرااحمدی پاشاکلایی: تا وقتی مسئله ی سقط جنین به خاطر جنسیت مونث وجود داره نمیشه به این مسائل فکر کرد ؛ من از خانم ها میپرسم حق نفس کشیدن و زنده بودن طبیعی تره یا دوچرخه سواری به عنوان یک تفریح ، با تشکر از عوامل کارزار
💬 پاسخ
فاطمه: کشور ما یک کشور مسلمان هست و اروپا و آمریکا نیست.هرکس علاقه به تساوی حقوق و آزادی های بی حد و حصر دارد بفرماید خارج از کشور.اینجا حق ندارد حقوق سایر مردم مذهبی که اتفاقا اکثریت هم هستند و حضورشان را در راهپیمایی ها دیدیده اید،زیر پا بگذارد دررغیر این صورت با مقابله این قشر مواجه میشود. دوچرخه سواری هم از همین دست موارد هست.ما نمیگذاریم شما به خواسته های غیر شرعی خود برسید.
💬 پاسخ
لیلا در پاسخ به فاطمه: میشه لطفا بگید دوچرخه سواری یه زن چه ضرری برای اسلام و مسلمانان داره؟
💬 پاسخ
سمانه در پاسخ به فاطمه: اگر شما مکلی با این موضوع دارید لطفا تشریفتان را ببرید ما دوست دازیم در کشور خودمان دوچرخه سواری کنیم
💬 پاسخ
علی 1 در پاسخ به سمانه: این مملکت، مملکت اسلامیه و هر کسی نمیتونه هر کاری دلش میخواد تو خیابون و جلوی مردم انجام بده.اگه شما خیلی میخوای آزاد باشی برو از ایران.
💬 پاسخ
فاطمه در پاسخ به علی 1: خودت برو. پاشو برو عربستان اونجا با روحیات نرمآبانه ت سازگارتره
💬 پاسخ
آرین در پاسخ به علی 1: میخوایم بریم ولی نمیتونیم😐😑 پولشو نداریم😭
💬 پاسخ
فاطمه در پاسخ به فاطمه: خودت ناراحتی تشریفتو ببر بیرون
💬 پاسخ
ستایش در پاسخ به فاطمه: حجاب اختیاری یک خانم، جامعه رو بهم نمیزنه. عقاید به لجن کشیده شده ی عده ایه که فکر میکنن اجازه ی ابراز نظر داره چون جنسیت یا دینشون متفاوته! دین هرکس برای خودشه اگه اینجوریه پس منم میتونم به اسلامتون فحش بدم چون مطلقا دین یکسان نداریم😐
💬 پاسخ
بهنام: مشکل قانونی نداره ولی مشکل شرعی چرا! قبل از کمپین زدن اول یه سوال بکنید خانم "شیعه" زاده!
💬 پاسخ
فاطمه زارع: موافقم
💬 پاسخ
بهار جابری: من ۱۰۰ درصد موافقم اصلا نباید فرق گذاشته بشه
💬 پاسخ
رضا اصغری: درود دین حافظ بشر برای مقابله با فساد است. به همین منظور چنان چه فعالیتی به فساد کمک نکند بعیده دین مخالف باشه
💬 پاسخ
یلدا ملکوتی: دوچرخه سواری بانوان ازاد بشه
💬 پاسخ

سایر تجربه‌ها

تجربه‌های بیشتر