درخواست حفاظت از کوشک تاریخی و ثبت ملی شده حمیدیه

#نجات_میراث_فرهنگی_گردشگری_صنایع_دستی

درخواست حفاظت از کوشک تاریخی و ثبت ملی شده حمیدیه

جناب آقای ضرغامی

وزیر محترم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

با سلام

به اطلاع می‌رساند بنای تاریخی کوشک حمیدیه استان خوزستان که متعلق به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی است و در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است، وضعیت مناسبی ندارد و طبق آخرین خبرهای منتشر شده از این بنای تاریخی، مشخص شده که کوشک حمیدیه به انبار سازمان آب و برق استان خوزستان تبدیل شده است.

با بررسی وضعیت میراث فرهنگی استان خوزستان قطعاً انتقادات زیادی در خصوص وضعیت نگهداری آثار باستانی در این استان مطرح خواهد بود؛ همواره بیشترین وعده جهت بهتر شدن وضعیت نگهداری آثار تاریخی و تغییر کاربری آثاری همانند کوشک حمیدیه در استان خوزستان داده شده است، اما همچنان در محاق بی‌توجهی گرفتار است.

این بنای تاریخی پیش‌تر البته با تخریب‌های متعدد مواجه شده بود و اکنون نیز به انبار تبدیل شده است و وسایل سنگین این سازمان در این مکان تاریخی نگهداری می‌شود؛ این کوشک باید هرچه سریع‌تر از تملک سازمان آب و برق استان خوزستان خارج شده و به تملک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درآید.

مهم‌تر از آن این است که این بنای تاریخی روی تپه‌ای باستانی قرار دارد و با توجه به حجم تردد غیر اصولی ماشین‌آلات سنگین سازمان آب و برق خوزستان برای ورود و خروج ادوات، زیرساخت‌های این بنا و به‌دنبال آن و به مرور منجر به آسیب دیدن و از بین رفتن لایه‌های تاریخی این بنای با ارزش می‌شود.

لذا ما دوست‌داران میراث فرهنگی ایران‌زمین جهت رفع مشکلات ساختاری در خصوص وضعیت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان و تملک این بنای با ارزش تاریخی تقاضا داریم هر‌چه سریع‌تر دستورات لازم را مبذول فرمایید.

8%
92 درصد باقی مانده تا انتشار در فهرست کارزارها
[اطلاعات بیشتر]

امضاکنندگان: 4 نفر

  • فراز صادقی مقدم

  • شاهد ایرانی

  • نوشین رزاقی فرد

  • محمدعلی صادقی مقدم

بحث و گفتگو

اخبار مرتبط با این کارزاراگر شما خبر تازه‌ای دارید لطفا لینک خبر رسمی آن را از طریق کلید فوق ثبت نمایید.


تأیید کارزار جهت انتشار

این کارزار در چهارچوب قوانین پلتفرم کارزار تأیید و منتشر شد.این کارزارها را هم حمایت کنید: