درباره کارزار

خواست جمعی برای بهتر شدن

کارزار یک استارتاپ اجتماعی است که مأموریت اصلی آن ترویج فرهنگ مطالبه‌گری از طریق ایجاد بستری برای هم‌افزایی خواست‌های مدنی است. کارزار پلتفرمی امن، مستقل و رایگان برای طرح درخواست‌ها، شکواییه‌ها و تقدیرهای جمعی از طریق جمع‌آوری امضا است. پتلفرم کارزار در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران و با اتکا به اصل ۲۴ قانون اساسی مبنی بر آزادی بیان، و همچنین قوانین حقوق شهروندی و قانون تجارت الکترونیک در کشور فعالیت می‌نماید.

نسخه اولیه وبسایت کارزار سال ۱۳۹۶ راه‌اندازی شد و پس از تست‌های اولیه و پیگیری موانع قانونی، در سال ۱۳۹۸ به صورت جدی‌تر فعالیت خود را ادامه داد و زیرساخت‌های فنی خود را نیز تقویت نمود. حالا دیگر کارزار با میزبانی صدها هزار امضا به نامی شناخته شده میان مردم و فعالان اجتماعی تبدیل شده است و ده‌ها رسانه مطالبات مطرح شده در آن را پوشش داده‌اند و تجربیات موفقی را نیز در حوزه مطالبه‌گری رقم زده است. کارزار به هیچ سازمان و ارگانی وابسته نیست و تیم کارزار به عنوان یک استارتاپ اجتماعی به صورت کاملا مستقل فعالیت‌های خود را انجام می‌دهد.

در صورتی که می‌خواهید کارزاری جهت جمع‌آوری امضا راه‌اندازی کنید، جهت آشنایی با شرایط و روند آن این صفحه را بخوانید. برای اطلاعات بیشتر درباره قوانین و شرایط استفاده از کارزار این صفحه را مطالعه بفرمایید.

کارزار چه فایده‌ای دارد؟

کارزار به طور کلی اهداف و کارکردهای زیر را دنبال می‌کند:

۱. به عنوان یک ابزار کاربردی: جمع‌آوری امضا به عنوان یک راه حل برای درخواست‌های رسمی، همیشه وجود داشته و با روش‌های مختلفی اجرا می‌شده است. از امضای طومارهای پارچه‌ای گرفته تا امضای شکواییه‌های رسمی. با توجه به پتانسیل‌های وب و وسعت استفاده از اینترنت، و نیز تغییر سبک زندگی در همه زمینه‌ها، به ابزاری جایگزین و با بهره‌گیری از قدرت فراگیر وب و شبکه‌های اجتماعی نیاز داریم. انتشار نامه مردم محله جوادیه تهران به شهردار منطقه ۱۶ چنین کارکردی را برطرف کرد. پلتفرم‌های مشابهی نیز جهت Petition در دنیا وجود دارند که استفاده از آنها برای بخشی از ایرانیان سخت است و نیاز به بومی‌سازی دارد.

۲. به عنوان ترویج فرهنگ مطالبه‌گری: در بسیاری از کارزارهای بین‌المللی مخاطب اصلی بیانیه‌ها افکار عمومی و هدف اصلی از انتشار آنها ترویج فرهنگ مطالبه‌گری است. بنابراین می‌توان گفت فارغ از اینکه یک بیانیه نتیجه‌ای عملی در سازمان یا افراد مورد خطاب خود داشته باشد یا خیر، با توجه به افراد زیادی که بیانیه را مطالعه می‌کنند و آن را به اشتراک می‌گذارند، یک ابزار مدنی قدرتمند در راستای فرهنگسازی است.

۳. پیگیری برای اثربخشی: اثربخشی جمع‌آوری امضا به متغییرهای مختلفی وابسته است. از جمله تعداد امضاها، بازتاب در مطبوعات و رسانه‌های رسمی، میزان ترند شدن و به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی، در نظر گرفته شدن تمام جوانب درخواست و میزان عملی بودن آن، و... از عوامل مهم در اثربخشی و به نتیجه رسیدن کارزارهای جمع‌آوری امضا است. باید توجه داشت که در مقیاس جهانی نیز تعداد کمی از پتیشن‌ها منجر به نتیجه می‌شوند. با این حال تیم کارزار همواره در حال رایزنی با خبرنگاران، نمایندگان مجلس، و افراد موثر در جامعه جهت افزایش امکان ثمردهی بیانیه‌هاست.


تیم کارزار:

اعضای تیم کارزار:

  • دکتر حامد بیدی (مدیر و طراح پروژه)
  • حسین رمضان‌زاده (مدیر محتوایی)
  • دکتر امیرحسین ناطقی (مدیر روابط عمومی)
  • آزاد ابوبکری (توسعه‌دهنده)
  • نوید سه‌دهی (توسعه‌دهنده)
  • حمید بیدی (طراح گرافیک)

 

ارتباط با ما:

تماس‌های ضروری:

  • ساعات اداری: 021.44250308
  • خارج از ساعات اداری: 09194578920 (حسین رمضان‌زاده)
  • روابط عمومی: nateghiii@ در تلگرام

آدرس دفتر مرکزی:

  • تهران، خیابان مرزداران، خیابان گلستان، کوچه پژوهش، پلاک ۱۳