کمپین های کارزار چگونه کار می‌کند؟

کارزار بستری مستقل و بی‌طرف برای طرح دغدغه‌های گروهی از طریق کمپین های جمع‌آوری امضاست. در این صفحه مروری داریم بر فرآیند ثبت کارزارها و اتفاقات بعد از آن در پلتفرم کارزار:

فرآیند ثبت کارزار و شروع کمپین

فرآیند کاربری در این سایت بدین صورت است که ابتدا مطالبه‌گر متن مورد نظر خود را در فرم «ثبت کارزار جدید» در وبسایت وارد می‌کند و به همراه اطلاعات کامل مورد نیاز ثبت می‌کند. کارزارها حتما باید به نام یک شخص حقیقی یا حقوقی ثبت شود و در صورتی که نویسنده شخصیت حقوقی باشد می‌بایست معرفی‌نامه رسمی از آن نهاد را ارسال کند. مدیر محتوایی وبسایت روزانه تمام کارزارهای دریافتی را مرور کرده، و در صورتی که در چهارچوب قوانین وبسایت باشد آنها را ویراستاری نموده و در وبسایت منتشر می‌کند. لینک کمپین منتشر شده برای نویسنده ارسال می‌شود تا در اختیار همفکران و هم‌نظران وی منتشر شود و تا پیش از جذب حداقل ۵۰ امضا، در صفحات دیگر وبسایت نمایش داده نمی‌شود.

ثبت امضاها

ثبت امضا توسط کاربران از طریق فرم بسیار ساده‌ای که زیر متن هر کارزار دارد انجام می‌شود و افراد می‌توانند با ثبت حداقل نام و نام خانوادگی، ایمیل یا شماره همراه امضای خود را ثبت نمایند. در برخی از کارزارها بسته به تقاضای نویسنده کارزار ممکن است اطلاعات دیگری از کاربران نظیر شهر یا شغل نیز دریافت شود. فهرست تمام امضاکنندگان در صفحه مربوط به هر کمپین نمایش داده می‌شود و طبق سیاست‌های تعریف شده امکان ثبت امضای مخفی در پلتفرم کارزار وجود ندارد. همچنین هر کاربر از طریق هر دستگاه (موبایل، کامپیوتر و...) فقط یک بار می‌تواند امضای خود را ثبت کند بنابراین امکان ثبت تعداد بالایی امضا توسط یک نفر وجود ندارد.

حمایت مالی برای تبلیغ کمپین‌ها

امضاکنندگان پس از ثبت موفق امضای خود، با کادری مواجه می‌شود که امکان حمایت بیشتر از کارزار امضا شده را برای آنها فراهم می سازد. بدین ترتیب که در صورت پرداخت مبلغ کمی می‌توانند این کمپین را بیشتر تبلیغ کنند. برای مثال با پرداخت ۱۰ هزار تومان، آن کارزار بلافاصله در صفحه اول و سایر صفحات وبسایت برای ۱۸۰۰ کاربر دیگر نمایش داده می‌شود. بدین ترتیب کمپین‌هایی که حمایت مالی بیشتری می‌شوند، در صفحات مختلف وبسایت بیشتر تبلیغ می‌شوند و با توجه به بازدید بسیار بالای وبسایت احتمال جذب امضای بیشتری نیز خواهند داشت. هزینه دریافت شده اصلی‌ترین مدل درآمدی استارتاپ کارزار است که صرف توسعه بیشتر فعالیت‌های این پلتفرم مستقل می‌شود.

پیگیری و تأثیرگذاری

تیم کارزار تلاش می‌کنند تا علاوه بر استفاده از تمام ظرفیت‌های وبسایت، از پتانسیل‌های رسانه‌ای و نیز شبکه‌های اجتماعی نیز برای طرح و پیگیری مطالبات مطرح شده استفاده نماید. با توجه به ارزش خبری بالای اکثر مطالبات مردمی به خصوص در مواردی که موفق به جذب امضای بالا شده‌اند، رسانه‌های زیادی خبر مربوط به این مطالبات را پوشش می‌دهند و در مواردی مسئولین را وادار به پاسخگویی در مقابل افکار عمومی می‌نمایند. از طرف دیگر حضور مستمر و بسیار قوی کارزار شبکه‌های اجتماعی و به خصوص اینستاگرام نیز موجب ایجاد موج‌های قوی در افکار عمومی نسبت به طرح مطالبات مدنی در چهارچوب قانون می‌شود. تیم کارزار تلاش می‌کند تا با فراهم آوردن پتانسیل شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های رسمی در کنار جذب امضاهای غیر قابل انکار در بستر اصلی خود مسئولین را مجاب به پاسخگویی نماید. همچنین گواهینامه‌ای رسمی از طرف کارزار شامل متن مطالبه و تعداد امضاهای ثبت‌شده برای آن به نویسنده کارزارها ارائه می شود که آنها نیز بتوانند با مکاتبات خود پیگیری‌های موثرتری داشته باشند. همچنین در صورتی که کمپین مورد نظر بیشتر از ۲۰۰۰ امضا جذب کرده باشد، تسهیلگر کنشگری مدنی کارزار متن مطالبه را به صورت رایگان در دبیرخانه سازمان مورد نظر ثبت می‌کند تا تیم کارزار نیز نتیجه آن را بتواند پیگیری کند.

نسخه اول مدل تأثیرگذاری کارزار را می‌توان در نمودار زیر مشاهده نمود:

تأثیرگذاری کارزار جمع‌آوری امضا

در مجموع، کارزار به عنوان یک پلتفرم طرح مطالبه در برابر افکار عمومی، می‌تواند به ابزاری کارآمد برای رساندن صدای مطالبه‌گر به مسئولین و پیگیری برای حصول نتیجه تبدیل شود.