پژوهشی در راستای بررسی تاثیرات غذا دادن به سگ و گربه های خیابانی از نگاه محیط زیستی:

غذا دادن به سگ و گربه‌های خیابانی، احساس یا منطق!

غذا دادن به سگ و گربه‌های خیابانی، احساس یا منطق!

از ابتدای تاسیس کارزار تعداد زیاد درخواست‌ها مبنی بر حمایت از حیوانات خیابانی در این پلتفرم توجه‌ فعالین محیط زیست را جلب نمود. از یک سو همدلی مردم برای حمایت از حیواناتی که زیست آن‌ها به محیط شهری گره خورده، از سویی دیگر نگرانی از به هم ریختگی توازن ژنی در زیست بوم‌های مختلف، نقدهای مهمی را به این کارزارها وارد کرده. برخی کارشناسان معتقدند این حمایت‌ها که با نیات خوب بخشی از دوست‌داران حیوانات صورت می‌گیرد موجب تبعات جبران ناپذیری در زیست‌بوم‌های اصیل مناطق مختلف می‌شوند. آنچه در ادامه می‌خوانید بخشی از نقدهایی است که کارشناسان به حمایت‌های مردمی مثل غذا دادن به حیوانات بی‌سرپرست و خیابانی وارد می‌دانند:

بررسی تاثیرات منفی غذا دادن به سگ و گربه های خیابانی از نگاه محیط زیستی

گردآورنده: عارفه لطیف (دانشجو کارشناسی ارشد مدیریت محیط زیست)

۱. غذارسانی به حیات وحش می‌تواند زندگی اجتماعی جوامع حیوانی را مختل کند. بسیاری از حیوانات برای اجتناب از شرایط سخت زمستانی یا دنبال کردن غذای موجود با تغییر فصل مهاجرت می کنند. اما مهاجرت می‌تواند یک مزیت مهم دیگر نیز داشته باشد. با اجازه دادن به حیوانات برای فرار از زیستگاه هایی که در آن انگل ها تجمع یافته اند و با از بین بردن افراد آلوده که قادر به زنده ماندن در سفر نیستند، مهاجرت می تواند آلودگی انگل را در جمعیت های حیوانی کاهش دهد.در حالیکه با غذارسانی به حیوانات و دسترسی آنان به منابع غذایی جدید، به خصوص اگر در تمام طول سال در دسترس باشد، می تواند باعث شود برخی از حیوانات مهاجر در جای خود باقی بمانند و رفتار های مهاجرتی آنان را با اختلال مواجه کند .

۲. غذا رسانی به حیوانات انتقال بیماری را بین آنان و حتی بین انسان و حیوانات افزایش خواهد داد . این موجودات در معرض ویروس ها و باکتری های بیشتری قرار دارند و از آنجایی که از آنها مراقبت نمی شود، سیستم ایمنی آنها نیز ضعیف است. این بدان معنی است که آنها ممکن است بیمار شوند و آنچه را که آنها را بیمار می کند به انسان منتقل کنند. غذادهی گروهی به حیوانات باعث گردهمایی آنان و افزایش احتمال سرایت بیماری و انگل ها میان آنان می گردد.

۳.غذارسانی به حیوانات احتمال شکار شدن آنان را افزایش می دهد . با غذارسانی طولانی مدت به حیوانات رفته رفته  واکنش ذاتی آنان نسبت به شکارچی به واسطه اعتمادی که از غذارسانی انسان پیدا کرده اند کاهش می یابد و گمان میکنند هنگام نزدیک شدن به آن ها غذایی در انتظار آن هاست.

۴. حیوانات به دنبال غذارسانی متعدد پرخاشگر می شوند . حیوانات که با غذارسانی ما سریعا شرطی می شوند و در صورت غذا رسانی نا منظم رفتار های پرخاشگرانه یافته و یا ممکن است حمله کنند.

۵.غذا رسانی باعث بر هم خوردن زنجیره غذایی طبیعی موجودات می گردد . در واقع حیوانات  طبق غریزه طبیعی خود به جتسجوی غذا  رفته و با وابستگی غذایی خود به زنجیره ی غذایی بقا پیدا می کنند و با غذارسانی ما دیگر به جستجوی غذا نرفته و توالی این زنجیره غذایی برهم میخورد و می تواند باعث به خطر افتادن جان گونه های جانوری دیگر شود.

۶. غذارسانی ممکن است توانایی حیوانات را برای مقاومت در برابر خطرات محیطی افزایش دهد و در نتیجه باروری بالقوه آنها و جمعیت آنان افزایش یابد و زیاد شدن حیواناتی همچون سگ و گربه آسیب جدی به بقای سایر موجودات می زند ( از جمله حمله دسته جمعی به موجودات دیگر ). برای مثال گربه های ولگرد سالانه 3.1 الی 4 میلیون پرنده را در ایالات متحده آمریکا می کشند. همچنین با زاد و ولد روز افزون این موجودات باید کمبود سرپناه مناسب برای آنان یا افزایش احتمال مرگ ناشی از تصادفات جاده ای را مدنظر قرار داد که خود مشکلاتی را به همراه دارد.

۷.غذا دادن به سگ و گربه های خیابانی رژیم غذایی آنان را با اختلال مواجه می کند و نظم اکوسیستم را به هم می زند. هر موجودی طبق  ویژگی هایی زیستی و فیزیکی اش به انواع خاصی از مواد غذایی نیازمند است و در بسیاری از موارد غذای انسانی می تواند تعادل تغذیه ای آنان را بر هم زند . از طرفی جمعیت گونه هایی که سگ و گربه ها بصورت طبیعی و ذاتی آنان را شکار می کردند دچار تغییر می شوند. برای مثال زمانیکه انسان ها به گربه های خیابانی غذارسانی می کنند این گربه ها دیگر به دنبال شکار موش ها نمی روند و ممکن است در آینده جمعیت موش ها در شهر افزایش یابد و مشکل آفرین شود .

۸.با وابستگی حیوانات به غذارسانی از جانب انسان آنان را به موجوداتی وابسته به انسان تبدیل کرده و رفتار های جستجوی غذا در آنان کمرنگ می شوند پس در صورت تغییرات محیطی همچون زلزله ، سیل و... یا نبودن شرایطی که انسان برای آنان غذارسانی کند با مشکلات جدی مواجه خواهند شد.

۹.در بین پستانداران موش و گربه های آزاد در صدر آسیب رسان ترین موجودات جهان قرار دارند . آن ها در نقش حیوانات مهاجم عمل می کنند و جالب است بدانید گونه های مهاجم در سراسر دنیا عامل انقراض 14 درصد از موجودات جهان اند و یکی از 5  عامل انقراض گونه ها در جهان وجود گونه های مهاجم می باشد. پس در حقیقت با غذارسانی به گربه ها هم زادآوری گربه ها  افزایش یافته و هم به دلیل شکار نشدن موش ها توسط گربه ها جمعیت موش ها بقا پیدا میکنند و هردوی این موجودات به عنوان مهاجم بقای سایز موجودات را به خطر می اندازند.

۱۰. زمانی که برای غذارسانی به حیوانات از مواد غذایی گوشتی استفاده می کنید انتشار گاز کربن دی اکسید را افزایش می دهید. گوشت خواری سگ ها و گربه ها معادل حدود 64 میلیون تن دی اکسید کربن در سال تولید می کند چراکه در مقایسه با رژیم غذایی گیاهی، گوشت برای تولید به انرژی، زمین و آب بیشتری نیاز دارد و پیامدهای زیست محیطی بیشتری از نظر فرسایش، آفت کش ها و ضایعات دارد.

پایان.

بحث و گفتگو

یک قمی : گور پدر اون محیط زیستی که توش بی رحمی و بی عا طفگی باشه. لعنت بر اون انسانی که ظاهرش انسانه اما باطنش درنده است. اون خدایی که تو رو خلق کرده این حیوان بی پناه رو هم خلق کرده و اگر نمی تونه به راحتی به آب و غذا برسه این وظیفه من و تو هست که باید بهش برسیم چه سگ و چه گربه بله این وظیفه دولت ها است که باید به فکر ساماندهی این حیوانات زیبا و بی پناه باشند اما وقتی کسی به کسی نیست آدمی مثل من که دلش می سوزه از غذای خودش هم می زنه تا گربه یا سگی تشنه و گرسنه نمونه. شرم آوره که ما ایرانی ها این اندازه بی رحم و حیوان ستیزیم
💬 پاسخ
دکتر رروانشناس مرامی : بچه ها....اگر غذا اضافه دارید به گرسنه اول انسان بدید بعد حیوانات . خوب حرف کارشناس محترم کاملا قبول...حالا که شما می فرمائید به حیوانات حالا سگ های ولگرد و گربه ها و غیره غذا ندهیم...بگوئید با ته مانده های غذا که پر استخوان لذیده چکار کنیم؟ فقط منطقی بگو کلیشه ای نه....شما نظرت رو عمومی و برای انسان های شهری و روستائی اعلام کنید....؟همش که نمیشه به مردم بگید اینکار رو نکن....راهکار بده کارشناس محترم....!!!!
💬 پاسخ
عليرضا ناحى : سركار خانم شما اگر مخالف غذارسانى هستى و يا دشمن حيوانات قضيه فرق ميكنه ولى لطفا اين حرفارو جايى نزنين كه واقعا خنده دار هستش، اولا سگ و گربه جزو حيات وحش به حساب نميان، دوما نه گربه موش رو ميخوره و نه سگ گربه رو فقط بخاطر دشمنى ذاتى كه باهم دارن همديگرو ميكشن، سوما من تا حالا نشنيدم كه گربه بنابه تغيير فصل مهاجرت كنه ، چهارما حيوانات چه اهلى و چه غير اهلى از روى غريزه سالى چندبار جفتگيرى انجام ميدن و ربطى به گرسنه بودن و يا سير بودن انها نداره يكم اگر شما تحقيق كنى متوجه ميشى كه تنها بيمارى كه از گربه به انسان انتفال پيدا ميكنه بيمارى توكسوپلاسموز هستش كه ان هم در شرايطى پيش مياد كه مدفوع گربه وارد بدن انسان بشه و البته اين ميكروب فقط در مدفوع گربه وجود نداره بلكه در همان گوشت قرمزى كه روزانه مصرف ميشه هم ميتونه وجود داشته باشه و خيلى راحتتر انسان رو الوده كنه البته اگر كمى تحقيق كنيد متوجه ميشويد كه در كل دنيا حدود ٢ ميليارد نفر اين ميكروب را داخل بدنشون دارن كه بسته به شرايط جسمانى شخص ممكنه فعال و يا غير فعال باشه در مورد اينكه شما ميفرماييد در اروپا يا امريكا اگر غذا بدى جريمه داره و يا برخورد جدى ميكنن به اين دليل هست كه خود دولت و البته شهردارى شش دانگ حواسش هست و تمام حيوانات تحت كنترل هستن و شناسنامه دارن و واكسينه شدن و غذارسانى هم توسط خودشون انجام ميشه بنابراين نيازى نيست شخص سومى بخواد غذا بده لطفا اين نظرات بظاهر كارشناسيتون رو براى خودتون نگه دارين و جايى نگين
💬 پاسخ
بابک خوشنود در پاسخ به عليرضا ناحى: حدود دو میلیون تومن هزینه سمپاشی زیرشیروانی و کل منزل ، و حدود ده روز آوارگی در منزل اقوام برای سپری شدن مدت اثر سم بسیار قوی ضد کک. که بخاطر زایمان گربه های ولگرد در شیروانی خانه اتفاق افتاد. بخاطر حیوان دوستی و مهربانی همسایگان محترم تحت تاثیر مطالب زرد فضای مجازی. خانم و آقای محترم. اگر دلتان برای گربه های ولگرد و کثیف میسوزه لطفا آنها را برداشته و در منزل خودتان نگهداری و غذادهی کنید. و صد البته هزینه هایش را نیز تقبل فرمایید. به امید آگاهی و تفکر.
💬 پاسخ
دکتر رروانشناس مرامی در پاسخ به عليرضا ناحى: سلام دادااااش...حرفات به دلم نشست.... فقط انگار اعصاب نداری....نویسنده مقاله رو تبخیر کردی.....👍🤣
💬 پاسخ
عباس عاشری : دقت کنید پس این موجودات چطور زندگی کنن . ای مردم کره زمین برای حیوانات هم هست این انسان چقدر از این موجودات بهره برده و انسان حتی جاهایی ساکن شده جای این موجودات گرفته . از روزی بترسید که موجودات در کنار انسان گرسنه باشند یا بیمار باشند یعنی مرگ انسان اگر گربه یک ماه نباشه کنار انسان شهر رو مارعقرب حشرات و موش دنیا رو خراب میکنه پس باید به زندگی همه موجودات احترام گذاشت . ۹۸۶۰
💬 پاسخ
طلا تسبیحی : چه حرفای غیر منطقی و اشتباهی!!!!!کشورای ئیشرفته یا همین ترکیه و قبرس ی حیوونه گشنه و مریض نمیبینی، همه حیوانات هم به ارومی زندگی قشنگی دارن و سالمن، اکوسیستم هم بهم نریخته،حیوانا هم با هم نمیجنگن، لطفا فرهنگ سازی کنید که حیوانات در شهر در کنار ادم ها به نیازهاشون توجه شه نه اینکه برعکس نادیده گرفته بشن
💬 پاسخ
صبح بخیر در پاسخ به طلا تسبیحی: برو امریکاو اروپا به سگ وو گربه ها ولگرد غذا بده ببین چه برخورد باهت میکن!
💬 پاسخ
رضا آهنگر : لطفا از کارزار «درخواست افزایش سرعت و کیفیت اینترنت کشور با شکستن انحصار مخابرات» حمایت کنید ✅ 🔸 لینک کارزار : (https://karzar.net/22440) لطفا 5 ثانیه وقت بذارید و امضا کنید ✍ حتما برای دوستان و آشنایان هم ارسال کنید 🙏 امضا کردنش ضرری نداره اما میتونه مفید باشه✌️ ‌بیشتر از 14,000 نفر از این کارزار حمایت کردن‼️ امضا بیشتر = پیگیری سریعتر = نتیجه بهتر🎯
💬 پاسخ
فائزه آژنده : سرکار خانم لطیف بنده در مورد درست یا غلط بودن غذارسانی به حیوانات شهری اطمینان ندارم اما در مورد صحبتهای شما باید بگم که هیچ یک از ده مورد گفته شده با عقل جور در نمیان حتی اگه براشون رفرنس داشته باشید. در مورد نکته اولتون باید گفت که حیوانات شهری چیزی تحت عنوان مهاجرت منطقه ای وابسته به فصل گرم و سرد ندارند. در مورد نکته دومتون، خب غذارسانی الزاما با ارتباط پوستی و مستقیم با حیوان انجام نمیشه و در صورت رعایت بهداشت و عدم تماس مستقیم، قاعدتا هیچ گونه بیماری به انسان منتقل نخواهد شد. در مورد نکته سومتون، احتمال شکار شدن؟؟؟؟ میشه بفرمایید چه حیوانی در میط شهر گربه ها رو شکار میکنه؟! در مورد نکته چهارم، لطفا رفرنس صحبتتون رو معرفی کنید، چرا باید غذارسانی باعث پرخاشگری بشه؟ بنظر میرسه باید بلعکس باشه. در مورد نکته پنجم، در محیط شهری، زنجیره غذایی به معنای چیزی که در طبیعت میبینیم وجود نداره، چون اکوسیستم حیوانات شهری از زمان دستی شدن و ورودشون به زندگی انسانها برهم خورده! تو خط آخر میگید به خطر افتادن جان بقیه گونه ها! خب قاعدتا بقیه گونه ها باید حفظ بشن نه که به خطر بیفتن. در مورد نکته ششم، حامیان حیوانات که اصولی غذارسانی میکنن همگی برای عقیم سازی کلونی های گربه ای در تلاش هستند، هرچند که این وظیفه شهرداریه، پس عملا مسئله افزایش جمعیت اشتباهه. در مورد نکته هفت میگید که هر حیوانی به غذای خاصی نیاز و تغذیه‌ش بهم میخوره، آیا حامیان و غذارسان ها به گربه ها وسگها گیاه و حبوبات میدن؟ خیر، گوشت و غذای خشک مربوط که فیزیولوژیشون رو میدن. در مورد نکته هشت، گربه ها همین الان هم کاملا وابسته به محیط شهری و انسان هستن، منظورتون از اینکه غذا بدین وابسته میشن چیه؟! ضمنا با زلزله و سیل در یک منطقه، علاوه بر انسان، هر موجود زنده دیگه در اون محیط از بین میره... یعنی چی که زلزله بیاد دیگه حیوونا نمیتونن خودشون غذا پیدا کنن؟ در مورد نکته نهم که منظوورتون از مهاجم و آسیب رسان چبه؟ اگر این طور بود که بعد از این همه سال باید نسل انسان توسط گربه و سگ منقرض میشد. در مورد نکته ده، چرا استفاده از مواد گوشتی رو برای انسان بد نمیدوند؟؟؟ گربه ها و سگ ها چند درصد از گوشت تولیدی دامداری رو میخورند؟ و انسان ها چند درصد؟؟؟؟؟؟
💬 پاسخ
عارفه لطیف در پاسخ به فائزه آژنده: سلام ، کسی که درک محیط زیستی داشته باشد به خوبی متوجه مطالب بالا و منطقی که پشت آنهاست می شود ، اگر هم درکش برای شما سخت و غیر قابل هضم هست اگر بجای تایپ کردن این همه مطالب وقتتان را صرف مطالعه مقالات میکردید متوجه صحت یا عدم صحت مطالب مذکور می شدید ، موفق باشید
💬 پاسخ
بهاره موسوی زاده در پاسخ به عارفه لطیف: نه خانوم اطلاعات شما کلیشه ای و بدرد نخوره واقعیت و قبول کن غذارسانی به سگها وظیفه انسان است که دست اموز کرده و به طبیعت اورده واشتباه نیست
💬 پاسخ
صبح بخیر در پاسخ به فائزه آژنده: انوقت تویه غرب! به سگ وو گربه ولگرد غذا بدی! میان دست بند میزن میبرن! یا اگر نبرن،هم فرقی ندارن! یک جرمه سنگین ازت میگیرن،که هرگز فکرش هم به ذهنت خطور نکنه! حالا همون قانونی هاش هم، اگر باعث مزاحمت کسی بشه،میان میکشنش! ...
💬 پاسخ
پیمان. م در پاسخ به فائزه آژنده: جوابتون عالی بود. سپاس.
💬 پاسخ
تارا روشنگه : با سلام و عرض خسته نباشید 1.گلایه ای اصلی بنده از سایت کارزار است که علاوه بر انتشار کارزارهایی که غیر علمی غیر واقع و هجو است باعث میشوند در اذهان برخی از انسان ها که پتانسیل آن را دارند به خطا باوری شکل بگیرد که از اساس غلط است . 2.درخصوص نگارنده ی مقاله ی مذکور واقعا تاسف برانگیز است که بانوی دانشجوی ما هنوز با داشتن مدرک کارشناسی روش تحقیق و مقاله نویسی را بلد نبوده و بدون ارائه منابع و مصاحبه و استناد به هیچگونه مرجعی صرف مشاهدات و نتیجه گیری های شخصی مقاله لی را نوشته و منتشر می نمایند . 3.خواهشمند است در خصوص ارائه مقالات نویسندگان سایت حساسیت بیشتری به خرج دهید ، زیرا اذهان عمومی به دلیل شرایط نامساعد کشور به شدت آسیب پذیر می باشد ، ما در مرحله ای از تاریخ کشورمان هستیم که میتوانیم در فرهنگ سازی در تمامی ابعاد به شدت تاثیر گذار باشیم . بهتر است سایت کارزار حساسیت بیشتری نسبت به مقالات منتشر شده و در حال انتشار داشته باشد به عنوان سایت مرجع !!!!
💬 پاسخ
عارفه لطیف در پاسخ به تارا روشنگه: سلام وقت بخیر ، مطالب همگی ترجمه منابع معتبر هستند و برخی هم از صحبت های اساتید سرشناس دانشگاه تهران ، شاید جالب نبود چندین سطر منبع فارسی و انگلیسی اضافه شود و حجم مطالب را زیاد از حد کند ، قطعا کارزار و نویسنده متن خیلی بیشتر از شما نگران صحت مطالب هستند ، لذا حتی اگر رفرنسی هم نوشته نشده باشد با خواندن مطالب به خوبی درک خواهید کرد که همگی از منطق پیروی میکنند و درستی آن ها حداقل برای کسانی که درک از علوم محیط زیست و اکولوژی دارند واضح می باشد .
💬 پاسخ
صبح بخیر در پاسخ به تارا روشنگه: نظر امریکا و غرب هم بنویسید اینجا،اگر راست میگید! ... خود امریکا مشرک و کافر هم چنین کارهای نمی کنن! که شما انجام میدید...چون تا اینقدر احمق نیستن!
💬 پاسخ
بهنام شمسی زاده : با سلام خدمت کارشناس محترمحه. خانم عزیز روابط انسان با حیوانات امروزی نیست.و با دادن غذا به آنها نه تنها پرخاشگر نشده بلکه مهربان‌تر میشوند. البته با نظرتان نسبت به حیوانات وحشی که در کوه و کمر زندگی میکنند موافقم البته در شرایط نرمال زندگی برای آنها. نه اینکه محیط زندگی آنها را آشغال کنیم باغ و ویلا بسازیم و آنها از گرسنگی نابود کنیم. یک مسلمان واقعی همانگونه که برای انسانها احترام قائل است برای حیوانات نیز این احترام را رعایت می‌کند. وگرنه گناه کشتن یک حیوان بی گناه کم از قتل یک انسان نیس.ت. طرز نگاه خود را عوض کنیم. یک کارشناس نباید نظر یکطرفه داشته باشد.
💬 پاسخ
ستاره جلیلیان : واقعا متاسفم ... شما کارشناس هستی؟؟؟ نمیدونم این ده دلیل رو از کجا اوردین ؟! واقعا نگرانم میکنه ما همچین کارشناسانی داریم که هرچی دستشون میاد رو مینویسن و به اشتراک میزارند
💬 پاسخ
عارفه لطیف در پاسخ به ستاره جلیلیان: سلام ، ما اینجا گردهم آمدیم برای یادگیری و کنشگری و نه توهین ! مطالب همگی از رفرنس های معتبر و صحبت اساتید دانشگاه تهران هستند و بنده که محصل دانشگاه تهران هستم بیشتر از شما نگران منابعی هستم که دارم به اشتراک میگذارم . اگر پذیرای مطالب علمی نیستید مطالعه نفرمایید و به غذا دادن از روی نا آگاهی ادامه دهید .
💬 پاسخ
ع کرباسی : البته فرق است بین حیواناتی که ما به قلمرو زیستی آنها وارد شده ایم و در منطقه آنها خانه و شهر ساخته ایم و دیگر حیواناتی که آنها خود برای تامین غذا بدنبال انسان به هر نقطه ای از جهان رسانده اند . در کل وجود حیوانات را در محیط زیست شهری نه می توان انکار کرد ونه می توان حذف کرد چراکه شهر بدون این حیوانات شاید برای خیلی ها مایوس کننده و بی نشاط می شود .مردم سالها به دیدن آنها و داستانهای آنها خو کرده اند و اگر ببینند شهر از آنها به کلی می شود برایشان نگران کننذه است . کنترل جمعیت آنها یا مراقبت بهداشتی و نظایر آن می تواند با تاسیس مراکزی مردم نهاد اتفاق بیفتد از سوی دیگر محیط شهری امروزه برای زندگی آزاد حیوانات ساخته نشده و اینکه توقع داشته باشیم گربه ها آزادانه بتوانند هرجایی که موشها هستند بروند و در (سکوت شب ؟)کمین کنند وشکار کنند درست نیست. این محیط شهری با شبهای روشن وشلوغ و پر سرو صدا و پراز زباله بیشتر به موشها کمک می کند تا بخورند و زادو ولد کنند چاق وچله شوند و برای حیوانات شکارچی زیاد مساعد نیست . گربه ها و سگها که حیوانات شکارچی هستند. اغلب با خوردن و شکار بچه های خودشان و حیوانات دیگر به کنترل جمعیت خود وآنها کمک می کنند که با مدل های مدرن ساخت و ساز در محیط شهری ، این امکان از بین رفته است . غذا ندادن به تنهایی نمی تواند مشکل را حل کند و گربه ها و سگ ها را شکارچی نخواهد کرد بیشتر تبدیل به دزدهای خانگی خواهد کرد .بیشتر مردم از دست آنها در عذاب خواند بود
💬 پاسخ
عارفه لطیف در پاسخ به ع کرباسی: ممنون از اینکه نظرتان را محترمانه راجع به متن ما به اشتراک گذاشتید
💬 پاسخ
فریده پناهی فرد : بانظرات خانم زهرا جعفری موافقم
💬 پاسخ
زهرا جعفری : چطور این اراجیف رو می‌نویسید ولی نظر بهداشت جهانی رو‌انتقال نمی‌دید طبق چه رفرنسی می‌نویسید و باعث آزار این زبون بسته ها میشید خدا ازتون نمی‌گذره باعث آزار و اذیت این حیوانات نشید ..حیوان سالم بهتر از حیوان مریضه که در سطح شهر دیده بشه اونام‌مثل ما حق حیات و زندگی دارند
💬 پاسخ
صبح بخیر در پاسخ به زهرا جعفری: پس چرا توویه همین سوئیس(یا یکی از کوچلو مچوله ها اروپا) در ایام کرونا 2 میلیون راسو رو کشتن، به ظن اینکه کرونا روو انتشار میدن؟! راستی تویه کدوم فیلم سینمایی غربی دید،به گربه ها ولگرد غذا میدن؟! جرعتش روو دارن غذا بدن،تا پلیسشون نشونشون بده!
💬 پاسخ
سمیرا رجبی در پاسخ به صبح بخیر: با سلام در جوابتون که گفتید پلیس نشونشون میده باید بگم اونا دولت و مسئولینی دارن که به این امر رسیدگی کنه و قانون حمایت از حیوانات دارن برای هنین کسی حق دخالت در اموری که قانون پشتشه رو ندارن اما کشور ما چی نه قانونی نه مسئولی نه حمایتی هیچی واسه همین کسانی که نمیتونن بی تفاوت باشن وارد عمل میشن
💬 پاسخ
فاطمه نوذرپور : جالب ،مختصر و مفید ممنون از تلاش و اطلاع رسانی🌸
💬 پاسخ
مرضیه احدی : عالی بود
💬 پاسخ
نفیسه سادات هاشمی : خیلی عالی و مفید بود ممنون از مطالب جامع تون خانوم لطیف☺️🥰
💬 پاسخ

سایر تجربه‌ها

تجربه‌های بیشتر