گزارش روزنامه شرق از کارزار طرفداران علی انصاریان:

۲۵ هزار امضا برای شفاف‌سازی علت مرگ انصاریان

 

کرونا در ایران بر‌اساس آمار رسمی تا امروز جان بیش از ۸۰ هزار نفر را گرفته است، اما مرگ چند چهره شناخته‌شده از‌جمله علی انصاریان و مهرداد میناوند، با واکنش بسیاری مواجه شد. طرفداران این دو فوتبالیست محبوب، بعد از مرگ غیرمنتظره آنها احتمال خطای پزشکی را مطرح کردند؛ موضوعی که در مرگ بسیاری از چهره‌های مشهور در ایران اغلب مطرح می‌شود. آنها در اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی به پزشک معالج انصاریان حمله و او را متهم به بی‌مبالاتی و خطای پزشکی کردند. این شبهات از آنجا شروع شد که برخی از هم‌بازی‌های انصاریان و خانواده او درباره احتمال خطای پزشکی صحبت کردند. مهدی امیرآبادی، یکی از هم‌بازی‌های سابق علی انصاریان، از این افراد بود که در یک مصاحبه گفته بود: «سه‌شنبه ۱۴ بهمن بود که برای دیدنش به بیمارستان رفتم و حالش خوب بود. من را هم از پشت شیشه دید و برایم دست تکان داد. با او بای‌بای کردم و با دست به خدا اشاره کرد و سقف را نشان داد که یعنی خدا را شکر خوبم و برمی‌گردم. اما فردای همان روز بود که وقتی خبر فوتش را شنیدم».
شایعه دیگری مطرح شده بود که گویا خانواده انصاریان گفته بودند بدون اجازه آنها دستگاه تنفسی از بدن او خارج شده است. برخی دیگر هم معتقدند روش‌های درمانی‌ای که پزشک معالج علی انصاریان و مهرداد میناوند به کار گرفته است، متفاوت از دیگر پزشکان است و این روش‌ مورد تأیید همکاران او نیست.
دفاع پزشک معالج در لایو  اینستاگرام
پزشک معالج انصاریان اما رفتار خود را کاملا حرفه‌ای می‌داند و در یک لایو اینستاگرامی به شبهات درباره مرگ این فوتبالیست محبوب پاسخ داد. دکتر هاشمیان گفته بود درگیری ریه انصاریان بسیار بالا بوده و او بسیار دیر به پزشک مراجعه کرده است. به گفته این پزشک، عدد درگیری ریه علی انصاریان اصلا معمول نبوده و کارکرد کلیه و کبد او هم افت کرده بوده است. به گفته او، تلاش شده بوده وضعیت او را بهبود ببخشند تا بتواند بعضی داروها را از‌طریق کلیه‌اش دفع کند. دکتر هاشمیان در این لایو اینستاگرامی گفته بود: «اگر فکر می‌کنید هرگونه کوتاهی برای علی انصاریان شده، بدانید بیشترین درمان را در کل کشور برای او انجام دادیم. همراهانش می‌دانند چه کارهایی برایش کردیم. ما دو پرستار برای اولین‌بار در تاریخ برای انصاریان گذاشتیم. بدانید اگر برای انصاریان مشکل بوده، برای همه فوتی‌ها با شرایط بدتر وجود داشته است».
بی‌مبالاتی در  برنامه  دربی
برخی دیگر از هواداران و دوستداران علی انصاریان و مهرداد میناوند به سهل‌انگاری و بی‌مبالاتی در برنامه زنده دربی معترض‌اند؛ جایی که این دو ورزشکار بدون ماسک و بدون رعایت فاصله مناسب کنار یکدیگر نشسته بودند. این در حالی است که در همان برنامه مهرداد میناوند اعلام می‌کند حال جسمانی‌اش خوب نیست و احساس بیماری دارد. از زمان شروع کرونا در دنیا اعلام شده هرگونه علائم سرماخوردگی را باید به‌عنوان علائم کرونا در نظر گرفت؛ اما در این برنامه این دو ورزشکار، مجری و بقیه عوامل صحنه بدون توجه به این موضوع و بدون ماسک در برنامه شرکت کردند. هواداران این دو ورزشکار می‌گویند باید به نقش عوامل این برنامه در آلوده‌شدن علی انصاریان به ویروس کرونا رسیدگی شود؛ چراکه خطای آنها در ابتدا عامل گرفتارشدن انصاریان به بیماری بوده است.
کارزار   هواداران  مشکوک
اما این صحبت‌ها برای طرفداران این ورزشکار محبوب چندان مورد قبول واقع نشده است. بر همین اساس، آنها با راه‌اندازی یک کارزار اینترنتی و با جمع‌آوری نزدیک به ۲۵ هزار امضا، از دادستان کل کشور، وزیر بهداشت و رئیس سازمان نظام پزشکی خواسته‌اند درباره علت فوت علی انصاریان شفاف‌سازی شود. آنها در بیانیه این کارزار نوشته‌اند: «ما امضاکنندگان این کارزار، با احترام به قوانین کشور و همچنین جامعه پزشکی که در این دوران همه‌گیری ویروس منحوس کرونا جان‌برکف در خط مقدم در حال خدمت هستند، به‌عنوان صاحبان عزا از مسئولین مربوطه تقاضا داریم تا کارگروهی تشکیل دهند و از ابتدا تا انتهای درگذشت مرحوم علی انصاریان را‌ پیگیری و شفاف‌سازی کنند؛ از سهل‌انگاری‌های صورت‌گرفته در استودیو برنامه دربی که منجر به ابتلای عزیزانمان شد تا احتمال قصور پزشکی در روند درمان». امضاکنندگان این کارزار در نهایت نوشته‌اند: «درخواست ما چیزی جز شفاف‌سازی نیست و هدف این است که از ابهامات کاسته شده و اندکی از این غم عمومی که پس از گذشت چند ماه همچنان برایمان تازه است، کم شود».

 

سایر تجربه‌ها

تجربه‌های بیشتر