گزارش روزنامه جهان صنعت از تخریب بافت‌های قدیمی اطراف شیراز در گفتگو با مدیرعامل پلتفرم کارزار:

مرگ تدریجی تاریخ شیراز

طرح گسترش حرم مقدس شاهچراغ (ع) چندین سال است که پیگیری میشود. به موجب این طرح باید بخشی از خانه های کناری اطراف حرم خراب شده و به صحن حرم اضافه شود.
با توجه به تاریخی بودن بافت اطراف حرم شاهچراغ اما این طرح همواره با مخالفت هایی از سوی دانشگاهیان، کنشگران اجتماعی و دوستداران میراث فرهنگی کشور رو به رو بوده است.
کنشگران و دوستداران میراث فرهنگی حتی کارزاری ایجاد کرده اند و تعداد زیادی امضا در مخالفت با تخریب بافت تاریخی اطراف حرم مقدس شاهچراغ (ع) جمع آوری کرده اند.
به تازگی اما انتشار نامه ای خطاب به رییس جمهور که به امضای برخی از مسوولان شهر شیراز رسیده و در آن خواسته شده زودتر به موضوع رسیدگی شود، موجی از نگرانی ها را در بین کنشگران مخالف با تخریب بافت تاریخی اطراف حرم به وجود آورده است.
در این گزارش سعی کردیم ضمن انتشار این نامه که البته مستقلا آن را تایید نمی کنیم و نیز از طریق مصاحبه با کنشگرانی که مخالف طرح توسعه حرم هستند علل و چرایی مخالفتشان و چند و چون و ابعاد موضوع را روشن کنیم.

تاریخچه موضوع
به تازگی یاشار سلطانی روزنامه نگار با انتشار پستی در شبکه های اجتماعی خود موضوع طرح توسعه
حرم را بار دیگر برجسته کرد. در تماس تلفنی که با این روزنامه نگار داشتیم، وی در خصوص اختلافات بر سر توسعه حرم مقدس شاهچراغ (ع) به «جهان صنعت» گفت: طی سال های اخیر در محدوده شاهچراغ (ع) طرحی برای توسعه حرم در دستور قرار داشت که بخشی از بافت تاریخی اطراف حرم را به همین منظور تخریب کردند و عکس ها و فیلم های آن نیز همه در آرشیو وجود دارد. سپس طرحی به نام حرم تا حرم مطرح شد و گفتند می خواهیم مسیری را توسعه دهیم. حدود ۲۵۰ خانه تاریخی که البته همه آنها لزوما دارای ارزش نیست اما عموما خانه های تاریخی هستند در این طرح همگی از بین می روند.
وی افزود: سالهای زیادی است که فعالان مدنی و بومیان منطقه تلاش می کنند که این اتفاق نیفتد، اما فشارهایی از مدیران شهری گرفته تا سایرین روی این افراد می آورند تا فضا به لحاظ سر و صدایش خوابیده شود و بتوانند طرح خود را عملیاتی کنند.

تصمیم انتقاد برانگیز ضرغامی
برای بررسی بیشتر ابعاد موضوع خطر تخریب بافت تاریخی اطراف حرم مقدس شاهچراغ (ع) با حامد بیدی مدرس دانشگاه و مدیر عامل پلتفرم کارزار تماس گرفتیم. وی که از نزدیک با کنشگران و مخالفان طرح توسعه حرم
شاهچراغ (ع) صحبت کرده در خصوص اینکه جدیدترین تحولات در مورد اجرای طرح گسترش حرم مطهر شاهچراغ (ع) چه بوده است به «جهان صنعت» گفت: این اتفاق موضوعش به سال ها پیش برمی گردد و موافقان و مخالفانی در شهر داشته است مسوولانی در شهر بوده اند که موافق و پیگیر این موضوع بوده اند و کنشگران، فعالان و دانشگاهیان بودند که مخالف این موضوع بوده اند. بیدی افزود: از سال های پیش موضوع در جریان بوده تا به امسال رسیده و امسال در سفری که هیات دولت به آنجا داشته، این موضوع با آقای ضرغامی مطرح شده و ایشان هیاتی سه نفری را برای بررسی موضوع تشکیل داده و گفته اند که این هیات کار کارشناسی انجام دهد و نتیجه هر چه شد و اینکه این بافت باید تخریب شود و به صحن حرم بپیوندد و یا خیر، توسط آن هیات اعلام و اجرا شود. آن طور که من متوجه شدم اعضای هیات شامل شهردار شیراز، اگر اشتباه نکنم فرماندار شیراز و یک نفر از میراث فرهنگی است.
بیدی ضمن انتقاد از ترکیب هیات ادامه داد: خود این ترکیب از منظر فعالان مورد نقد قرار گرفته، چرا که مشخص است رویکرد توسعه شهری بر رویکرد میراث فرهنگی غالب میشود و رای در این هیات دو به یک است. از همان زمان کارزار مخالفت با این موضوع نیز شروع شد که اگر اشتباه نکنم اول آبان بود و چندین نفر هم آن را امضا کردند. این موضوع باعث شد نامه ها و بیانیه های مختلفی از طرف سازمانهای مردم نهاد ارسال شود و در نهایت با واکنش های رسانه ای گسترده مواجه شود.

انتشار نامه جنجالی
همزمان با پیگیری های «جهان صنعت» نامه ای از طرف محمدرضا محمودی اجتماع ساز پلتفرم کارزار به دستمان رسید که این نامه را راست ازمایی نکردیم ومستقلا نمیتوانیم اصالت نامه را تایید کنیم و صرفا آن را منتشر می کنیم. بیدی، مدیرعامل پلتفرم کارزار در توضیح این نامه به «جهان صنعت» گفت: مطالبه گری داشت مسیر خود را طی می کرد تا اینکه هفته گذشته مشخص شد یک نامه ای از طرف برخی از مسوولان شهر شیراز برای رییس جمهور نوشته شده است. نمایندگان مجلس شیراز، تولیت حرم و رییس شورای شهر آن را امضا کرده اند. این نامه به نظر خیلی شتاب زده و بدون سربرگ و هیچ مهری اما با امضای این افراد منتشر و برای رییس جمهور ارسال شده است.
وی افزود: در این نامه هشدار داده شده که در خصوص این مساله کوتاه نیایند و افتراهایی به فعالانی که معترض این موضوع (تخریب بافت تاریخی اطراف حرم) بوده اند زده شده و گفته شده که خیلی از اینها تاکنون پایشان را در حرم شاهچراغ (ع) نگذاشته اند منطقه را نمی شناسند و اصلا شیراز نیستند و تا کی می توانیم منتظر اعلام یکسری نظر کارشناسی بمانیم
وی ادامه داد. در کل این نامه کار کارشناسی را زیر سوال برده و گفته که هر چه سریع تر در خصوص این موضوع تصمیم گیری شود. این نامه باعث شده که در روند مطالبه گری موضوع پیچیده تر شود. در فرآیند پیگیری این کارزار متوجه ش دیم که هیچ یک از مسوولان شهر شیراز حاضر نیستند مصاحبه داشته باشند و یا با این مطالبه همراهی کنند و یک جو خیلی منفی در خصوص این مطالبه اتفاق افتاده است، گویا مسوولانی که در گذشته مخالف این
طرح بودهاند مشکلات جدی برایشان ایجاد شده و یک چنین جوی حاکم است و امیدواریم که بتوانیم از طریق وزارتخانه صدای مردم را به آنها برسانیم و به نتیجه برسیم : علل مخالفت کنشگران با توسعه حرم
بیدی در خصوص اینکه چه دلایل کارشناسانهای وجود دارد که کنشگران و بخشی از بدنه دانشگاهی و مردم با تخریب خانه های اطراف حرم شاهچراغ (ع) مخالف هستند به «جهان صنعت» گفت: دو جنبه وجود دارد، یک جنبه آنکه این خلدها اصولا خانههای تاریخی هستند و ثبت ملی شده اند. اگر به منطقه نگاه
کنید می بینید که خانم های بوم گردی در آنجا وجود دارد و منطقه ای است که پتانسیل های گردشگری زیادی دارد و بخشی از بافت تاریخی و هویتی شهر شیراز را شکل می دهد. پس حتی به لحاظ نگاه توسعهای این منطقه پتانسیل های بالایی دارد و چند مسجد تاریخی نیز در اطراف آن وجود دارد وی افزود: مخالفت دیگر از اینجا ناشی می شود که برخی معتقدند این بهانه ای است برای توسعه حرم» چرا که در دهه ۷۰ نیز طرح مشابهی پیش رفت و تخریبهایی در منطقه برای توسعه حرم صورت گرفت، اما الان تمام آن منطقه تبدیل به پارکینگ و مجتمع های تجاری و چندمنظوره شده است. یعنی صحن گسترش پیدا نکرده و فاز یک طرح توسعه حرم عملا منجر به تجاری سازی شده است. لذا یکسری از کنشگران معتقدند که این مساله اخیر هم بهانهای برای تجاری سازی است
بیدی با اشاره به سایر انتقادات مطرح شده به طرح گسترش و توسعه حرم افزود: زاویه دیگر که زاویه مهمی است و مطرح شده این است که در اطراف حرمهای مقدس یک تجربه زیستی شکل می گیرد و مناطقی را شکل می دهد و یکسری مردم آن جا زندگی می کنند و لذا زیست تاریخی آنجا را نباید از بین ببریم. یعنی آن طور که دکتر معماریان و سایر دوستان می گویند با وجود اینکه چندین خانه تاریخی ثبت شده وجود دارد حتی نباید خیلی روی خانه های تاریخی ثبت شده متمرکز شویم، چرا که خانه های تاریخی غیر ثبتی و خانه هایی که شاید به لحاظ تاریخی چندان اهمیتی نداشته باشند اما یک زیست را آنجا شکل می دهند وجود دارند و ارزشمند هستند. آنجایک محلهای وجود دارد و این اقدام باعث میشود آن (تجربه زیستی) از بین برود.


در پایان ذکر این نکته ضروری است که با وجود پیگیری خبرنگار «جهان صنعت» از بخش ارتباط با رسانه وزارت میراث فرهنگی و نیز تماس با ساسان یگانه رابط واحد روابط عمومی استان فارس، هیچ پاسخی در خصوص این موضوع ارایه نشده.

انتهای پیام.

منبع خبر: روزنامه جهان صنعت

 

پیش‌تر کارزاری در مخالفت با تخریب ۲۰۰ خانه تاریخی شیراز، در پلتفرم کارزار ثبت گردید که تا کنون۲۰۸۷۰ نفر آن را امضا نموده اند. برای همراهی، امضا و پیگیری دیگر اخبار مرتبط با این کارزار  اینجا را کلیک کنید.

 


سایر تجربه‌ها

تجربه‌های بیشتر