کارنامه کارزار در یادداشت روزنامه شرق:

روش قدیمی با ابزارهای نوین

حسین رمضان‌زاده: جمع‌آوری امضا در اعتراض به یک موضوع یا برای مطرح‌کردن یک درخواست، شیوه‌ای قدیمی برای رساندن صدای مردم به مسئولان است. حتی این روزها و در عصر اینترنت که ارتباط انسان‌ها به‌طرز شگفت‌انگیزی تغییر کرده همچنان کارزارهای مردمی یکی از تأثیرگذارترین شیوه‌های اعتراض و طرح مسئله در جوامع است.

در همین هفته‌های گذشته چند کارزار مهم توانست توجه مسئولان و افکار عمومی را به خود جلب کند. کارزار مخالفت با واگذاری دماوند بعد از انتشار اخبار وقف قسمتی از این کوه توانست امضاهای زیادی جمع کند. در همین زمان موضوع سرنوشت باران، بچه‌شامپانزه باغ‌وحش ارم، توجه بسیاری را به خود جلب کرد. این بچه‌شامپانزه که به‌دلیل نارس‌بودن از سال‌ها پیش همراه دامپزشک باغ وحش زندگی می‌کرد، حالا دوباره به قفس بازگردانده شده و این موضوع نگرانی‌ها درباره سرنوشت او را افزایش داده است.

کارزاری که برای انتقال این بچه‌شامپانزه به یتیم‌خانه شامپانزه‌ها به راه افتاد، واکنش مسئولان بنیاد مستضعفان به‌عنوان مالک باغ وحش ارم و سازمان محیط زیست را برانگیخت و حالا این دو باید درباره این بچه‌شامپانزه با سرعت بیشتری تصمیم‌گیری کنند.

البته در زمینه راه‌اندازی کمپین در فضای مجازی تجربه‌های موفق بسیاری در جهان وجود دارد. حالا در ایران هم پلتفرمی برای ثبت کارزارها در اینترنت ایجاد شده که مخاطبان زیادی به دست آورده است. امضاهای ثبت‌شده در این بستر اینترنتی به نزدیک دو میلیون امضا رسیده است. این پلتفرم که کارزار نام دارد و از سال ۱۳۹۶ در حال فعالیت است، تاكنون حدود ۹۵۰ کمپین مختلف در آن ثبت شده و برخی از این کمپین‌ها توانسته‌اند توجه‌ها را به خود جلب کنند.

در ماه‌های گذشته کارزارهایی مانند کارزار مخالفت با برگزاری امتحانات مدارس با ۲۳۶ هزار امضا، درخواست تصویب همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان هم‌تراز با ۱۲۵ هزار امضا، درخواست تصویب لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت زنان در برابر خشونت با ۷۵ هزار امضا و درخواست بسته‌شدن باغ وحش‌های ایران با ۴۹ هزار امضا از کارزارهایی بودند که با استقبال زیادی مواجه شدند.

در همین هفته‌های گذشته هم چند کارزار مهم توانستند توجه مسئولان و افکار عمومی را به خود جلب کنند؛ کارزار مردم هرمزگان برای جلوگیری از تخریب قلعه پرتغالی‌ها هم فعلا مانع تخریب این بنای تاریخی شده است. وزارت میراث فرهنگی در اقدامی عجیب برای مرمت این اثر به جای استفاده از مصالح متناسب با این اثر تاریخی از سنگ‌هایی استفاده کرده که بیشتر برای زهکشی کنار بزرگراه‌ها و فضای سبز پارک‌ها استفاده می‌شود.

منبع: روزنامه شرق


سایر تجربه‌ها

تجربه‌های بیشتر