راهنمای نوشتن کارزار

پلتفرم کارزار شرایطی را فراهم آورده است که هر کسی بدون نیاز به مهارتی خاص یا ارتباطات رسانه‌ای بتواند کارزاری فراگیر با هزاران امضا ایجاد کند. برای این منظور نوشتن یک متن واضح که از نظر ساختار و ویراستاری قابل قبول باشد ضروری است. در این یادداشت به چند نکته کلیدی برای نوشتن یک متن با کیفیت برای کارزار اشاره می‌کنیم.

۱. اعتراض یا مطالبه‌ای واضح

بهتر است متن کارزار متمرکز بر یک موضوع باشد و از پراکنده‌گویی بپرهیزید. مطابق با تجربه متن‌های خیلی طولانی کمتر خوانده و امضا می‌شوند و متن‌های زیادی کوتاه نیز کمتر جدی گرفته می‌شوند.

۲. خطاب کارزار

کارزارهای اعتراضی یا مطالبه‌گرانه بهتر است خطاب به یک فرد مسئول یا سازمان نوشته شود. در این صورت پیگیری اداری و رسانه‌ای آنها راحت‌تر و اثربخش‌تر می‌شود. یک کارزار در صورت لزوم می‌تواند چند خطاب هم داشته باشد. در این صورت بهتر است سایر خطاب‌ها در قالب رونوشت ذکر شوند.

۳. ساختار متن

متن یک کارزار می‌تواند به شکل‌های مختلفی نوشته شود. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با ساختارهای رایج، پیش از نوشتن متن نگاهی به متن کارزارهای پرامضا بیاندازید. اگر کارزار شما مطالبه‌گرانه است می‌تواند ساختار کلی زیر یک پیشنهاد قابل قبول باشد:

[نام و سمت کامل مسئول مورد مطالبه]
با سلام،
احتراما به اطلاع می‌رساند [طرح مشکل]. بنابراین با توجه به [شرح شرایط مربوطه]، ما امضاکنندگان این کارزار از شما درخواست داریم [طرح مطالبه] تا [نتیجه برآورد آن] شود.
با سپاس

برای مثال یک نمونه متن با ساختار فوق برای مطالبه بهبود وضعیت اینترنت روستایی به این شکل می‌تواند نوشته شود:

جناب آقای محمدجواد آذری جهرمی،
وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات

با سلام،
احتراما به اطلاع می‌رساند در روستای دولت‌آباد سفلی دسترسی به اینترنت همراه وجود ندارد و ساکنین آن برای دسترسی به اینترنت باید به روستاهای مجاور بروند. بنابراین با توجه به بودجه اختصاص داده شده برای تکمیل اینترنت روستایی در منطقه، ما امضاکنندگان این کارزار از شما درخواست داریم این محدوده را نیز تحت پوشش آنتن‌دهی اینترنت اپراتورهای همراه قرار دهید تا مردم این منطقه نیز بتوانند از مواهب دسترسی به شبکه جهانی بهره‌مند گردند.
با سپاس

۴. عنوان کارزار

عنوان کارزار یکی از مهمترین اجزای کارزار شماست. سعی کنید عنوانی صریح، واضح و جذاب در حدود ده کلمه برای کارزار استفاده کنید. معمولا کارزارهای مطالبه‌گرانه با کلماتی نظیر «درخواست...»، «اعتراض به...»، «تقاضای...» و... شروع می‌شود. برای مثال برای متن مثال فوق، عنوان «اینترنت برای روستا» عنوان نامناسبی است، اما عنوانی مثل «درخواست اینترنت همراه برای روستای دولت‌آباد سفلی» می‌تواند بسیار واضح‌تر باشد.

۵. ویراستاری

متن کارزار از نظر ویراستاری باید استانداردهای نوشتاری زبان فارسی رسمی را رعایت کرده باشد. بین تمام کلمات فاصله بگذارید، از علائم نگارشی (نقطه، ویرگول و...) درست استفاده کنید و کاربرد درست نیم‌فاصله را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید. همچنین سعی کنید از جملات پیچیده و طولانی بپرهیزید. اگر احساس می‌کنید مهارت لازم برای ویراستاری را ندارید، می‌توانید با انتخاب گزینه «متن نیاز به ویراستاری دارد» ویراستاری متن را به ما بسپارید.

۶. انتخاب عکس

بهتر است برای کارزار خود یک عکس مناسب و مرتبط انتخاب کنید، در غیر اینصورت یکی از عکس‌های پیش‌فرض در کارزار برای آن استفاده می‌شود. عکس انتخابی شما کنار لینک کارزارتان در شبکه‌های اجتماعی نیز نمایش داده می‌شود بنابراین انتخاب یک عکس با کیفیت و مرتبط با موضوع می‌تواند به بیشتر دیده شدن کارزارتان بسیار کمک کند.

 

سعی کنید موارد فوق را برای نوشتن کارزارتان لحاظ کنید. با این حال خیلی هم سخت نگیرید! اگر متن شما اشکالی داشته باشد، از طریق پنل کاربری راهنمایی‌های لازم برای شما نوشته خواهد شد.

قدم اول را شما بردارید.
شما تغییری باشید که دنبال آن هستید!

ایجاد کارزار جدید