گزارش خبرگزاری ایرنا از کارزار ثبت روز محیط‌بان در تقویم رسمی:

محیط زیست پیگیر ثبت روز محیط‌بان در تقویم رسمی است

درخواستی از سوی برخی فعالان محیط زیست و تعدادی از محیط بانان با هدف ثبت روز ملی محیط بان در تقویم رسمی کشور منتشر شده و در آن از مسوولان خواسته شده که به این قشر توجه بیشتری شود.

در این درخواست آمده، ماموران یگان حفاظت محیط زیست ایران (محیطبانان) در خط مقدم حفاظت از عرصه‌های طبیعی و منابع ارزشمند خدادادی هستند اما هیچ‌یک از روزهای سال به صورت رسمی به نام این زحمتکشان خدوم ‌در تقویم ملی کشور ثبت نشده است. یکی از مطالبات اصلی ما محیطبانان جهت ارج نهادن به مقام محیطبان و احترام به شهدای محیطبان که تاکنون جان خود را در این راه از دست داده‌اند و حتی در این راه جانباز شده‌اند، این است که ‌روز محیطبان در تقویم ملی کشور ثبت شود، پیشنهاد ما این است ۱۱ ذی القعده روز تولد امام رضا (ع) روز محیطبان نامیده شود.

سرهنگ جمشید محبت خانی روز یکشنبه در این باره به خبرنگار محیط زیست ایرنا گفت: هر ساله روز میلاد امام رضا (ع) را به عنوان روز محیط بان گرامی می داریم و از تلاش های این عزیزان قدردانی می کنیم اما اینکه یک روز به عنوان روز ملی محیط بان در تقویم رسمی کشور ثبت شده باشد، نیست.

وی افزود: تاکنون برای ثبت این روز در تقویم رسمی کشور تلاش زیادی انجام دادیم، رییس سازمان محیط زیست در نامه ای کتبی به وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی خواستار تحقق این امر شد اما تاکنون جوابی نگرفته ایم.

محبت خانی با بیان اینکه هنوز در این زمینه اتفاقی نیفتاده، گفت: به نظر می رسد پیرو درخواست های ما، اکنون تعدادی از فعالان محیط زیست و محیط بانان هم درخواست دارند تا این کار انجام شود که ما هم استقبال می کنیم چون کار خوبی است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: سازمان محیط زیست و به طور خاص یگان حفاظت محیط زیست باز هم موضوع را با جدیت پیگیری می کند تا محقق شود.

وی اظهار داشت: نهادهای قوی مانند فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی نیز می تواند از این موضوع حمایت کند تا به سرانجام خوبی برسد.

البته خرداد ماه امسال بود که سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی از پیگیری حمایت‌های قضایی و قانونی جامع از محیط‌بانان و ثبت روز محیط‌بان در تقویم ملی کشور در نخستین نشست این فراکسیون خبر داده بود.

محبت خانی گفت: اکنون ۳۵۰۰ محیط بان از حدود ۱۱ درصد از خاک کشور حفاظت می کنند که در این راه سختی های زیادی را متحمل می شوند که با توجه به کمبود این نیروها تصویب شده که سالانه ۲۵۰ محیط بان استخدام شود که سال گذشته این تعداد جذب شدند و امسال نیز در مرحله آزمون پذیرش است.

 

 
  


سایر تجربه‌ها

تجربه‌های بیشتر