گزارش بورس‌نیوز از کاراز سهامداران پلی‌اکریل:

سهامداران "شپلی" خواستار ورود مستقیم رئیس قوه قضائیه شدند

سهامداران "شپلی" خواستار ورود مستقیم رئیس قوه قضائیه شدند

هر تن AN (مواد اولیه "شپلی") در بازار‌های جهانی حدود ۱۷۵۰ دلار قیمت دارد که با احتساب دلار ۲۵،۰۰۰ هزار تومانی و هزینه‌های ترخیص می‌شود ۴۸،۰۰۰ تومان در حالی که خرید این مواد در حدود ۷۴،۰۰۰ تومان صورت گرفته است و حال آنکه آخرین قیمت فروش محصول تولید شده این ماده اولیه در گزارش آذرماه ۵۵،۵۰۰ تومان است یعنی خرید مواد اولیه ۲۰،۰۰۰ تومان بالاتر از محصول تولید شده است.
 
به گزارش بورس نیوز، مجمع شرکت پلی اکریل ایران روز سوم دی ماه بالاخره برگزار شد؛ اما صورت‌های مالی "شپلی" در این مجمع پر حاشیه مورد تصویب قرار نگرفت! بند‌های متعدد حسابرسی و ابهامات فراوان در صورت‌های مالی این شرکت موجب شد صورت‌های مالی این شرکت حسابرسی مجدد شود. اخیرا هم کارزاری برگزار شده و سهامداران شرکت پلی اکریل ایران در نامه‌ای به رییس قوه قضائیه، درخواست صدور دستور تسریع در ثبت تصمیمات این مجمع و انجام حسابرسی مجدد و تحویل کارخانجات شرکت به هیات مدیره منتخب مجمع کرده اند. در این نامه آمده:
 

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی
ریاست محترم قوه قضاییه
با سلام


احتراماً پیرو نامه به حضرتعالی با موضوع مساعدت به شکل‌گیری مدیریت یکپارچه در شرکت پلی اکریل و خروج هیأت اجرایی حمایت از صنایع مستقر در شرکت و کنترل قیمتی سهام شرکت که طی نامه شماره ۱/۳۴۴۹ مورخ ۲۰ مهر ۱۳۹۹ و با امضای آنلاین ۲۴۸۶ سهامدار و اقشار مختلف مردم تقدیم دبیرخانه حوزه ریاست گردیده بود و بر اساس دستور حضرتعالی جهت پیگیری به ریاست محترم کل دادگستری استان اصفهان طی شماره ۹۰۰۰/۱۴۰۹۹/۱۹۰ مورخ ۵ آبان ۱۳۹۹ ارسال شده بود، کارزار حاضر نیز با عنایت به برگزاری مجمع عمومی شرکت پلی اکریل ایران به تاریخ ۳ دی ۱۳۹۹ و البته استقبال بازار سرمایه به این موضوع و رشد قیمت سهام این شرکت، ایجاد گردیده است که البته نشان‌دهنده زنده شدن امید در دل سهامداران به تغییرات بنیادی و رفع مشکلات شرکت و بازگشت کامل این شرکت به روز‌های اوج خود پس از ماه‌ها است.
 
بدیهی است استمرار این روند نیازمند حمایت و توجه ویژه مقامات و مسئولین کشوری در فرآیند رفع مشکلات این شرکت تولیدکننده انحصاری اکرلیک در کشور است.
 
لازم به ذکر است در مجمع عمومی مورخ ۳ دی ماه، گزارشات مالی سال ۹۷-۹۸ با توجه به ابهامات مطروحه مورد تصویب قرار نگرفته و مقرر گردید که حسابرسی ویژه‌ای در خصوص مسائل مالی شرکت صورت پذیرد که البته اخیراً نیز موضوع در مجلس شورای اسلامی جهت انجام تحقیق و تفحص از این شرکت مطرح گردیده است.

همچنین در مجمع مقرر گردید که اقدامات لازم توسط هیأت مدیره منتخب جهت خروج هیات اجرایی حمایت از صنایع که از سال ۱۳۹۵ در شرکت حضور داشته و تحویل کارخانجات شرکت به هیأت مدیره منتخب مجمع انجام گردد.

با عنایت به آنکه پس از ماه‌ها بلاتکلیفی مدیریتی در شرکت که بار‌ها مورد تأکید مقامات نیز قرار گرفته و در نامه قبلی نیز به آن اشاره شده بود، در نهایت و با اتحاد مثال‌زدنی سهامداران، مجمع عمومی پس از ماه‌ها برگزار و هیأت مدیره شرکت انتخاب شده است، خواهشمند است دستور فرمایید جهت حفظ حقوق عامه که بار‌ها مورد تأکید حضرتعالی قرار گرفته و همچنین صیانت از منافع بیش از ۴۰ هزار سهامدار و هزاران نفر کارگران و پرسنل این شرکت دستور تسریع در ثبت رسمی هیات مدیره منتخب مجمع توسط مسئولین مربوطه صادر و شرایط لازم جهت انجام حسابرسی ویژه و انجام اقدامات مربوطه جهت خروج هیأت اجرایی حمایت از صنایع از شرکت صورت پذیرد. 

یکی از ابهامات مورد انتقاد سهامداران، نرخ خرید مواد اولیه و نرخ فروش محصول این شرکت است. برای مثال هر تن AN (مواد اولیه "شپلی") در بازار‌های جهانی حدود ۱۷۵۰ دلار قیمت دارد که با احتساب دلار ۲۵،۰۰۰ هزار تومانی و هزینه‌های ترخیص می‌شود ۴۸،۰۰۰ تومان در حالی که خرید این مواد در حدود ۷۴،۰۰۰ تومان صورت گرفته است و حال آنکه آخرین قیمت فروش محصول تولید شده این ماده اولیه در گزارش آذرماه ۵۵،۵۰۰ تومان است یعنی خرید مواد اولیه ۲۰،۰۰۰ تومان بالاتر از محصول تولید شده است؛ نرخ فروش محصول هم با نرخ بازار آزاد اختلاف بسیار دارد! (شرکت پلی اکریل ارزان فروشی کرده  و خریدی که در دی ماه توسط هیات اجرایی در حال انجام است، بالاتر از قیمت محصولی است که برای دی ماه گزارش شده است!)
سهامداران
باید دید با این شرایط، سهامداران "شپلی" موفق به احقاق حق و حقوق خود خواهند شد و این شرکت را از باتلاق ابهاماتی که در آن فرو رفته بیرون خواهند کشید یا نه.

سایر تجربه‌ها

تجربه‌های بیشتر