⚠️ زمان این کارزار به پایان رسیده است. می‌توانید کارزارهای زیر را حمایت و امضا کنید:

◻️ درخواست انتصاب مشاور استاندار در امور ایثارگران استان آذربایجان شرقی
◻️ درخواست کاهش کمیسیون تاکسی‌های اینترنتی
◻️ درخواست جلوگیری از تخریب پارک قیطریه

درخواست پذیرش نسل‌کشی ارمنیان و عذرخواهی توسط دولت ترکیه

#پذیرش_نسل_کشی

درخواست پذیرش نسل‌کشی ارمنیان و عذرخواهی توسط دولت ترکیه

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
اعضای محترم کمیسیون حقوق بشر مجلس شورای اسلامی

با سلام
چهارم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۲۴ آوریل ۲۰۲۲ میلادی مصادف است با یکصدوهفتمین سالگرد واقعه نسل‌کشی ارمنیان که به دست حکام وقت امپراتوری عثمانی در سال ۱۹۱۵ میلادی آغاز و تا سال ۱۹۲۳ میلادی ادامه یافت. رخدادی ضدبشری و جنایتکارانه که منجر به پاکسازی قومی و غصب سرزمین‌های باستانی ارمنیان گردید.
این جنایات با وجود مستندات انکارناپذیر تاریخی، در زمان خود از سوی نهادهای بین‌المللی، نادیده انگاشته شد و مسببان اصلی آن به موقع و به‌صورت رسمی مجازات نشدند. این مسئله باعث شد که ما بعدها شاهد تجاوز آشکار ترکیه به قبرس، سوریه، لیبی و عراق و در سال ۲۰۲۰ نیز به جمهوری آرتساخ باشیم که ترکیه به‌صورت مستقیم در آن جنگ نقش ایفا کرد.
امروز و در یکصدوهفتمین سالگرد این واقعه، ارمنیان ایران از مجلس شورای اسلامی ایران و کمیسون حقوق بشر مجلس می‌خواهند که از طریق مجاری قانونی و حقوقی، فشار بر دولت ترکیه را افزایش داده تا این کشور دست از تحریف تاریخ برداشته، با تاریخ خود روبه‌رو شده، عذرخواهی نماید و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره قربانیان، سرزمین های باستانی ارمنستان غربی را به صاحبان اصلی خود بازگردانده و طبق موازین حقوق بین‌الملل به بازماندگان غرامت بپردازد.

زمان این کارزار به پایان رسیده است.

جهت اطلاع از نتیجه این کارزار و خبرهای مربوط به آن به کانال تلگرام یا صفحه اینستاگرام کارزار مراجعه نمایید.

امضاکنندگان: 6243 نفر

 • جاوید حاتمی

 • میلاد سالاری جوبنی

 • محمدحسن میرزایی

 • تالین محرابیان

 • استینه جاندرمیان

 • آرین آبنوسیان

 • هاملت چهارمحالی

 • پلت دولخانیان

 • آلین دولخانیان

 • ارگین ماطوسیان

 • ژاکلین شاهمیریان

 • وارطان نواسرتیان

 • آرگیشتی طوماسی

 • رومیک عزیزی

 • آرا دربارسقیان

 • آتینه عیسی خانیان

 • Arpi sarkisian

 • الفرد کشیشیان

 • فریدا طهماسیان

 • سینتیا ریحانیان

 • آنی طوماسی

 • ناره کشیشیان

 • ادنا نصیری

 • آروین عيسائيان

 • آرپی شاهوردیان

 • کاترین ابولیان

 • تنی میرزااقاخانیان

 • آنژل رستمی

 • ناییری بالایانس

 • لیلیان قرابیگی

بحث و گفتگو

مهران آقالر لنگان : با سلام ارمنی ها خودشان باید بابت جنایت های که انجام داده نه تنها از ملت ترک بلکه از کل جهان عذر خواهی کنند جنایت ارمنی ها در قره باغ آذربایجان در ده ۹۰ میلادی شاید آخرین جنایت ارمنی ها علیه بشريت باشه
💬 پاسخ
مهدی ذکی : کشتار ترک ها توسط ارامنه را در جنگ خوجالو و در آذربایجان ایران محکوم می کنیم
💬 پاسخ
رستم هوسپیان سنگردی : 🌹🌹🌹با سلام واحترام : دوست گرامی وعزیز ....محکوم می کنم +فتنه انگیز +جایی نمی رسد + با کشورهای مسلمان درگیر می شویم +لطمه بزرگ به اقتصاد کشور +ضربه زدن به کشور ایران عزیز ...........بله تمامی این عبارات نادرست و غیر واقعی را عنوان کرده اید و چرایی آن را نمی دانم ....ولی اگر کلاه خود را قاضی کنید. 1- وظیفه هر انسان از هر قوم و ملت و دینی کمک به پایداری حق و حقوق انسان ها است . 2-وظیفه هر انسانی کمک به عدالت و تایید و دادزدن در مورد غارت و کشتار و غصب اراضی مردم و هر کشوری است 3- دوست داشتن و احترام و ارج گذاشتن مردم برحق و پرتلاش و سازنده و تولید کننده .....ونفی و ضدیت با اشغال و دزدی و غارت است. 4- اگر دزدی در همسایگی خود ببینید ...مصلحت آن است که فریاد نزنیم ، چرا که بار دوم منزل شما را بعدا تخلیه نکند. 5- ویا کسی زور گو وناحق است ،بایستی چیزی نگویم ، چرا که دشمن تراشی می کنیم. 6- کمک وهمراهی و تایید امورات مثبت و مشاهده شده و اتفاق افتاده .....چه ضررو آسیب به مملکت می زند....... بسم الله ...عدالت +واقعیات +اتفاقات مشاهده شده +حق وحقوق را همیشه و همیشه باید تایید کنیم و همراه و یاری دهنده این امورات خیر باشیم.....انشالله این وظیفه انسانی و دوست داشتنی را درشما مشاهده کنیم ............................. خدا قوت پایدار و سلامت باشید و عدالت و حق وحقوق ارامنه عزیز را پاس بدارید.
💬 پاسخ
گلرخ گلبان : درود بر شما برای داشتن ایرانی بهتر ، کمیت را فدای کیفیت نکنیم ! لطفا با امضای خود از کارزار ما حمایت کنید 🌹🙏🏻 WWW.karzar.Net/35267 سپاسگزار مهرتان هستیم.💚
💬 پاسخ
رستم هوسپیان سنگردی : با سلام و احترام : ده خط و چند پاراگراف خواندن دیگر مشکلی ندارد ......قرار نیست که با نظر شما دنیا عوض شود.....شما فقط تاریخ و جغرافیا منطقه را مطالعه کنید.....و اصالت و هویت ارامنه که همیشه و همیشه در همسایگی ایران بوده اند و اززمان صفویه به ایران کوچانده شده اند این مردم با فرهنگ با تمامی سعی وکوشش مضاعف کمک کننده کشور ایران بوده اند در تمامی عرصه ها (هنری +فنی +دانش + کشاورزی + صنعت +ورزش و......) حال با تمامی این اوصاف یک امضای شما فقط برای تشکر وهمراهی و به عنوان انسان عدالت خواه و عادل و واقعیت بین این همه مشکل برای شما ایجاد کرده است .....که عملا عدالت و دادخواهی و انسانیت را نفی می کنید...... خدا قوت و تشکر از امضا گرامی شما
💬 پاسخ
رستم هوسپیان سنگردی : با سلام و احترام : واقعا تعجب می کنم شما این حرف را می زنید.........اورومیه با وجود ارامنه و آشوریان جزء شهرهای مطلوب و با فرهنگ ایران بوده است ....حال شما فقط با همین دیدگاه منفی و کاملا اشتباه ....یک قوم کاملا سازنده و تولید کننده و پرتلاش را راحت و بدون کوچک ترین فکرمعقول متهم می کنید .....فراموش نشود ارامنه عزیز فقط وفقط در ایران عزیز سازنده +صلح طلب و انسان بود ه اند و اگر درگیری بوجود آمده است مطمئن باشید ارامنه عزیز فقط وفقط برای دفاع از مال ومنال خود این کار را کرده اند ....الان نیز وفق مراد شما شده است ...وارامنه اکثرا از آنجا کوچ کرده اند .....بله انشاالله موفقیت و مصلوب بودن شهر ارومیه را مثل قدیم نگه دارید.......با ارامنه باشید و دروغ و شانتاژ را نشر نکنید..... موفق باشید و هموطن خود را دوست داشته باشید .(هموطن سازنده و پرتلاش ...)
💬 پاسخ
حانیه خ : سلام کارزار شما امضا شد لطفا کارزار ۱۱۳۶۹ رو هم حمایت کنید مربوط به اعتیاد
💬 پاسخ
فاطمه بهرامی : اشتباه کردم این کارزار رو امضا کردم کامل نخوانده بودمش اصلا منطقی نیست اگر میشد امضامو پس میگرفتم
💬 پاسخ
نازنین قیطاقی در پاسخ به فاطمه بهرامی: باسلام دوست عزیز امکان مدیریت امضاها از طریق پنل کاربری‌تان فراهم است .
💬 پاسخ
فاطمه بهرامی در پاسخ به نازنین قیطاقی: خیلی ممنون
💬 پاسخ
مرضیه علی همتی : خود ارمنی ها هم تو اورمیه و روستاهای اطرافش به همین شکل ترک خای اومیه رو نسل کشی کرده اند...پدربزرگ و مادربزرگ های ما داستان تجاوزات ارامنه رو از زبان خود مردم اورمیه و روستاهای اطرافش از جمله روستای عسگرآباد تپه شنیده اند!!!!!!!!! پس لطفا اینقدر مظلوم نمایی نکنید! الان قصی القلب بودن ارامنه تو اورمیه یه ضرب المثل بومی شده!!!!!!!!
💬 پاسخ
مرضیه علی همتی : خود ارمنی ها هم تو اورمیه و روستاهای اطرافش به همین شکل نسل کشی کرده اند...پدربزرگ و مادربزرگ های ما داستان تجاوزات ارامنه رو از زبان خود مردم اورمیه و روستاهای اطرافش از جمله روستای عسگرآباد تپه شنیده اند!!!!!!!!! پس لطفا اینقدر مظلوم نمایی نکنید!
💬 پاسخ
حانیه خ : سلام لطفا کارزار ۱۱۳۶۹ و ۱۳۸۳۸ مربوط به کلینیک های ترک اعتیاد و کارشناسی ارشد رو هم امضا کنید
💬 پاسخ
محمد رضا اتابک آذر : وقتی بارها و بارها آذربایجانیها توسط ارامنه با کمک بیگانگان قتل عام شدن شما هموطن ، کجا بودی ؟
💬 پاسخ
محمدصادق احمدوند : درود به شما عزیزان اگر آینده وآرامش خود وفرزندانتان برای شما اهمیت دارد لطفا از این پیشنهاد https://www.karzar.net/36544 حمایت کنید. برایتان بهترینها را آرزو میکنم.
💬 پاسخ
رستم هوسپیان سنگردی : 🌹🌹🌹الهام علیف، رئیس رژیم باکو در شوشی اشغالی، در کنار جمله اظهارات نادرست دیگر، گفت که در دوران شوروی در منطقه خودمختار قرا باغ کوهستانی، جمعیت «آذربایجانی» در اکثریت بودند! در حالی که واقعیت برعکس است. 1️⃣. در سال 1921 در زمان الحاق قرا باغ به باکو جمعیت «آذربایجانی» 4 درصد بود و طبق سرشماری اتحاد جماهیر شوروی: • 1926-10.06% • 1939 - 9.32% • 1959 - 13.80% • 1970 - 18.08% • 1979 - 22.98% • 1989 - 21.52%. 2️⃣.به طور طبیعی بقیه جمعیت ارمنی و با درصد بسیار کمی خارجی بودند. 3️⃣.و اینها شاخص هایی است که خود مقامات «آذربایجان» شوروی (از جمله پدر الهام علیف) به دست آوردند، بنابراین البته به میزان قابل توجهی متورم شده اند. 4️⃣ در طول سال های اتحاد جماهیر شوروی، افزایش پیوسته تعداد «آذربایجانی» ها در قراباغ کوهستانی به دلیل نسل کشی علیه جمعیت بومی ارمنی بود. 5️⃣ بگذارید مقامات «آذربایجان» یک بار برای همیشه به یاد بیاورند که برای سه هزار سال اکثریت قریب به اتفاق جمعیت آرتساخ ارمنی بودند!
💬 پاسخ
رستم هوسپیان سنگردی : رفتاری که باید الگوی نژادپرستان پانترکیست و انکار کنندگان نسل کشی ارمنیان توسط ترکیه باشد : ” حسن جمال “ ، روزنامه نگار و نویسنده ترک تبار ترکیه و نوه ” جمال پاشا “ ،(((یکی از عوامل نسل کشی ارامنه عزیز ))) یکی از سازمان دهندگان اصلی نسل کشی مذکور ، در مجموعه یادبود شهدای مقدس نسل کشی ارمنیان توسط ترکیه ، در پایتخت ارمنستان ، به این شهیدان مقدس ، ادای احترام نموده است ، با ارمنیان ( که آن ها را برادران خود نامیده است ) ، به خاطر نسل کشی مذکور ، ابراز همدردی کرده است و یک کتاب ، با عنوان ” ۱۹۱۵ : نسل کشی ارمنیان “ ، نوشته است .
💬 پاسخ
محمدباقرشکری سعادت : کشتار آذربایجانیها اورمیه خوی سلماس توسط جبلوها درنظرگرفته ما باترکیه چکار داریم از وطن خود دفاع کنیم وقایع جبلوها را به گوش جهانیان ومردم خود برسانیم هزاران نفر از مردم بی دفاع مارا این جبلوها کشته اند
💬 پاسخ
محمد کرم زاده : من شدیدا این کارزار را محکوم میکنم این یک کارزار فتنه انگیز هست البته به جایی نمیرسد اما قطعا اگر رسانه ای شود میتواند لطمات به اقتصاد کشور ما بزند و مارا با چندین کشور حتی با کشور های مسلمان در بیاندازد در دنیایی که حتی ارمنستان روابط تجاری با ترکیه دارد ما با این کار فقط به مردم خودمان ضربه میزنیم
💬 پاسخ
زهرا ساده دل : سلام لطفا از کارزار «ماهه وزارت علوم برای دریافت اصل دانشنامه با استناد به رأی دیوان عدالت» حمایت کنید. (https://www.karzar.net/24509) لطفاً چند ثانیه وقت بگذارید و امضاء کنید 🙏🏻 تا میتونید برای بقیه هم ارسال کنید ✅ امضا کردنش ضرری نداره اما میتونه مفید باشه✌️
💬 پاسخ
کاملیا پورحنیفه : از نظر من ربطی به ما ندارد و دخالت باعث بحرانی شدن شرایط ایران در منطقه میشود ضمنا ما خودمان سر شار از مشکلاتیم اگر میتوانیم مشکلات کشور و مردم گرفتار خودمان را حل میگنیم و مشکل کشورهای دیگر به ما ربطی ندارد
💬 پاسخ
محمدرضا زادمحمد : انور پاشا رو کسی میشناسه ؟
💬 پاسخ
امیرعلی رستمی : این کاملا دروغه..... قره باغ خاک اسلام است.. لطفا اینو جمع کنید
💬 پاسخ
امیر خانی در پاسخ به امیرعلی رستمی: آرتساخ خاک ارمنستان است و خواهد بود پانترک ارزشی نما
💬 پاسخ
مسعود حقانی پاشاکی در پاسخ به امیرعلی رستمی: این مربوط به قره باغ نیست.مربوط به کشتار ارامنه در عثمانی می شود.
💬 پاسخ
امیرحسین صباغی در پاسخ به امیرعلی رستمی: هم جمهوری آذربایجان هم ترکیه کشور‌های سکولارن و با اسرائیل هم روابط گسترده دارن. جمع کنین این بساط خاک اسلامتون رو. قبیله‌بازی‌هاتون رو وسط سیاست خارجی کشور نیارین.
💬 پاسخ
زهرا نظری : با سلام آیا نباید این مطالبه از طریق مجامع بین‌المللی صورت بگیرد؟
💬 پاسخ
محمدرضا زادمحمد : خود ارمنستان میخواد روابطشو با ترکیه درست کنه بعد شمایی که تو ایرانید اومدید کارزار گذاشتید عذرخواهی کنه خوب الان امضاهاتون کامل بشه چی میشه هیچی آقا عذرخواهی نمیکنه مگه بدهکار شما یه زمانی تابع مردم عثمانی بودید با حرف روسیه خیانت کردید مثل فلسطین که با حرف انگلیس به ترکیه خیانت کرد از پشت بهش خنجر زد عثمانی هم ولشون کردن الان اسرائیل اومده تو فلسطین دیگه حرفی ندارم خودتون فکر کنید
💬 پاسخ
امیل میرزاییان : به نظرم این کارزار کار نمی کنه اگه حمایت مالی نشه فقط با اشتراک گذاشتن لینک. و کلان هم این کار به انجام نخواهد رسید
💬 پاسخ
پیمان میرزائی : سلام به عنوان یک تبریزی اصیل شیعه از این کارزار حمایت میکنم تاریخ نباید تحریف بشه و ترکیه لباس بی گناهی تن کنه
💬 پاسخ
سینا ملکیان : انشالله دست ترک های غاصب رو بشه و به سزای اعمالشان برسن
💬 پاسخ
محمود خراسانی : اگر حتی دیدید شیطان با ترکیه جنگید،از شیطان حمایت کنید.زیرا ترکیه پلیدترین حکومت و پلیدترین نیروها را دارا هست که حتی شیطان رجیم هم به گرد پای آنها نمی رسد!
💬 پاسخ
علی نجفی در پاسخ به محمود خراسانی: تو نظر ندی سنگینتری. هر وقت فردوسی نژادپرستتون رو محکوم کردی اون موقع بیا حرف بزن. قطعا ترکیه هم مثل ایران و المان و انگلیس و غیره دارای سطح بالایی از نژادپرستیه که کاملا محکومه ولی افکار شماها هم فرق چندانی نداره
💬 پاسخ
محمد مهدی صالحی در پاسخ به محمود خراسانی: درود موافقم... هرکسی تاریخ رو‌مطالعه کنه و قدری وجدان داشته باشه قطعا از ارمنستان دفاع خواهد کرد
💬 پاسخ
رضا آهنگر : لطفا از کارزار «درخواست افزایش سرعت و کیفیت اینترنت کشور با شکستن انحصار مخابرات» حمایت کنید ✅ 🔸 لینک کارزار : (https://karzar.net/22440) لطفا 5 ثانیه وقت بذارید و امضا کنید ✍ حتما برای دوستان و آشنایان هم ارسال کنید 🙏 امضا کردنش ضرری نداره اما میتونه مفید باشه✌️ ‌بیشتر از 12,000 نفر از این کارزار حمایت کردن‼️ امضا بیشتر = پیگیری سریعتر = نتیجه بهتر🎯
💬 پاسخ
مجید سعیدی : سلام لطفا در کارزار پیشنهاد تغییر وصول مهریه با کد ۲۵۶۶۵ شرکت کنید
💬 پاسخ
هامان آقالو : درود کارزار شما امضا شد . لطفا از کارزار زیر نیز حمایت کنید https://www.karzar.net/28503
💬 پاسخ
میلاد پاک آیین : هم میهنان ارمنی باید به جای کاربرد نام جعلی و صهیونیستی و فاشیستی ترکیه، نام جمهوری آناتولی را که اتفاقا دارای اصالت تاریخی هم می باشد بکار ببرند✌✌✌✌✌✌
💬 پاسخ
آرائیک هارطونیان پژوه : درخواست از جمهوری اسلامی ایران برای فشار بر جمهوری ترکیه برای برگرداندن ارمنستان غربی به خاک ارمنستان؟!؟!؟!؟!؟؟!؟!!! خب امر دیگه ای؟!؟! یه وقت کردهای ساکن در اون مناطق ناراحت نشن؟! یا قبول میکنند اسم ارمنستان رو شهراشون باشه؟!؟! :)
💬 پاسخ
Vige sarekhian : این حداقل سرفه که قبول کنند وعذرخاهی کنند
💬 پاسخ

اخبار مرتبط با این کارزاراگر شما خبر تازه‌ای دارید لطفا لینک خبر رسمی آن را از طریق کلید فوق ثبت نمایید.


ارسال برای رسانه‌ها

با استقبال ۵ هزار نفری، خبر این کارزار مهم برای رسانه‌ها ارسال شد

انتشار پوستر دعوت به امضا در اینستاگرام

انتشار پوستر در اینستاگرام

با توجه به اهمیت این کارزار پوستر آن در اینستاگرام منتشر شد.

مشاهده پست دانلود پوستر

انتشار در کانال تلگرامی

پست مربوط به این کارزار را در گروه‌های مرتبط فوروارد کنید.

مشاهده پست

تأیید کارزار جهت انتشار

این کارزار در چهارچوب قوانین پلتفرم کارزار تأیید و منتشر شد.این کارزارها را هم حمایت کنید: