⚠️ زمان این کارزار به پایان رسیده است. می‌توانید کارزارهای زیر را حمایت و امضا کنید:

◻️ درخواست لغو سربازی اجباری
◻️ مطالبه حفظ جریان پایدار آب در زاینده‌رود
◻️ درخواست تصویب قانون سختی کار و زیان‌آور بودن شغل رانندگان بین شهری

درخواست اقدام برای حذف کسورات دانشجو معلمان و پیگیری برگشت بند «ی»

#حذف_کسورات_دانشجو_معلمان_و_برگشت_بند_ی

درخواست اقدام برای حذف کسورات دانشجو معلمان و پیگیری برگشت بند «ی»

بسمه تعالی

اعضای محترم کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی

با سلام و تحیات
احتراماً اینجانبان دانشجومعلمان و نومعلمان فارغ‌التحصیل دانشگاه فرهنگیان دو مسأله کسورات غیرقانونی و ناعادلانه دانشگاه در ایام کرونا و ایام عادی و حذف بند ی تبصره ۱۲ قانون بودجه ۹۸ از احکام دانشجومعلمان و نومعلمان فارغ‌التحصیل دانشگاه فرهنگیان را خدمت آن مقامان محترم ایراد کرده و خواستار پیگیری مطالبات می‌باشیم.

الف) کسورات دانشجومعلمان
۱- قانون متعهدین خدمت مجلس شورای اسلامی مصوب سال ۶۹ ماده ۶: دانشجویان متعهد به خدمت موضوع این قانون از آغاز تحصیل خود به استخدام آزمایشی وزارت آموزش و پرورش درآمده و از حقوق و‌ فوق‌العاده شغل مربوط به مدارک تحصیلی لازم جهت ورود به دوره تحصیلی مورد نظر برخوردار خواهند شد. ضمناً حقوق کارآموزی دانش‌آموزان دانشسراهای تربیت معلم معادل حقوق و فوق‌العاده شغل مربوط به مدرک تحصیلی لازم جهت ورود به دوره تحصیلی مورد نظر پرداخت خواهد شد.
‌تبصره: پرداخت حقوق کارآموزی و حقوق به دانش‌آموزان و دانشجویان مذکور مانع از استفاده آنان از امکانات رفاهی عمومی از قبیل خوابگاه و‌ وام صندوق رفاه و غیره که دانشسراها و مراکز تربیت معلم و آموزشکده‌های فنی و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و حوزه‌های علمیه معمولاً در اختیار آنان قرار می‌دهند نخواهد بود، لکن هزینه‌های شبانه‌روزی و هزینه خوابگاه از وجوه پرداختی کسر خواهد شد.
۲- حال با توجه به تبصره ماده ۶ قانون متعهدین خدمت مجلس شورای اسلامی سال ۶۹ کسورات دانشجومعلم باید مطابق با ارائه خدمات خوابگاهی و شبانه روزی باشد. لذا مصوبات هیئت امنایی دانشگاه مذکور در ایام کرونا و در ایام عادی کاملاً برخلاف قانون است.
مستحضرید در ایام کرونا از اسفند سال ۹۸ تاکنون فعالیت دانشگاه به صورت مجازی بوده و در این ایام از بیش از ۷۰ هزار دانشجومعلم مبلغ ۲۵ درصد از حکم معادل ۷۰۰ هزار تومان کسر می‌گردد، درحالیکه هیچ دانشجویی خدمات شبانه‌روزی و خوابگاهی در این ایام ندارد و در فیش حقوقی ایشان تحت عنوان استفاده از امکانات دانشجویان مبلغ فوق‌الذکر کسر می‌گردد. همچنین در ایام عادی هیئت امنا مصوب نمود که مبلغ ۴۵ درصد از دانشجویان کسر گردد؛ درصورتیکه این مبلغ بسیار بیشتر از مبلغی است که باید از دانشجو معلم مطابق ارائه خدمات خوابگاهی و شبانه‌روزی کسر شود و مسئولین دانشگاه اذعان داشته‌اند که اعتبارات لازم دانشگاه نظیر توسعه زیرساخت‌های فیزیکی و فناورانه و... که باید محل تأمین آن از بودجه عمومی دانشگاه و یا سرانه و یا یارانه باشد، متأسفانه از حقوق دانشجومعلمان تأمین می‌گردد. ذا دانشگاه فرهنگیان با توجه به عدم تکافوی اعتبارات لازمه ناچار به کسر غیرقانونی و ناعادلانه حقوق دانشجومعلمان می‌شود.
۳- متأسفانه پس از ارائه بودجه پیشنهادی دولت (۱۴۰۰) به مجلس شورای اسلامی، مشاهده می‌گردد که بیش از پیش تأمین اعتبارات لازم به صورت غیرقانونی بر دوش دانشجومعلمان است. بودجه عمومی نزدیک به ۸۰۰ میلیارد تومان و درآمد اختصاصی که اکثریت آن همان کسورات حقوق دانشجومعلمان دانشگاه است متأسفانه بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
۴- با توجه به بندهای ۱، ۲ و۳ الف درخواست اینجانبان از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به ویژه اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰، مبنی بر در نظر گرفتن دانشگاه فرهنگیان در بودجه عمومی است تا دانشگاه از کسورات دانشجومعلمان بی‌نیاز گردد.
همچنین ضمن توجه به بودجه عمومی، لازم است از سوی مجلس شورای اسلامی پیگیری‌های لازم جهت به روز شدن قانون متعهدین خدمت یا مصوبات هیئت امنا جهت اصلاح رویه کسورات دانشجومعلمان صورت گیرد. نحوه کسورات دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان همانند سایر دانشجویان دانشگاه‌های دولتی مطابق خرید خدماتی باشد که به آن ارائه می‌گردد. به عنوان مثال پس از تعیین نرخ خوابگاه و غذا هر دانشجو معلم به میزان خدماتی که دریافت نموده، پرداختی داشته باشد و به صورت کنونی درصد ثابتی از حقوق آنان کسر نگردد.

ب) حذف بند ی تبصره ۱۲ قانون بودجه ۹۸ از احکام دانشجومعلمان و نومعلمان فارغ‌التحصیل دانشگاه فرهنگیان:
به استحضار می‌رساند، وزارت آموزش و پرورش طی نامه‌ای به مدیر کل وقت استان فارس مورخ ۹۸/۱۱/۳۰ چنین بیان می‌کند که چون حقوق دانشجومعلمان متعهد خدمت بر اساس کارآموزی محاسبه می‌شود، بنابراین مشمول بندهای الف و ی قانون بودجه سال ۹۸ افزایش ۴۰۰ هزار تومانی نمی‌شوند. لازم به یادآوری است که این استدلال خلاف نامه شماره ۱۰۰/۴۰۰۰۰ مورخ ۹۸/۰۴/۲۵ دیوان محاسبات عالی کشور می‌باشد.

پیرو رأی دیوان محاسبات کشور نامه دیوان به شماره ۱۰۰/۴۰۰۰۰ مورخ ۹۸/۰۴/۲۵ و حسب ماده ۶ و ۷ قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش سال ۶۹، در مورد دانشجومعلمان نیز باید طبق قانون مدیریت خدمات کشوری عمل شده و مفاد بندهای تصویب‌نامه شماره ۸۷۲۴/ت۵۶۴۸۵ه مورخ ۹۸/۰۱/۳۱ هیئت وزیران برای آن‌ها نیز اعمال گردد.
متأسفانه در افزایش حقوق سال ۹۸، مفاد بند ۸ تصویب‌نامه هیئت وزیران یا همان تفاوت جزء ۱ بند الف تبصره ۱۲ق ب سال ۹۷ به اختصار بند الف، از ابتدا برای دانشجو معلمان در نظر گرفته نشده است.
همچنین در تاریخ ۹۸/۱۰/۱۰ و در اقدامی غیرمستدل، طبق نگارش ۷، ۵، ۴، ۱ که به مناطق خدمت ارسال گردید، مقرر شد مفاد بند ۷ تصویب‌نامه هیئت وزیران یا همان بند ی تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۹۸ به اختصار بند ی، از احکام دانشجومعلمان حذف شود و برای اینکه اقدام غیرقانونی فوق، ناقض مفاد بند ۵ تصویب‌نامه هیئت وزیران نشود، مبلغ بند حداقل دریافتی در احکام مشمولین به همان میزان مبلغ بند ی افزایش یافت.
با توجه به اینکه دانشجومعلمان جزو کارمندان رسمی دولت بوده و مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری هستند، لذا در تصمیم‌گیری‌ها می‌بایست طبق این قانون برای آن‌ها عمل گردد. همانطور که در اجرای نامه شماره ۳/۷۱۰ مورخ ۹۶/۱۲/۱۹ معاونت پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش منضم به بخشنامه ۱۱۱۶۷۷۶ مورخ ۹۶/۰۱/۲۲ سازمان اداری و استخدامی کشور، بنابر این بخشنامه، طبقه شغلی کلیه مشاغل، یک طبقه افزایش یافت که دانشجومعلمان نیز همانند سایر کارمندان رسمی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، شامل این طرح شدند.
عدم وجود بندهای الف و ی در واقع به معنای این است که در مورد دانشجومعلمان، برخلاف تصویب مجلس و نظر دیوان محاسبات و سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی کشور و بر خالف مفاد بندهای ۲ و ۷ و ۸ تصویب‌نامه هیئت وزیران به نامه مبنی بر افزایش حقوق حداقل ۴۴۰ هزار تومان عمل شده است.
در واقع حقوق این قشر از شاغلین رسمی دولت در سال ۹۸ و نسبت به سال ۹۷ ،فقط به میزان ۶۱/۶۰۰ تومان افزایش یافته است و مابقی افزایشات به علت اجرای مفاد بند ۵ تصویب‌نامه فوق‌الذکر و دریافت بند حداقل حقوق است که هیچ‌گونه توجیهی برای تخلف در اجرای بند ۷ و ۸ تصویب‌نامه نیست.
حذف بند ی و الف از احکام معلمان مذکور، آنان را با مشکلات عدیده‌ای مواجه ساخته است که ذکر ۲ مورد خالی از لطف نیست.
اول: با یک مقایسه اجمالی بین احکام صادره در مهرماه سال ۹۸، برای معلمان فارغ‌التحصیلان سال ۹۸ و معلمان فارغ‌التحصیل تحصیل سال ۹۷، مشاهده می‌شود که اختلاف زیرحکم این دو گروه با وجود مدرک تحصیلی، رتبه و طبقه یکسان، بالغ بر ۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال است که البته با اعمال افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری در اسفندماه سال ۹۸ این اختلاف فاحش بیشتر نیز شده است.
دوم: طبق قانون بودجه ۹۸، مبالغ بند ی و الف هر ساله شامل افزایش حقوق خواهد شد. بنابراین سال به سال اختلاف و شکاف حقوق بین ورودی‌های مناطق خدمت قبل و بعد سال ۹۸ بیشتر و بیشتر خواهد شد.
لذا اینجانبان خواستار اصلاح احکام کلیه دانشجومعلمان در حال تحصیل و نومعلمان فارغ‌التحصیل دانشگاه در سال‌های اخیر و برگشت بند ی تبصره ۱۲ قانون بودجه ۹۸ (بند امتیازدار) می‌باشیم.

والسلام علیکم و رحمه الله

38%
62 درصد مانده تا قرار گرفتن در لیست پیگیری ویژه کارزار [اطلاعات بیشتر]

زمان این کارزار به پایان رسیده است.

جهت اطلاع از نتیجه این کارزار و خبرهای مربوط به آن به کانال تلگرام یا صفحه اینستاگرام کارزار مراجعه نمایید.

امضاکنندگان: 11270 نفر

 • رضا اسفندیاری شهید رجایی شیراز

 • میلاد شیرمحمدلو همدان

 • محمد ایمان مظلومی شهید رجایی

 • نیلوفر سلطانی تهران

 • تحسین شیرمحمد لو فرهنگیان ارومیه

 • علی اکبر کاظمی لاری پردیس شهید رجایی شیراز

 • علی خیده شهید رجایی شیراز

 • علی شیرازی پردیس شهید رجایی شیراز

 • علیرضا شمسی دانشگاه فرهنگیان شهید رجایی شی

 • علیرضا زارعی پردیس شهید رجایی

 • رضا کریمی شیراز

 • احسان شعبانز شهید رجایی شیراز

 • محمدحسین رستمی پردیس شهید مدرس ایلام

 • حسین زارعی پردیس شهید رجایی شیراز

 • معین عباس نیا پردیس شهید رجایی شیراز

 • حسین صفری دانشگاه شهیدرجایی شیراز

 • افشین نوروزی پردیس شهید رجایی شیراز

 • زهرا جهانگیری پردیس شهید باهنر شیراز

 • علیرضا قوهستانی پردیس شهید رجایی فارس

 • محمد توکلی شیراز

 • یوسف جمالی شیراز

 • زهرا فرج پور حقیقی شیراز

 • نگین رضائی عرب شیراز

 • سیده سارا درودفر فارس

 • پیمان اسدی شیراز

 • حسین امجدی نیا تهران_محل خدمت لارستان فارس

 • علی آتشین شیراز

 • حسن گوشه نشین پردیس شهید مطهری شیراز

 • محمد صابر جعفری دوست شهید بهشتی اقلید

 • زهرا یعقوبی شیراز

بحث و گفتگو

محسن قربان زاده: خیمه ای بر مال من افکنده او من ندانم که خورَد او با چه رو
💬 پاسخ
محمدرضا جمالی: دوستان عزیز سلام دوستان خواسته ما به حق هست ولی زیاده خواهی های رو هم شامل میشه. برای نمونه ما حذف 45 درصد رو خواستاریم در حالی که امکان پذیر نیست. ما میتونیم 45 رو به 15 درصد برسونیم اما نمی تونیم 0 کنیم من از دوستان خواهش میکنم واقع بین باشن. ما متعحد شدیم که بخشی از هزینه های دانشگاه از حقوق ما کسر بشه پس بیاید بهش پایبند باشیم. من امضا می کنم اما با مفادش موافق نیستم
💬 پاسخ
.........: https://www.karzar.net/halil-river-campaign
💬 پاسخ
مهدی: بند ی مهم تر از کسورات هستش بهتره اول بند ی بر گردونید
💬 پاسخ
محمد ترکی: وقتی اتحاد تو کار باشه ، کار جلو میره ؛ ان شاء الله ۴۵ درصد هم به زودیای زود لغو میشه
💬 پاسخ
محمد حسین ابراهیمی: سلام، لطفا به دوستاتونم بگید جهت امضاء ما مهم ترین قشر جامعه ایم نبایستی اینجوری مورد ظلم واقع شیم
💬 پاسخ
Balador: سلام و خسته نباشید. چرا نمیشه به صورت رایگان این سایت رو اشتراک گذاری کرد
💬 پاسخ
سید رضا هاشمی نسب: با سلام .میگنند کسری واسه حقوق نگهبان و استهلاک هست مگه حقوق نگهبان چقدره ؟ این همه دانشجو معلم رو حساب کنی چقدر میشه کجا میره این همه ؟
💬 پاسخ
سجادجلمبادانی: ببینید دوستان ما هر چی بدبختی میکشیم تقصیر خودمونه. تهشو براتون میگم این وضعیت خراب ما فقط یجور حل میشه باید کلاس هارو تعطیل کنیم و هیچ کسی سر کلاس ها حاظر نشه تا مشکلات ما حل شه و گرنه این داستان ها پابرجاست. باید ترتیبی بدیم تا با این رویه مشکلمون رو حل کنیم و گرنه هیچ فایده ای نداره.
💬 پاسخ
حیدر در پاسخ به سجادجلمبادانی: 😂😂😂
💬 پاسخ
علیرضا نصرتی یانبلاغ در پاسخ به سجادجلمبادانی: کاملا درسته اینطوری 24 ساعته حل میشه
💬 پاسخ
حسین احمدی: با سلام و ادب اینجانب دانشجوی تربیت معلم از شما مسعولیت محترم تقاضا دارم با توجه به شرایط سخت و دشوار و هزینه های بسیار بالا کسورات دانشجویی را از ۴۵ درصد به ۲۵ درصد کاهش دهید ارادتمند شما خوبان هستیم
💬 پاسخ
حسینی در پاسخ به حسین احمدی: الان فقط انگار شرایط برا شما نق نقو ها سخته، معلم قشر همیشه طلبکار و مفت خور...
💬 پاسخ

اخبار مرتبط با این کارزار


هنوز خبر جدیدی درباره این کارزار به دست ما نرسیده است.
اگر شما خبر تازه‌ای دارید لطفا لینک خبر رسمی آن را از طریق کلید فوق ثبت نمایید.این کارزارها را هم حمایت کنید: