درخواست لغو افزایش هزینه سرسام‌آور آزادسازی مدرک تحصیلی

#استعمار_نوین_آموزشی

درخواست لغو افزایش هزینه سرسام‌آور آزادسازی مدرک تحصیلی

جناب آقای آیت الله سید ابراهیم رئیسی،
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای دکتر محمدباقر قالیباف،
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای محسنی اژه‌ای،
ریاست محترم قوه قضائیه

با سلام و احترام،

سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در تاریخ ۷ آذرماه به طور ناگهانی و با ابلاغ بخشنامه‌ای خلق‌الساعه، هزینه‌های آزادسازی مدرک تحصیلی و لغو تعهد خدمت آموزش رایگان در دوره‌های روزانه گروه‌های فنی مهندسی، علوم انسانی، هنر و علوم پایه را شش تا ده برابر افزایش داد و نه تنها این تصمیم را پشت درهای بسته و بدون هیچ گونه شفافیت و تعاملی با ذی نفعان گرفته است، بلکه در اعلام آن نیز برای جامعه دانشگاهی کشور کم‌ترین احترامی قائل نبود که به طریق رسمی آن را بیان کند بلکه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان با گذشت دو روز و با مشاهده تصویر بخشنامه در شبکه های اجتماعی در جریان موضوع قرار گرفتند. اتفاقی که ما را به یاد آن صبح جمعه ننگین و گرانی بنزین می‌اندازد چراکه همچون آن اتفاق، مسئولین مربوطه بدون درنظرگرفتن شرایط ملتهب جامعه و حساسیت موضوع، تصمیمی گرفتند بی آن‌که واکنش‌ها، بروز نارضایتی‌های گسترده در اثر تلقین ناپایدار بودن قوانین و زیرپاگذشتن اصل اخلاقی پیش‌بینی‌پذیری و کاهش اعتماد مردم برایشان اهمیتی داشته باشد؛ به راستی یک مسئول دخیل در این اتفاق از خود نپرسید آیا این کار بر خشم دانشجویان و تعداد معترضان می‌افزاید یا بر تعداد کسانی که به صداقت قول‌های رؤسای سه قوه و شفافیت و عدالت وعده داده شده اطمینان دارند؟ یا کدام قانون، منطق و مدیریت معقولی حکم می‌کند با چنین تصمیماتی که هیچ مسیر شفاف و فرمول روشنی برای رسیدن به آن طی نشده است، با سرنوشت هزاران نفر بازی شده و باعث تشویش و عسر و حرج آنان شود؟

به نظر می‌رسد آنان قصد داشتند بدون اعلام عمومی و به صورت چراغ خاموش، این افزایش هزینه‌ها را اعمال کرده و در مرحله اعلام هزینه، متقاضیان را با شوکِ هزینه‌های ده برابری روبه‌رو کنند به گونه‌ای که تنها راه را تن دادن به این قیمت‌های ناعادلانه بدانند - با توجه به این که برای دریافت پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور در سال تحصیلی آینده، لازم است حداکثر تا سه ماه آینده اقدام شود و چه بسا ابلاغ آن را در این زمان می توان برای تحت فشار دادن بخش کثیری از فارغ‌التحصیلان دانست که در مراحل پایانی دریافت پذیرش برای ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند و برنامه‌ریزی و زمانبندی خود را پیش از این انجام داده و ثبت و پیگیری درخواست آزادسازی مدرک را به زمان فعلی موکول کرده بودند؛ حتی این شائبه نیز به طور جدی مطرح است که با توجه به اذعان رئیس این سازمان مبنی بر طرح مسئله افزایش هزینه‌ها از ابتدای امسال، عده‌ای به کمک رانت اطلاعاتی از فرصت شش ماهه طرح موضوع تا تصمیم‌گیری و ابلاغ استفاده و مدارک خود را با هزینه‌های قبلی آزاد کرده باشند - غافل از آن که چنین چیزی در عصر رسانه ناممکن است و پس از انتشار عمومی این بخشنامه در رسانه‌های دانشجویی و در عرض سه روز، پویشی بیست هزار نفره در شبکه های اجتماعی برای تلاش مدنی در جهت لغو یا تعدیل افزایش هزینه‌های صورت گرفته تشکیل شد. سپس در روز شنبه، نخستین روز کاری پس از اعلام موضوع در فضای مجازی و با وجود پیگیری‌های متعدد از سوی خبرنگاران روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های رسمی کشور از مسئولان وزارت علوم، آنان حاضر به پاسخگویی نشدند و تا زمان نگارش این نامه رئیس سازمان صرفاً در مصاحبه‌ای با روابط عمومی سازمان خود و به صورت یک طرفه و بدون حضور منتقدان و مخالفان این مصوبه پاسخ‌هایی را مطرح کرده است. در ادامه، مهم ترین استدلال‌های مخالفت با چنین اقدام زیان باری از سوی وزارت علوم که می تواند پیامدهای ناگوار اجتماعی برای کشور و به خصوص، فضای علمی و دانشگاهی آن در پی داشته باشد و درخواست برای عدم تسری جدول هزینه اعلامی به دانشجویان حال حاضر و فارغ‌التحصیلان گذشته بیان می شود:

۱- ماده چهار قانون مدنی بیان می‌کند اثر قانون نسبت به آتیه است و قانون نسبت به ما قبل خود اثر ندارد. در آیین‌نامه اجرایی شورای انقلاب نیز بر پرداخت هزینه‌های تحصیل شامل شهریه و کمک‌های دریافتی تأکید شده است. همچنین در بخشنامه وزارت علوم به شماره ۴۱/۳/۱۳۱۴۹۲ که جدول هزینه تحصیلی سال تحصیلی ۱۳۹۲-۹۳ را اعلام کرده است و تا پیش از ابلاغ بخشنامه اخیر، ملاک عمل بوده تأکید شده است که مبلغ هزینه تحصیلی که در ابتدای هر سال تحصیلی برآورد و ابلاغ می‌گردد، اختصاص به همان سال تحصیلی داشته و در خصوص دانشجویان ورودی سال‌های قبل ملاک بخشنامه‌های قبلی می‌باشد. همچنین در دستورالعمل مربوط به دانشجویان سال ۱۳۸۹ و بعد به شماره ۴۱/۵/۱۰۱۶۳۰ که در بخشنامه‌ای که بالاتر ذکر شد نیز مورد تأیید قرار گرفته، بیان شده است که برای محاسبه هزینه آموزش رایگان، هزینه‌های سال‌های تحصیلی حضور دانشجو در دانشگاه با یکدیگر جمع زده می‌شود و این هزینه، هرساله تعیین خواهد شد.

حال آیا این عادلانه است که برای مثال فردی از امکانات ده سال گذشته دانشگاه‌ها استفاده و براساس هزینه‌های فعلی شهریه آموزش رایگان خود را بپردازد و این مبلغ از مجموعه شهریه افرادی که در آن زمان در دوره های پولی و غیرروزانه مشغول به تحصیل بوده اند، بیش‌تر باشد؟ در این صورت اگر در زمان آغاز تحصیل و دادن تعهدات مربوطه، از این مسئله آگاه بود که اگر روزی در آینده به اصل مدارک تحصیلی خود نیاز پیدا کند باید با چنین رویه‌ای ناعادلانه‌ای هزینه‌های مربوطه را بپردازد از ابتدا تصمیم به تحصیل در دوره های شهریه‌پرداز نمی گرفت؟ به راستی امکاناتی که در زمان تحصیل در اختیار او بوده است، چنین ارزشی را دارد وقتی در حال حاضر که انتظار می‌رود سطح دانشگاه‌های کشور در مقایسه با گذشته ارتقا یافته باشد، این دانشگاه‌ها با کمبودهای جدی و مشکلات اساسی در امکانات رفاهی روبه‌رو هستند و گواه آن را می توان مسمومیت سریالی دانشجویان دانشگاه‌های الزهرا، صنعتی اصفهان، صنعتی اراک و خوارزمی به واسطه کیفیت پایین غذای سلف دانشگاه با گذشت دو ماه از بازگشایی دانشگاه‌ها دانست؛ همچنین آیا سطح امکانات دانشگاه‌های شهرستان‌ها و به خصوص مناطق کم برخوردارتر، با دانشگاه‌های پایتخت و بودجه اختصاص یافته به آن ها یکسان است که میزان شهریه تعیین شده باید برای تمام دانشگاه‌ها و شهرها یکسان باشد؟

در اقتصاد بخش عمومی و حقوق عمومی می‌خوانیم که اصل بر این است که دولت در مال و اراده مردم دخالت نمی‌کند، مگر با حجت کافی. کدام حجت محکم در دست بود که دولت بتواند چنین هزینه سنگینی را برای جبران کمبودهای مالی خود در تأمین امکانات رفاهی دانشگاه‌ها بر جوانان تحمیل کند؟ مگر مقصر ترک فعل‌های صورت گرفته و فشارهای اقتصادی ناشی از آن بر دولت و کسری بودجه وزارتخانه ها مردم‌اند که دولت برای جبران آن دست در جیب مردم کند یا مگر دانشجوی ما با پرداخت ارز خارجی، بورسیه شده است که اکنون به نرخ روز از او بازپس گرفته شود؟ ما اعتقاد داریم تعمیم این مصوبه به گذشته درحالی که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری و در حین ثبت نام به اطلاع دانشجو نرسیده است که خرید تعهدات با نرخ سال اقدام تسویه حساب و نه نرخ زمان تحصیل انجام می‌شود، غیر قانونی است و ضد قانون اساسی، شعار‌های عدالت خواهی رئیس جمهور و انقلابی مجلس و وجدان پاک و آگاه تمام انسان‌هاست.

۲- قانون اساسی و قوانین مادر ذی ربط، دستگاه‌های دولتی را ملزم می‌کنند که ابتدا اعتبار قابل حصول و مصوب داشته باشند تا بتوانند هزینه مصوب را در امور مربوط به‌کار گیرند. اصول ۵۲ و ۵۳ قانون اساسی دولت را ملزم می‌کند که این احتمالات و هزینه‌ها را در لایحه بودجه سالانه بگنجاند و به تصویب مجلس برسانند. همچنین طبق قانون دریافت هر نوع هزینه‌ای از طریق دستگاه‌های دولتی منوط به تصویب جواز آن در قوانین پیشین و انعکاس کمّی آن در قانون بودجه سالانه است. آیا در مورد تعمیم هزینه‌های تعیین شده برای سال تحصیلی جاری به دانشجویان و دانش آموختگان سنوات پیشین چنین جوازی در لایحه بودجه امسال داده شده است؟

۳- مطابق با ماده ۱۲ آیین‌نامه اجرایی تبصره ۷ قانون تأمین وسایل و امکانات تحصیلی اطفال و جوانان ایرانی مصوب ۱۳۵۹/۱۲/۳ شورای انقلاب، تعهد خدمت آموزش رایگان با ارائه گواهی عدم کاریابی از سوی دفاتر کاریابی اداره کل کار استان قابل لغو است. حال پیش بینی می‌شود با اعلام چنین رویه غیرقانونی بر تعمیم هزینه‌های سال تحصیلی جاری به سنوات گذشته و تحمیل هزینه‌های گزاف به فارغ‌التحصیلان سال‌های قبل، مراکز کاریابی از این نیاز برای آزادسازی مدرک سوءاستفاده کنند چراکه در گذشته نیز مطابق اظهارات بعضی از دانشجویان در مصاحبه با یکی از روزنامه‌های رسمی و معتبر کشور، «در اداره‌های کاریابی افرادی هستند که با گرفتن مبلغی، متقاضی را وارد بلک‌لیست می‌کنند. در این لیست، کاری برای افراد پیدا نمی‌شود و پس از شش‌ماه فرد می‌تواند به‌راحتی نامه را بگیرد و مدرک‌اش را آزاد کند.» حال این مصوبه به شدت ناعادلانه که ظلمی بزرگ در حق آینده جوانان این کشور است، بستر مفسده خواهد شد و اینجا فساد و جور و ستم با هم ظاهر می‌شوند و بار دیگر به نخبگان علمی این کشور که هرساله چندین بار با شلاق مفسده‌ها و تبعیض‌های گوناگون نواخته می‌شوند، حاکمیت پول اثبات خواهد شد. با این شرایط انتظار دارید سرمایه اجتماعی و تفاهم ملی رشد کند؟ یا دانشجویان به سوی کینه‌ورزی، خشم و نفرت سوق داده نشوند؟

لازم به ذکر است رفتارها و تصمیمات غیرقانونی سازمان امور دانشجویان محدود به این مصوبه نمی شود و عدم تمکین به آرا قطعی دیوان عدالت اداری را نیز باید به آن اضافه کرد چراکه این سازمان محدودیتی شش ماهه‌ برای فارغ‌التحصیلان از زمان دانش آموختگی جهت استفاده از امکان لغو تعهد از این طریق وضع کرده است علی رغم آن که دیوان عدالت اداری طی سه رأی در طول سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ به شماره‌های ۲۳۶۲، ۲۴۶۹ و ۱۵۵۱-۱۵۵۶ چنین تصمیمی را در بخشنامه ابلاغی این سازمان در فروردین ۱۳۹۶، دستورالعمل تصویب شده در بهمن ۱۳۹۷ و اصلاحیه آن در تیر ۱۳۹۹ ابطال و اعلام کرده است: «ایجاد این محدودیت زمانی (دانش آموختگان از تاریخ فارغ التحصیلی به مدت شش ماه وقت دارند در دفاتر کاریابی تقاضای کار نمایند) که ثبت نام بعد از مهلت شش ماهه را موجب عدم بهره مندی از امتیازات لغو تعهد از طریق عدم کاریابی دانسته، خارج از حدود اختیارات است.» به راستی اگر استنکاف از آرای قضایی و ادامه رویه بی ارج دانستن قوانین با وضع تصمیمات غیرقانونی جدید توسط مسئولین دولتی به این سادگی قابل انجام است و هیچ مجازات و هزینه‌ای برای آنان ندارد، پس فلسفه وجود نهادهای قضایی در کشور چیست و چگونه می توان مردم را به طرح مطالبات از طریق ساختارهای قانونی کشور دعوت کرد؟

۴- انجام تحصیلات به خصوص در مقطع تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور، در بیش تر کشورهای جهان از جمله جوامع توسعه یافته مرسوم است و الزاماً به معنای مهاجرت دائمی و عدم بازگشت به کشور نیست. حال وقتی داوطلب کنکور ما که هدف تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در مقطع پیش رو را داشته و در گوشه ذهن خود نیز برنامه‌ای برای ادامه تحصیل در خارج از کشور در مقاطع بعدی دارد و تصمیمی مبنی بر بازگشت یا عدم بازگشت به کشور پس از آن نگرفته است، وقتی می‌بیند پس از فارغ‌التحصیلی به طور ناعادلانه‌ای برای دریافت اصل مدارک تحصیل خود باید هزینه‌ای فراتر از هزینه سال‌های تحصیل خود و به نرخ زمان بازپرداخت بپردازد، از همان ابتدا تصمیم به آغاز تحصیلات در خارج از ایران و مهاجرت دائمی می‌گیرد چراکه می‌داند با آغاز به تحصیل در مقطع بعدی و با وجود این تورم کمرشکن و وضعیت اقتصادی بد جامعه، برای اقدام به تحصیل در خارج از کشور در آینده‌ای نزدیک پس از دانش آموختگی‌اش، باید با قیمت‌های چند ده برابری اقدام به آزاد کردن مدارک خود کند! اما این تمام ماجرا نیست، دانش آموختگان حال حاضر که در تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از ایران و سپس بازگشت به وطن خود و ادای دین به آن داشتند، در تصمیمشان تردید می‌کنند و آنان که تردید داشتند، دیگر برای همیشه مهاجرت خواهند کرد. این فرض باطلی است که با وارد آوردن فشار مالی، مانع خروج دانشجویان از کشور شویم چراکه دیر یا زود خود را با شرایط تحمیلی تطبیق داده و اجازه نخواهند داد کسی آنان را به زور در جایی نگه دارد؛ اما وقتی با پیمودن راه سنگلاخی که مقابل آنان گذاشته شده است و پرداخت هزینه‌های غیرقانونی مهیای خروج از کشور شدند، با نارضایتی عمیقی که این تصمیم فاجعه‌آمیز برای آنان وجود آورده و فشار مالی مضاعفی که بر آنان تحمیل کرده است دیگر نمی‌توان انتظار داشت که به کشور خود بازگردند. حال این گونه بناست از مهاجرت نخبگان جلوگیری شده و افرادی که رفته‌اند، بازگردانده شوند؟ راه حل تبدیل وطن به زندان و از بین بردن آمال و آرزوهای دانشجویان است یا انجام اصلاحات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و ایجاد اطمینان خاطر برای جوانان با استعداد و پرتلاش که با حاکمیت قانون و شایسته سالاری در کشور می توانند به موقعیت های برتر شغلی و اجتماعی دست پیدا کنند؟

رونوشت:

 • جناب آقای دکتر محمدعلی زلفی گل، وزیر محترم علوم
 • جناب آقای دکتر محمد دهقان، معاون محترم حقوقی رئیس جمهور
 • جناب آقای دکتر علیرضا منادی سفیدان، رئیس محترم کمیسیون آموزش مجلس
 • جناب آقای نصرالله پژمان فر، رئیس محترم کمیسیون اصل ۹۰ مجلس
 • جناب آقای حکمتعلی مظفری، رئیس محترم دیوان عدالت اداری
 • جناب آقای ذبیح الله خداییان، ریاست محترم سازمان بازرسی کل کشور
 • جناب آقای دکتر احمد توکلی، عضو محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت
این مطالبه به خاطر استقبال بالا در لیست پیگیری‌های ویژه کارزار قرار گرفته است. نتایج پیگیری را از طریق تب پیگیری در همین صفحه دنبال کنید..
تعداد بیشتر امضا و تبلیغ این کارزار به ما برای پیگیری جدی‌تر کمک خواهد کرد و توجه رسانه‌های بیشتری به موضوع جلب می‌شود.

[اطلاعات بیشتر]

امضاکنندگان: 36578 نفر

 • فاطمه اخوان

 • حیدر نجارلو

 • فاطمه تولایی

 • سیده مریم حسینی

 • مهدی حسین دوست

 • هادی پرتوی

 • امیرحسین آرمان جم

 • سینا رضایی نفر

 • میلاد پناهی پرچین سفلی

 • مهديار مظفرى

 • سینا نظری کیوی

 • شیدا کاشی

 • سروش مس فروش مشهد

 • مهدیه مدنی

 • فرحناز حسینی

 • مرجان تاجیک

 • حانيه عامري

 • مسعود ماهانی فر

 • محمدمهدی حقوقی

 • ستاره شیرعلیان

 • محمد رنجبر

 • علی عباسی

 • محسن مقیمی

 • علیرضا علی اکبری

 • علی رضایی

 • سجاد اسدی

 • شیما بهزاد

 • مریم آفرین

 • سینا ساغری

 • وحید قدرتی

بحث و گفتگو

شهربانو شیرزاد : دوست عزیزی که این پیام رو میخونی🌹🌹 میشه فقط 10 ثانیه وقت بزاری✌️✌️ و کارزار ما رو امضا کنی 👌👌و با حمایت خودتون ما رو در قدمی بزرگ یاری کنی ❤ سپااااس فراوان🙏🙏 #جواز کسب #جوازکسب آسان 👇👇👇👇👇👇 https://www.karzar.net/61602
💬 پاسخ
محمود مقدم : https://www.karzar.net/69375 قابل توجه کارگران عزیز: لطفا این لینک را در بین همه همکاران پخش و اطلاع‌رسانی بفرمایید.
💬 پاسخ
پریسا رضایی : با آرزوی سلامتی و تبریک سال نو 🌷 به حمایت شما نیاز داریم https://www.karzar.net/69684
💬 پاسخ
حیدر نجارلو : #استمداد_از_هموطنان 🍎 🍏 هموطنان محترم و محترمه 💐🌸 نجات خرقان را امضا کنید 👇 #نجات_محیط‌زیست_خرقان https://www.karzar.net/63843 هموطن گرامی جهت حفاظت از محیط‌زیست کشور کارزار  * نجات خرقان * را امضا کنید 🛎 عدالت محیط‌زیستی 📣 احترام به کرامت انسانی 📢 دیده شدن نارضایتی اجتماعی ✍ با امضای کارزار دستور توقف سومین کارخانه سیمان غير ضروری در منطقه خرقان ... 🎯 جلوگیری از نابودی طبیعت و محیط‌زیست انسانی و جانوران و گونه‌های گیاهی مهرتان ماندگار لطفتان مستدام 🪷🌸🌼💐 با کلیک روی لینک زیر ، کارزار #دستور_توقف_سیمان_فرداد_روستای_ویدر را امضا کنید: https://www.karzar.net/63843 هنوز خیلی ها بی خبرند #سیمان_فرداد_ویدر #فاجعه_محیط_زیستی_کشور #امضای_شما_بی_تاثیر_نیست #منفعل_نباشیم #امضا_کنیم #لینک_کارزار_را_باشتراک_بگذارید #به_امید_تأثیرگذاری_بیشتر_مطالبات_مدنی ✍ امضای کارزار 📲 اشتراک گذاری لینک کارزار 👇👇👇 https://www.karzar.net/63843 https://www.karzar.net/63843 #بازنشر #بگذارید_وطن_وطن_بماند #قدرت_بی_قدرتان #نه_به_احداث_کارخانه_سیمان_در_خرقان 🪴 امضای شما پای همه خوبیهاست 🪴
💬 پاسخ
محمد فرنام : https://www.karzar.net/67393 حذف سوالات دو جوابی آزمون نظام مهندسی دی ماه 1401 برای همه
💬 پاسخ
حامد حسن زاده : https://www.karzar.net/67393 حذف سوالات دو جوابی آزمون نظام مهندسی دی ماه 1401 برای همه
💬 پاسخ
محدثه ابراهیمی : سلام این کارزار امضا شد لطفا شما هم از کارزار برگزاری کنکور تیر ماه بر پایه قانون مجلس شورای اسلامی حمایت کنید این طرح ناپخته ارامش و امید رو از ما گرفته https://www.karzar.net/63712
💬 پاسخ
سمانه بهمنی : با سلام این کارزار امضا شد لطفا از درخواست مساعدت در آزمون کارگزاری گمرک هم حمایت کنید سپاس فراوان
💬 پاسخ
هادی یاسمی : هموطن کارزار رانندگان استیجاری رو امضا کنید حمایت شما راه امید ماست https://www.karzar.net/67609
💬 پاسخ
اریا اسکندری : با سلام ممنون میشم حمایت کنید https://www.karzar.net/67213
💬 پاسخ
محبوبه شریعتی : به‌نظر من تا زمانی که خودمون مسئولین رو با عناوین و القاب طولانی و کش‌دار خطاب می‌کنیم یعنی در باور جمعی‌مون به این نرسیدیم که این افراد خادم مردم هستند.
💬 پاسخ
محسن احمدی : با سلام، جهت پیوستن به کمپین حمایت از تالاب‌های کرمانشاه از طریق لینک زیر ثبت امضا بفرمایید. با تشکر احمدی : https://www.karzar.net/53841
💬 پاسخ
صالح رمضانی : هزینه بالای آزادسازی مدرک یه جور به گروگان گرفتن نخبه هاست. نخبه هایی که بعضی به دلیل شرایط مالی مجبورن توی شرکت های دون پایه کارکنن تا بتونن مدرک شون رو آزاد کنن و برن. نخبه ای که باید علم تولید کنه ، توی یک شرکت نشسته لحیم می کنه ، واقعاً خجالت آوره که مسئولین ما اینقدر بی سواد و ناآگاه هستن ، که با چنین تصمیماتی باعث خفت ملت بزرگ ما میشن.
💬 پاسخ
علیرضا پورهمایون : لطفاً از پویش ما هم حمایت کنید https://www.karzar.net/55009
💬 پاسخ
رضا آهنگر : لطفا از کارزار «درخواست افزایش سرعت و کیفیت اینترنت کشور با شکستن انحصار مخابرات» حمایت کنید ✅ 🔸 لینک کارزار : (https://karzar.net/22440) لطفا 5 ثانیه وقت بذارید و امضا کنید ✍ حتما برای دوستان و آشنایان هم ارسال کنید 🙏 امضا کردنش ضرری نداره اما میتونه مفید باشه✌️ ‌بیشتر از 15,000 نفر از این کارزار حمایت کردن‼️ امضا بیشتر = پیگیری سریعتر🎯
💬 پاسخ
الهه جلالی : هموطن گرامی لطفا جهت حمایت از اشتغال جوانان به این کارزار رای دهید شماره کازار:66132 لینک کارزار: https://www.karzar.net/66132
💬 پاسخ
داوطلب ارشد : سلام ممنون میشیم اگر از کارزار درخواست عدم برگزاری پیش از موعد کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ حمایت کنید زمان کمی برای ما باقی مونده . https://www.karzar.net/53393
💬 پاسخ
احمد حسینی : مسوولین سایت کارزار! مگر این کارزار از 30 هزار نفر عبور نکرده؟ چرا کارگروه ویژه و رویداد اختصاصی برای پیگیری آن تشکیل نداده اید؟ هیچ خبری از رویداد اختصاصی مربوط به آن که توسط سایت شما تشکیل شده باشد نیست. سایت کارزار هم سرکاری است؟!
💬 پاسخ
داوطلب کنکور ارشد : https://www.karzar.net/53393 لینک کارزاری که ۱۲ هزار داوطلب کارشناسی ارشد برای تعویق زمان کنکور و برگذاری آن مانند سال های گذشته آن را امضا کردند لطفا حمایت کنید به حمایت شما نیاز داریم
💬 پاسخ
حسین محمدی : باسلام و احترام با توجه برف شدید در مناطقی چون کوهرنگ و همچنین زلزله لطفا با رای دادن به کارزار مربوط کمک کنید کنکور ارشد در زمان اصلی(اردیبهشت ماه) برگزار شود. https://www.karzar.net/53393 صمیمانه از محبت شما سروران گرامی کمال تشکر را دارم
💬 پاسخ
میلاد محمدی پناه : دعای زین العابدین از صحیفه سجادیه: خدایا احمقان را بر ما مسلط مگردان...
💬 پاسخ
سیده زهرا گوهری : سلام لطفاً از کارزار جانبازان شیمیایی و اعصاب و روان متوفی را شهید اعلام کنید را انتخاب کنید ازکارزار شما حمایت کردیم
💬 پاسخ
سیده زهرا گوهری : سلام لطفاً از کارزار جانبازان شیمیایی و اعصاب و روان متوفی را شهید اعلام کنید را انتخاب کنید ازکارزار شما حمایت کردیم
💬 پاسخ
شهربانو شیرزاد : باسلام و احترام این کارزار جدید هم امضا کنید👇👇👇👇👇 ❤❤❤❤ 🌹🌹🌹🌹✖️ ■■#حذف کارت پایان خدمت برای گرفتن جوازکسب■■✖️ (((جواز کسب آسان)))🛑🛑✌ ➰️《《《 ممنون میشم امضا و همکاری کنید وما رو در قدمی بزرگ یاری کنید تا یکی از مشکلات جوانان حل شود》》➰️❌️❌️ کافیه عبارت {{جواز کسب }}و یا{عدد61602} ✖️✖️☘️☘️☘️☘️ را در قسمت جستجو سرچ کنید 🙏🏻✌❤❤❤❤ ✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️ https://www.karzar.net/61602
💬 پاسخ
میثم کینگ : امضا شد. https://www.karzar.net/61859 امضا بزنید تا ۵۰ برسه
💬 پاسخ
سیمین امدادی : چرا پیگیری نمی کنید. به این راحتی با سرنوشت جوان‌ها با یک ابلاغيه یک شبه بازی میشه و بعد هیچی به هیچی. این هزینه برای وقتی بود که دلار ۳۰ تومن بود نه کنه میخواهید با دلار ۴۵ تومان باهامون حساب کنند....
💬 پاسخ
شهربانو شیرزاد : سلام این کارزار جدید هم امضا کنید👇👇👇👇👇 ❤❤❤❤ 🌹🌹🌹🌹 #حذف کارت پایان خدمت برای گرفتن جوازکسب (((جواز کسب آسان)))🛑🛑✌ 《《《 ممنون میشم امضا و همکاری کنید وما رو در قدمی بزرگ یاری کنید 》》 کافیه لینک زیر رو از گوگل سرچ کنید 🙏🏻✌❤❤❤❤ https://www.karzar.net/61602
💬 پاسخ
مسعودقراچورلویی سابق : سلام واقعیتش متهم با گرفتن وام تونستم ازادکنم ولی جناب آقای دکتر ریسی ریس جمهور محترم تقاضا دارم مارانیز جزو همین دسته منظور وپول واریزی را به مابرگردونند چرا که ماهم جزو دانشجویان همین دانشگاههای تهرانیم .بااحترام
💬 پاسخ
فاطمه بابایی در پاسخ به مسعودقراچورلویی سابق: مگه قانون لغو شد؟ که میخواید پولتونو پس بگیرین؟
💬 پاسخ
رضا فاطمی : سلام ؛ ان شاءالله با تایید و نشر پویش طرح اهداء 5 میلیون قطعه زمین کوچک رایگان https://www.karzar.net/64229
💬 پاسخ
فاطمه اخوان : حمایت شد سلام هموطن عزیز برای حفظ سلامت غذایی و سلامت خود و خانوادهایتان و کاهش هزینه های دارو و درمان بیماری های مرتبط باغذا، از کارزار 55829 و مسیولین فنی و کنترل کیفی نگران سلامت غذای جامعه حمایت کنید تاشاید باهم بتوانیم جلوی کارفرمای سودجو و مسیولین فنی و کنترل کیفی خاطی را بگیریم.
💬 پاسخ
حیدر نجارلو : هموطنان عزیز آگاه باشید 🗣 فاجعه محیط‌زیستی دیگری در کشور بوقوع پیوسته سومین کارخانه سیمان در منطقه طبیعت گردی خرقان شهرستان زرندیه در حال ساخت می‌باشد . 🙏لطفا طرفداران محیط‌زیست کشور عزیزمان ایران را با ارسال این پیام مطلع کنید . برای دستور توقف این کارخانه کارزار ایجاد شده . 🙏لطفا با امضای کارزار حمایت بفرمائید 🙏لطفا این پیام را به دوستداران محیط‌زیست کشور ارسال بفرمایید . لینک کارزار و ثبت امضای شما بزرگواران 👇👇👇 https://www.karzar.net/63843 هنوز خیلی ها بی خبرند 👇 🗣 😡#سیمان_فرداد_ویدر 😱#فاجعه_محیط_زیستی_کشور #امضای_شما_بی_تاثیر_نیست #منفعل_نباشیم #امضا_کنیم karzar.net/63843
💬 پاسخ
سپیده رمضانی : نتیجه این همه پیگیری و پرداخت مبلغ برای کارزار به کجا رسید... چرا رسیدگی نمی کنید
💬 پاسخ
محمد رضا : یه سوال واقعا آقایون با خودشون فکر نکردن که حتی در مصوبه قدیم لغو تعهد همه فارغ التحصیل را با یک چوب نمیزدند و هر ورودی سالی با توجه به هزینه های اون سال که دولت محترم کرده مثلا مبلغ لغو تعهد رو حساب میکردن . یعنی مثلا کسی که ورودی سال 88 هستش زمان احمدی نژاد و دلار هزار تومان بوده ، آقایون عزیز چه دلیلی منطقی داره الان طبق این حرف جدید با دلار 41 هزار تومنی به دولت پول بده ؟؟ مگه دولت احمدی نژاد با دلار 40 هزار تومانی برای من خرج کرده ؟؟ خدایی چجوری نشستین با هم حساب کردین ؟؟؟
💬 پاسخ
حیدر نجارلو : لطفا لینک کارزار را باشتراک بگذارید https://www.karzar.net/63843 موارد حائز اهمیت  : _ نارضایتی عمومی اهالی ویدر و بخش خرقان و فعالان محیط‌زیستی شهرستان‌های ساوه و زرندیه _ رد شدن تائیدیه محیط‌زیستی احداث کارخانه سیمان سفید فرداد توسط مسئولان دولتی محیط‌زیست شهرستان زرندیه  ( جناب آقای رستم خانی ) _ عدم رعایت فاصله قانونی با ۲ رودخانه فصلی مجاور کارخانه سیمان فرداد _ عدم رعایت فاصله ۱۲۰ کیلومتری با پایتخت _ وجود ۲ کارخانه سیمان سفید ساوه و سیمان خاکستری ساوه قدیمی ، کارخانه آهک و سیلیس و ۴ معدن در مجاورت روستای ویدر و کارخانه سیمان فرداد که مغایر با سند ملی آمایش سرزمینی می‌باشد  . _ فاصله بسیار نزدیک به روستاهای ویدر و علی آباد و باغات  ، مراتع دامداری و زمین‌های کشاورزی آبی و دیم  . _ شهرستان زرندیه و بخش خرقان در محدوده قرمز آبخیزداری و برداشت آب میباشند و مجری پروژه مدعیست از پرندک تأمین آب خواهد نمود که با توجه به استعلام نماینده محترم مردم شریف شهرستانهای ساوه و زرندیه امکان چنین اتفاقی نیست و خواه ناخواه سراغ منابع آبی ویدر خواهند آمد و ما نگران منابع محدود آبی منطقه هستیم  . _ فاصله بسیار نزدیک تا جاده محلی پر حادثه خرقان که اتفاقا محل تلاقی کارخانه و جاده از حادثه خیزترین نقاط جاده خرقان می‌باشد ، ذرات معلق و آلاینده های شیمیایی کارخانه سیمان فرداد و تردد بیش از حد کامیون و کامیونت و تریلر و تانکر و بونکر موجب افزایش تصادفات رانندگی و نقص عضو و فوت عزیزانمان خواهد شد  . _ استفاده از تجهیزات و ماشين آلات دست چندم که سال‌هاست در محوطه معدن دپو شده * بارگذاری صنایع در منطقه زیاد شده *تاب آوری مردم و محیط‌زیست منطقه کم شده *رانت و لابی قابل لمس و توجه مسئولان متأسفانه به اعتراضات مردمی ما دیده نمی‌شود لطفا لینک کارزار را باشتراک بگذارید https://www.karzar.net/63843
💬 پاسخ
سیمین امدادی : سلام میخواستم بپرسم کسی میدونه چه زمانی معلوم میشه این کارزار به نتیجه می رسه یا نه؟ اصلا امیدی هست؟ یا نه؟
💬 پاسخ
سپیده رمضانی : چرا این کارزار پیگیری نمیشه از طریق زلفی گل که ویزه
💬 پاسخ
روح الله اقاعلی : https://www.karzar.net/63425 بازگشایی وام بانک ها هستش که الان ۶ ماهه بستنش
💬 پاسخ
حیدر نجارلو : سلام و احترام خواهشمندیم با شرکت در کارزار https://www.karzar.net/63843 در دستور توقف کارخانه سیمان فرداد روستای ویدر مشارکت بفرمائید  . سیمان فرداد فاجعه محیط‌زیستی کشور . در ارسال این پیام کوشا باشیم
💬 پاسخ
زهرا کیانی : https://www.karzar.net/33302 لطفا این کارزار را هم حمایت کنید
💬 پاسخ
زهرا کیانی : https://www.karzar.net/42636 لطفا حمایت کنید
💬 پاسخ
علی زارعی : خدا لعنت کنه این آدما و آل و خاندانشون انشالله شاهد انقراض این کفتار های حرومی باشی
💬 پاسخ
sdf در پاسخ به علی زارعی: خدام دستش با اینا توی کاسس، وگرنه اینهمه بی تحرکی از ی خدا بعیده
💬 پاسخ
حیدر نجارلو : از کارزار شما بزرگواران حمایت کردیم ، خواهشمندیم از کارزار ما حمایت بفرمائید . ساخت سومین کارخانه سیمان فرداد روستای ویدر در محدوده کوچک خرقان شهرستان زرندیه با وجود دو کارخانه سیمان قدیمی سفید و خاکستری ساوه در منطقه یک فاجعه محیط‌زیستی به بار خواهد آورد . با شرکت در کارزار فوق گامی برداریم برای جلوگیری از نابودی طبیعت کشور عزیزمان ایران . https://www.karzar.net/63843
💬 پاسخ
حیدر نجارلو : سلام و احترام خدمت  اهالی محترم و محترمه  : ویدر ، بخش خرقان  ، بخش مرکزی  ، زرندیه و ساوه و همه هموطنان که دغدغه محیط‌زیست کشور عزیزمان ایران را دارند 🍏 با شرکت در کارزار : 🍏🍎 «دستور فوری ریاست جمهوری محترم نسبت به توقف کارخانه سیمان فرداد روستای ویدر شهرستان زرندیه» 🍏🍎 لطفا فیلترشکن خود را غیرفعال نموده  ، لینک زیر را لمس 👇 https://www.karzar.net/63843 متن کارزار را مطالعه ، امضا ، نظر خود را ثبت بفرمائید  و مخالفت خود را با احداث سومین کارخانه سیمان غير ضروری ( سیمان فرداد ) در منطقه خرقان و بویژه روستای کهن " ویدر " اعلام نمایید 👇 https://www.karzar.net/63843 لطفا با انتشار این لینک و هم افزایی نزد خانواده و دوستان خود برای حفظ محیط‌زیست وطن خود کوشا باشید 🙏👏
💬 پاسخ
فرشته آبان : سلام لطفا از اینده علمی کشور و بچه های کنکوری حمایت کنید.ممنون. https://www.karzar.net/63712
💬 پاسخ
ارمان کاظمی : بچه هایی که مخالف این قانون هستن چرا نباید بریم سمت وزارت علوم اعتراض کنیم اخه واقعا این تصمیم خیلی ظلم به دانشجوهاست و حداقل باید واس دانشجو های ورودی بعد از این تاریخ اعمال بشه که یارو بدونه اصلا درس بخونه یا بره اذاد یا پیام نور یا شبانه و در اخر روزانه! هر جور حساب کنیم به دانشجوها ظلم شده و داره میشه. واقعا من دیگه اصلا امیدی ندارم به هیچی.خواهشا یه کمپین راه بندازید بریم وزارت علوم اعتراضمون را بکنیم
💬 پاسخ
ابراهیم طرفی در پاسخ به ارمان کاظمی: سلام خواهش میکنم برید دیوان عالی شکایت کنید گفتن تعداد کمه اگه زیاد شکایت کنه اونجا این بخشنامه کامل لغو میشه
💬 پاسخ
سید امید بذرافشان : https://www.karzar.net/22532 از کارزار بازگشت عادل فردوسی پور و نود به تلویزیون هم حمایت کنید دوستان سپاس از همراهیتون
💬 پاسخ
گلرخ گلبان : درود بر شما برای داشتن ایرانی بهتر ، کمیت را فدای کیفیت نکنیم ! لطفا با امضای خود از کارزار ما حمایت کنید 🌹🙏🏻 WWW.karzar.Net/35267 سپاسگزار مهرتان هستیم.💚
💬 پاسخ
سپیده رمضانی : چقدرم برای ریس سازمان امور دانشجویان اقای هاشم پور ، دانشجو و نخبه و موندن تو کشور مهمه.... این کارزار هم نتونست تاثیر بذاره... لعنت بهشون با این تصمیماتشون
💬 پاسخ
خواستار تعویق : لطفاً از کارزار عدم برگزاری کنکور ارشد زودتر از موعد ما هم حمایت کنید به خدا شاغلیم ، خدا به زندگی تون برکت بده
💬 پاسخ
بهاره مخبری : منی که نمیخام مهاجرت کنم فقط میخام دوباره کارشناسی بخونم و درسام تطبیق بزنم گناهم چیه بریچی باید ایقد پول بدم لعنت برشما لعنت برشما که دوران جوانی مارو کردین جهنم منی که میخام تو این مملکت باشم و ازیه راه دیگه خدمت کنم چراااا بگین میخایم بچاپین
💬 پاسخ
نمایش نظر های بیشتر

اخبار مرتبط با این کارزاراگر شما خبر تازه‌ای دارید لطفا لینک خبر رسمی آن را از طریق کلید فوق ثبت نمایید.


انتشار پوستر دعوت به امضا در اینستاگرام

انتشار پوستر در اینستاگرام

با رسیدن امضاها به ۱۰۰۰ نفر این کارزار در اینستاگرام منتشر شد.

مشاهده پست دانلود پوستر

ثبت رسمی در دبیرخانه

نامه تأیید امضاهای این کارزار جهت ثبت و پیگیری صادر شد.

پیگیری ویژه کارزار

با استقبال بی‌نظیر شهروندان، این کارزار در فهرست پیگیری‌های ویژه قرار گرفت.

ارسال برای رسانه‌ها

با استقبال ۵ هزار نفری، خبر این کارزار مهم برای رسانه‌ها ارسال شد

تأیید کارزار جهت انتشار

این کارزار در چهارچوب قوانین پلتفرم کارزار تأیید و منتشر شد.این کارزارها را هم حمایت کنید: