درخواست لغو افزایش هزینه سرسام‌آور آزادسازی مدرک تحصیلی

#استعمار_نوین_آموزشی

درخواست لغو افزایش هزینه سرسام‌آور آزادسازی مدرک تحصیلی

جناب آقای آیت الله سید ابراهیم رئیسی،
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای دکتر محمدباقر قالیباف،
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای محسنی اژه‌ای،
ریاست محترم قوه قضائیه

با سلام و احترام،

سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در تاریخ ۷ آذرماه به طور ناگهانی و با ابلاغ بخشنامه‌ای خلق‌الساعه، هزینه‌های آزادسازی مدرک تحصیلی و لغو تعهد خدمت آموزش رایگان در دوره‌های روزانه گروه‌های فنی مهندسی، علوم انسانی، هنر و علوم پایه را شش تا ده برابر افزایش داد و نه تنها این تصمیم را پشت درهای بسته و بدون هیچ گونه شفافیت و تعاملی با ذی نفعان گرفته است، بلکه در اعلام آن نیز برای جامعه دانشگاهی کشور کم‌ترین احترامی قائل نبود که به طریق رسمی آن را بیان کند بلکه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان با گذشت دو روز و با مشاهده تصویر بخشنامه در شبکه های اجتماعی در جریان موضوع قرار گرفتند. اتفاقی که ما را به یاد آن صبح جمعه ننگین و گرانی بنزین می‌اندازد چراکه همچون آن اتفاق، مسئولین مربوطه بدون درنظرگرفتن شرایط ملتهب جامعه و حساسیت موضوع، تصمیمی گرفتند بی آن‌که واکنش‌ها، بروز نارضایتی‌های گسترده در اثر تلقین ناپایدار بودن قوانین و زیرپاگذشتن اصل اخلاقی پیش‌بینی‌پذیری و کاهش اعتماد مردم برایشان اهمیتی داشته باشد؛ به راستی یک مسئول دخیل در این اتفاق از خود نپرسید آیا این کار بر خشم دانشجویان و تعداد معترضان می‌افزاید یا بر تعداد کسانی که به صداقت قول‌های رؤسای سه قوه و شفافیت و عدالت وعده داده شده اطمینان دارند؟ یا کدام قانون، منطق و مدیریت معقولی حکم می‌کند با چنین تصمیماتی که هیچ مسیر شفاف و فرمول روشنی برای رسیدن به آن طی نشده است، با سرنوشت هزاران نفر بازی شده و باعث تشویش و عسر و حرج آنان شود؟

به نظر می‌رسد آنان قصد داشتند بدون اعلام عمومی و به صورت چراغ خاموش، این افزایش هزینه‌ها را اعمال کرده و در مرحله اعلام هزینه، متقاضیان را با شوکِ هزینه‌های ده برابری روبه‌رو کنند به گونه‌ای که تنها راه را تن دادن به این قیمت‌های ناعادلانه بدانند - با توجه به این که برای دریافت پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور در سال تحصیلی آینده، لازم است حداکثر تا سه ماه آینده اقدام شود و چه بسا ابلاغ آن را در این زمان می توان برای تحت فشار دادن بخش کثیری از فارغ‌التحصیلان دانست که در مراحل پایانی دریافت پذیرش برای ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند و برنامه‌ریزی و زمانبندی خود را پیش از این انجام داده و ثبت و پیگیری درخواست آزادسازی مدرک را به زمان فعلی موکول کرده بودند؛ حتی این شائبه نیز به طور جدی مطرح است که با توجه به اذعان رئیس این سازمان مبنی بر طرح مسئله افزایش هزینه‌ها از ابتدای امسال، عده‌ای به کمک رانت اطلاعاتی از فرصت شش ماهه طرح موضوع تا تصمیم‌گیری و ابلاغ استفاده و مدارک خود را با هزینه‌های قبلی آزاد کرده باشند - غافل از آن که چنین چیزی در عصر رسانه ناممکن است و پس از انتشار عمومی این بخشنامه در رسانه‌های دانشجویی و در عرض سه روز، پویشی بیست هزار نفره در شبکه های اجتماعی برای تلاش مدنی در جهت لغو یا تعدیل افزایش هزینه‌های صورت گرفته تشکیل شد. سپس در روز شنبه، نخستین روز کاری پس از اعلام موضوع در فضای مجازی و با وجود پیگیری‌های متعدد از سوی خبرنگاران روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های رسمی کشور از مسئولان وزارت علوم، آنان حاضر به پاسخگویی نشدند و تا زمان نگارش این نامه رئیس سازمان صرفاً در مصاحبه‌ای با روابط عمومی سازمان خود و به صورت یک طرفه و بدون حضور منتقدان و مخالفان این مصوبه پاسخ‌هایی را مطرح کرده است. در ادامه، مهم ترین استدلال‌های مخالفت با چنین اقدام زیان باری از سوی وزارت علوم که می تواند پیامدهای ناگوار اجتماعی برای کشور و به خصوص، فضای علمی و دانشگاهی آن در پی داشته باشد و درخواست برای عدم تسری جدول هزینه اعلامی به دانشجویان حال حاضر و فارغ‌التحصیلان گذشته بیان می شود:

۱- ماده چهار قانون مدنی بیان می‌کند اثر قانون نسبت به آتیه است و قانون نسبت به ما قبل خود اثر ندارد. در آیین‌نامه اجرایی شورای انقلاب نیز بر پرداخت هزینه‌های تحصیل شامل شهریه و کمک‌های دریافتی تأکید شده است. همچنین در بخشنامه وزارت علوم به شماره ۴۱/۳/۱۳۱۴۹۲ که جدول هزینه تحصیلی سال تحصیلی ۱۳۹۲-۹۳ را اعلام کرده است و تا پیش از ابلاغ بخشنامه اخیر، ملاک عمل بوده تأکید شده است که مبلغ هزینه تحصیلی که در ابتدای هر سال تحصیلی برآورد و ابلاغ می‌گردد، اختصاص به همان سال تحصیلی داشته و در خصوص دانشجویان ورودی سال‌های قبل ملاک بخشنامه‌های قبلی می‌باشد. همچنین در دستورالعمل مربوط به دانشجویان سال ۱۳۸۹ و بعد به شماره ۴۱/۵/۱۰۱۶۳۰ که در بخشنامه‌ای که بالاتر ذکر شد نیز مورد تأیید قرار گرفته، بیان شده است که برای محاسبه هزینه آموزش رایگان، هزینه‌های سال‌های تحصیلی حضور دانشجو در دانشگاه با یکدیگر جمع زده می‌شود و این هزینه، هرساله تعیین خواهد شد.

حال آیا این عادلانه است که برای مثال فردی از امکانات ده سال گذشته دانشگاه‌ها استفاده و براساس هزینه‌های فعلی شهریه آموزش رایگان خود را بپردازد و این مبلغ از مجموعه شهریه افرادی که در آن زمان در دوره های پولی و غیرروزانه مشغول به تحصیل بوده اند، بیش‌تر باشد؟ در این صورت اگر در زمان آغاز تحصیل و دادن تعهدات مربوطه، از این مسئله آگاه بود که اگر روزی در آینده به اصل مدارک تحصیلی خود نیاز پیدا کند باید با چنین رویه‌ای ناعادلانه‌ای هزینه‌های مربوطه را بپردازد از ابتدا تصمیم به تحصیل در دوره های شهریه‌پرداز نمی گرفت؟ به راستی امکاناتی که در زمان تحصیل در اختیار او بوده است، چنین ارزشی را دارد وقتی در حال حاضر که انتظار می‌رود سطح دانشگاه‌های کشور در مقایسه با گذشته ارتقا یافته باشد، این دانشگاه‌ها با کمبودهای جدی و مشکلات اساسی در امکانات رفاهی روبه‌رو هستند و گواه آن را می توان مسمومیت سریالی دانشجویان دانشگاه‌های الزهرا، صنعتی اصفهان، صنعتی اراک و خوارزمی به واسطه کیفیت پایین غذای سلف دانشگاه با گذشت دو ماه از بازگشایی دانشگاه‌ها دانست؛ همچنین آیا سطح امکانات دانشگاه‌های شهرستان‌ها و به خصوص مناطق کم برخوردارتر، با دانشگاه‌های پایتخت و بودجه اختصاص یافته به آن ها یکسان است که میزان شهریه تعیین شده باید برای تمام دانشگاه‌ها و شهرها یکسان باشد؟

در اقتصاد بخش عمومی و حقوق عمومی می‌خوانیم که اصل بر این است که دولت در مال و اراده مردم دخالت نمی‌کند، مگر با حجت کافی. کدام حجت محکم در دست بود که دولت بتواند چنین هزینه سنگینی را برای جبران کمبودهای مالی خود در تأمین امکانات رفاهی دانشگاه‌ها بر جوانان تحمیل کند؟ مگر مقصر ترک فعل‌های صورت گرفته و فشارهای اقتصادی ناشی از آن بر دولت و کسری بودجه وزارتخانه ها مردم‌اند که دولت برای جبران آن دست در جیب مردم کند یا مگر دانشجوی ما با پرداخت ارز خارجی، بورسیه شده است که اکنون به نرخ روز از او بازپس گرفته شود؟ ما اعتقاد داریم تعمیم این مصوبه به گذشته درحالی که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری و در حین ثبت نام به اطلاع دانشجو نرسیده است که خرید تعهدات با نرخ سال اقدام تسویه حساب و نه نرخ زمان تحصیل انجام می‌شود، غیر قانونی است و ضد قانون اساسی، شعار‌های عدالت خواهی رئیس جمهور و انقلابی مجلس و وجدان پاک و آگاه تمام انسان‌هاست.

۲- قانون اساسی و قوانین مادر ذی ربط، دستگاه‌های دولتی را ملزم می‌کنند که ابتدا اعتبار قابل حصول و مصوب داشته باشند تا بتوانند هزینه مصوب را در امور مربوط به‌کار گیرند. اصول ۵۲ و ۵۳ قانون اساسی دولت را ملزم می‌کند که این احتمالات و هزینه‌ها را در لایحه بودجه سالانه بگنجاند و به تصویب مجلس برسانند. همچنین طبق قانون دریافت هر نوع هزینه‌ای از طریق دستگاه‌های دولتی منوط به تصویب جواز آن در قوانین پیشین و انعکاس کمّی آن در قانون بودجه سالانه است. آیا در مورد تعمیم هزینه‌های تعیین شده برای سال تحصیلی جاری به دانشجویان و دانش آموختگان سنوات پیشین چنین جوازی در لایحه بودجه امسال داده شده است؟

۳- مطابق با ماده ۱۲ آیین‌نامه اجرایی تبصره ۷ قانون تأمین وسایل و امکانات تحصیلی اطفال و جوانان ایرانی مصوب ۱۳۵۹/۱۲/۳ شورای انقلاب، تعهد خدمت آموزش رایگان با ارائه گواهی عدم کاریابی از سوی دفاتر کاریابی اداره کل کار استان قابل لغو است. حال پیش بینی می‌شود با اعلام چنین رویه غیرقانونی بر تعمیم هزینه‌های سال تحصیلی جاری به سنوات گذشته و تحمیل هزینه‌های گزاف به فارغ‌التحصیلان سال‌های قبل، مراکز کاریابی از این نیاز برای آزادسازی مدرک سوءاستفاده کنند چراکه در گذشته نیز مطابق اظهارات بعضی از دانشجویان در مصاحبه با یکی از روزنامه‌های رسمی و معتبر کشور، «در اداره‌های کاریابی افرادی هستند که با گرفتن مبلغی، متقاضی را وارد بلک‌لیست می‌کنند. در این لیست، کاری برای افراد پیدا نمی‌شود و پس از شش‌ماه فرد می‌تواند به‌راحتی نامه را بگیرد و مدرک‌اش را آزاد کند.» حال این مصوبه به شدت ناعادلانه که ظلمی بزرگ در حق آینده جوانان این کشور است، بستر مفسده خواهد شد و اینجا فساد و جور و ستم با هم ظاهر می‌شوند و بار دیگر به نخبگان علمی این کشور که هرساله چندین بار با شلاق مفسده‌ها و تبعیض‌های گوناگون نواخته می‌شوند، حاکمیت پول اثبات خواهد شد. با این شرایط انتظار دارید سرمایه اجتماعی و تفاهم ملی رشد کند؟ یا دانشجویان به سوی کینه‌ورزی، خشم و نفرت سوق داده نشوند؟

لازم به ذکر است رفتارها و تصمیمات غیرقانونی سازمان امور دانشجویان محدود به این مصوبه نمی شود و عدم تمکین به آرا قطعی دیوان عدالت اداری را نیز باید به آن اضافه کرد چراکه این سازمان محدودیتی شش ماهه‌ برای فارغ‌التحصیلان از زمان دانش آموختگی جهت استفاده از امکان لغو تعهد از این طریق وضع کرده است علی رغم آن که دیوان عدالت اداری طی سه رأی در طول سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ به شماره‌های ۲۳۶۲، ۲۴۶۹ و ۱۵۵۱-۱۵۵۶ چنین تصمیمی را در بخشنامه ابلاغی این سازمان در فروردین ۱۳۹۶، دستورالعمل تصویب شده در بهمن ۱۳۹۷ و اصلاحیه آن در تیر ۱۳۹۹ ابطال و اعلام کرده است: «ایجاد این محدودیت زمانی (دانش آموختگان از تاریخ فارغ التحصیلی به مدت شش ماه وقت دارند در دفاتر کاریابی تقاضای کار نمایند) که ثبت نام بعد از مهلت شش ماهه را موجب عدم بهره مندی از امتیازات لغو تعهد از طریق عدم کاریابی دانسته، خارج از حدود اختیارات است.» به راستی اگر استنکاف از آرای قضایی و ادامه رویه بی ارج دانستن قوانین با وضع تصمیمات غیرقانونی جدید توسط مسئولین دولتی به این سادگی قابل انجام است و هیچ مجازات و هزینه‌ای برای آنان ندارد، پس فلسفه وجود نهادهای قضایی در کشور چیست و چگونه می توان مردم را به طرح مطالبات از طریق ساختارهای قانونی کشور دعوت کرد؟

۴- انجام تحصیلات به خصوص در مقطع تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور، در بیش تر کشورهای جهان از جمله جوامع توسعه یافته مرسوم است و الزاماً به معنای مهاجرت دائمی و عدم بازگشت به کشور نیست. حال وقتی داوطلب کنکور ما که هدف تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در مقطع پیش رو را داشته و در گوشه ذهن خود نیز برنامه‌ای برای ادامه تحصیل در خارج از کشور در مقاطع بعدی دارد و تصمیمی مبنی بر بازگشت یا عدم بازگشت به کشور پس از آن نگرفته است، وقتی می‌بیند پس از فارغ‌التحصیلی به طور ناعادلانه‌ای برای دریافت اصل مدارک تحصیل خود باید هزینه‌ای فراتر از هزینه سال‌های تحصیل خود و به نرخ زمان بازپرداخت بپردازد، از همان ابتدا تصمیم به آغاز تحصیلات در خارج از ایران و مهاجرت دائمی می‌گیرد چراکه می‌داند با آغاز به تحصیل در مقطع بعدی و با وجود این تورم کمرشکن و وضعیت اقتصادی بد جامعه، برای اقدام به تحصیل در خارج از کشور در آینده‌ای نزدیک پس از دانش آموختگی‌اش، باید با قیمت‌های چند ده برابری اقدام به آزاد کردن مدارک خود کند! اما این تمام ماجرا نیست، دانش آموختگان حال حاضر که در تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از ایران و سپس بازگشت به وطن خود و ادای دین به آن داشتند، در تصمیمشان تردید می‌کنند و آنان که تردید داشتند، دیگر برای همیشه مهاجرت خواهند کرد. این فرض باطلی است که با وارد آوردن فشار مالی، مانع خروج دانشجویان از کشور شویم چراکه دیر یا زود خود را با شرایط تحمیلی تطبیق داده و اجازه نخواهند داد کسی آنان را به زور در جایی نگه دارد؛ اما وقتی با پیمودن راه سنگلاخی که مقابل آنان گذاشته شده است و پرداخت هزینه‌های غیرقانونی مهیای خروج از کشور شدند، با نارضایتی عمیقی که این تصمیم فاجعه‌آمیز برای آنان وجود آورده و فشار مالی مضاعفی که بر آنان تحمیل کرده است دیگر نمی‌توان انتظار داشت که به کشور خود بازگردند. حال این گونه بناست از مهاجرت نخبگان جلوگیری شده و افرادی که رفته‌اند، بازگردانده شوند؟ راه حل تبدیل وطن به زندان و از بین بردن آمال و آرزوهای دانشجویان است یا انجام اصلاحات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و ایجاد اطمینان خاطر برای جوانان با استعداد و پرتلاش که با حاکمیت قانون و شایسته سالاری در کشور می توانند به موقعیت های برتر شغلی و اجتماعی دست پیدا کنند؟

رونوشت:

 • جناب آقای دکتر محمدعلی زلفی گل، وزیر محترم علوم
 • جناب آقای دکتر محمد دهقان، معاون محترم حقوقی رئیس جمهور
 • جناب آقای دکتر علیرضا منادی سفیدان، رئیس محترم کمیسیون آموزش مجلس
 • جناب آقای نصرالله پژمان فر، رئیس محترم کمیسیون اصل ۹۰ مجلس
 • جناب آقای حکمتعلی مظفری، رئیس محترم دیوان عدالت اداری
 • جناب آقای ذبیح الله خداییان، ریاست محترم سازمان بازرسی کل کشور
 • جناب آقای دکتر احمد توکلی، عضو محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت
این مطالبه به خاطر استقبال بالا در لیست پیگیری‌های ویژه کارزار قرار گرفته است. نتایج پیگیری را از طریق تب پیگیری در همین صفحه دنبال کنید..
تعداد بیشتر امضا و تبلیغ این کارزار به ما برای پیگیری جدی‌تر کمک خواهد کرد و توجه رسانه‌های بیشتری به موضوع جلب می‌شود.

[اطلاعات بیشتر]

امضاکنندگان: 41343 نفر

 • فاطمه اخوان

 • حیدر نجارلو

 • فاطمه تولایی

 • سیده مریم حسینی

 • هومن صادقی

 • رحمت اله رفیعی آبسردی

 • بدریه سحرگاهی

 • محمد علیخانی

 • سید محمد جواد میر زنده دل

 • میلاد اکبری

 • مصطفی طلوعیان

 • فرزانه گلبنی

 • مجید. حاجی سلطانی majidsoltan25@ut.ac.ir

 • مصطفی علی محمدی

 • فرهاد تیمورزاده نجار

 • پوریا یعقوبی خمسه

 • فوآد شعبانی

 • پدرام سلیمانی

 • نیما خلیلی

 • مهدی حسین دوست

 • هادی پرتوی

 • امیرحسین آرمان جم

 • سینا رضایی نفر

 • میلاد پناهی پرچین سفلی

 • مهديار مظفرى

 • سینا نظری کیوی

 • شیدا کاشی

 • سروش مس فروش مشهد

 • مهدیه مدنی

 • فرحناز حسینی

بحث و گفتگو

دکتر محمدزُهَری : با درود و آرزوی موفقیت شما. از کارزار شما حمایت شده است. لطفا با وارد کردن کد کارزار ما : 107786 در باکس بالای صفحه ی جستجوی کارزارها ، از تلاش ما و همکارانمان در خصوص درخواست به حق شامل شدن کادر بهداشت و درمان از طرح تعطیلات ۲ روزه ( همچون سایر کارکنان دولت ) حمایت فرمایید. با سپاس.
💬 پاسخ
علی درویشی : https://www.karzar.net/55829
💬 پاسخ
غلامحسن اکبری : با سلام و عرض خسته نباشید . احتراما و با عرض تبریک سال جدید و آرزوی استحقاق حق همه مردمان ایران زمین از مسئولان ( نامسئول ) . لطفا با توجه به شرایط سخت معلمان الاالخصوی معلمانی که با شرایط افتضاح استخدامی زیر نظر ( پیمانکار ) بله درست است پیمانکار مشغول به کار هستند و بعضی به مدت 15 سال هننوز استخدام نشدند و با حقوق حدود 7 میلیون تومان و بیمه 9 ماه و حقوق 9 ماه از سال ، بدون پرداخت اضافی و چندر غاز عیدی و پاداش ، تابستان بدون حقوق ، و از مهر ماه تا به اسفند بدون دریافت ریالی مشغول به کار بوده ایم . لطفا در کارزار ما شرکت کنید تا دلملن به دل شما متصل باشد و با این کارزارها راهمان را به سوی ایرانی ، ایرانی با عدالت و شادی باز کنیم و در امان باشم از شر همه ظالمان . با تشکر از شما و سایت کارزار #نه_به_آزمون_ماده_۲۸ درخواست تبدیل وضعیت معلمین خرید خدمات
💬 پاسخ
محمد صالح حیدر تبار : از هر صد هزار نفری که عربی میخوانند بیش از ۹۰ درصد آنها عربی را از یاد میبرند پس : https://www.karzar.net/90222
💬 پاسخ
مصطفی طلوعیان : سلام لطفا کارزار زیر رو حمایت کنید .باتشکر https://www.karzar.net/104578
💬 پاسخ
مجید زارع زاده : https://www.karzar.net/78236 سلام با ثبت امضا از کارزار مالیاتی فوق نیز حمايت کنید
💬 پاسخ
رضا محسنینان : با سلام کارزار شما امضا شد. لطفا جهت حمایت از پرداخت مطالبات بازنشستگان مخابرات کارزار ذیل را امضا کنیدhttps://www.karzar.net/88593
💬 پاسخ
علی محمدی : سلام دوستان لطفا کارزار افزایش عیدی به بازنشستگان را امضا کنید https://www.karzar.net/99133
💬 پاسخ
Sara.. . Sara : https://www.karzar.net/81543 دانشجویان روشن فکر از کارزار صدور گواهینامه موتورسیکلت برای خانم ها حمایت کنید ممنون
💬 پاسخ
Sara ...sara : ازکارزار صدور گواهینامه موتورسیکلت برای خانم ها حمایت کنید دیگه ممنون
💬 پاسخ
سعید زارعی : حکومت تنها شغلی که در ان ماهرست دلالیستو ولاغیر دلالی از رابطه بین خدا و بندگان دلالی از حرکت حیوانات در جهت مخالف اب دلالی از حق تنفس اکسیژن دلالی از تصاویر شهدا و جانبازان دلالی از وقایع دینی و مذهبی دلالی از هرچه تا به امروز ساخته شده
💬 پاسخ
مهسا امینی : لعنت به این مملکت لعنت به این مسئولین. جوونا دارن میرن چون بمونن خودکشی میکنن. ازدواج رو که باید از سرمون بیرون کنیم. رفاه اجتماعی که نداریم. فرهنگ جمعی نداریم. اقتصاد داغونی که هیچ امیدی بهش نیست. زندگیامون شده همش حسرت و هیچ. بابا بذارید بریم دیگه ازین خراب شده.
💬 پاسخ
حمید خ : سلام ، چرا نباید از کسانی که با هزینه کم تحصیل کردند و می‌خوان برن کشور دیگه ، پول کامل تحصیل رو‌ بگیرن ؟ همین هم کم است ، این پول باید مطابق شهریه دانشگاه های غیر انتفاعی و حتی بیشتر باشه ، چون امکانات دانشگاه های دولتی بیشتر هم هست
💬 پاسخ
سید محمد جواد میر زنده دل : همیشه این هزینه های اضافی هستش که مانع از درست انجام شدن کار درست است .و باعث توقف و نا امیدی می‌شود. باتشکرازامضاءشمابه انتشارحداکثری نیازمندیم https://karzar.net/88900
💬 پاسخ
مرتضی احمدی : https://www.karzar.net/88531#آموزش_خوب_و_با_کیفیت سلام لطفاً از کارزار حمایت نمایید برای بهبود وضعیت آموزش و پرورش کشور
💬 پاسخ
مسعود علی زاده : لطفا کازار https://www.karzar.net/86976 را جهت آینده وطنمان امضا کنید
💬 پاسخ
سپیدار بلند : https://www.karzar.net/88233 دانش آموزان و دانشجویان اساتید و دبیران گرانقدر ، پدر و مادر ها و مشاوران گرامی خواهشمندم از کارزار درخواست رسیدگی به مردودی های کنکور ۱۴۰۲ حمایت کنید و فاجعه کنکور امسال را به گوش همه برسانید.
💬 پاسخ
مرتضی قشقایی : همه باهم فرهنگ رانندگی بهتر را امضا کنیم88404
💬 پاسخ
احمد محامیدیان : سلام خواهشمندم از کارزار کارکنان دولت ایثارگری موظفی حمایت کنید https://www.karzar.net/33859
💬 پاسخ
معصومه محمدی : با سلام کارزار شما حمایت شد لطفا کارزار زیر را با امضاتون حمایت کنید. با تشکر https://www.karzar.net/87808
💬 پاسخ
ناصر سعیدی : سلام عزیزان.حس مسئولیت اجتماعی و وظیفه شناسی بزرگترین فضیلت برای یک شهروند است.بعضی از مسائل از جنبه محلی خارج هستن و جنبه ملی و فراملی دارند مثل مسائل زیست محیطی که با جان انسان ها و سایر موجوات سر و کار دارند.چنین مسائلی در سطح کلان تاثیر گذار هستند پس نگوییم فلان مساله به فلان شهر مربوط هست و به من چه!همه مسئول باشیم و مشارکت کنیم.آلودگی با سرب بلای جان مردم شده لینک زیر با موضوع سرب و سرطان مطالعه کنید و ضمن امضا، نشر دهید. https://www.karzar.net/86021
💬 پاسخ
راکعه سلیمانی : لطفا از کارزار ما هم حمایت کنید https://www.karzar.net/70631
💬 پاسخ
امین مقدم : ریاست محترم جمهوری با سلام و احترام؛ با توجه به وعده‌های صحیح جنابعالی برای اشتغال جوانان، مخصوصاً جوانان متولد دهه شصت که در سخت‌ترین شرایط در دانشگاه‌ها پذیرفته شده و تخصص‌های لازم جهت اداره کشور را گرفتند، تصمیم عاجل و جدی جهت اشتغال و ازدواج آنان را خواستاریم. https://www.karzar.net/84347
💬 پاسخ
مرتضی شریفی نژآد : چرا این کمپین با این حجم از تقاضا تکون نمیخوره؟چرا از طریق دیوان عدالت اداری به وزیر ابلاغ نمیشه که این بخشنامه را لغو کنن؟؟!!!
💬 پاسخ
سعید طلاچی : سلام : لطفأ این کارزار رابا امضای خود حمایت کنید. https://www.karzar.net/79325
💬 پاسخ
داود همتی : 🥀 کمپین درخواست لغو امتیاز تأهل و فرزند در آزمون‌های استخدامی https://www.karzar.net/79361 🥀 کمپین درخواست لغو امتیاز قانون جوانی جمعیت در تمامی آزمون‌های استخدامی و نیز بررسی دفترچه آزمون استخدامی کادر اداری قوه قضائیه ۱۴۰۰ https://www.karzar.net/79142 با امضاهای خود، ما داوطلبان را در جهت رقابتی عادلانه براساس شایسته سالاری و جذب کارمندانی متخصص تر برای ایرانی آباد یاری کنید.
💬 پاسخ
محسن نیکوبخت : از کارزار درخواست لغو افزایش بهای کارمزد خدمات الکترونیکی بانکی حمایت کنید. https://www.karzar.net/79170
💬 پاسخ
کنعان تیموری منش : سلام کازار شما امضا شد لطفا شما هم کارزار زیر را امضا کنید. https://www.karzar.net/78437
💬 پاسخ
سعید مهرایی : درود هموطن گرامی! کارزار شما امضا شد. خواهشمندم کارزار 75954 با موضوع درخواست تدریس ورزش باستانی به عنوان ورزش ملی در مدارس و همچنین کارزار 59586 با موضوع درخواست بازنگری در پرونده ساخت و ساز غیر قانونی در بافت تاریخی تجریش را حمایت نمایید.
💬 پاسخ
بدریه سحرگاهی : با سلام و درود دوست عزیز لطفا خواهشمند است با امضائ کارزار زیر و اشتراک گذاری و ارسال لینک آن برای دیگران، این کارزار را حمایت کنید: https://www.karzar.net/77286 با تشکر فراوان بدریه سحرگاهی از کرمانشاه
💬 پاسخ
سیدرضا رضوی تبار : عصر ادب لطفاً از پویش دانشجویی ما هم حمایت کنید https://www.karzar.net/77122 سپاسگزارم
💬 پاسخ
محسن احمدی : جهت شرکت در پویش مردمی جلوگیری از خشک شدن و نابودی زیست بوم تالاب‌های کرمانشاه از طریق لینک زیر ثبت امضا نمایید، با تشکر احمدی نویسنده و سرپرست کارزار. 🙏 https://www.karzar.net/53841
💬 پاسخ
رحمت اله رفیعی آبسردی : درود دوستان درخواست شما امضاشد لطفا درخواستhttps://www.karzar.net/73995 با موضوع درخواست مردم مظلوم روستای حسین آبادبخش سیاخ دارنگون فارس برای اجاره زمین های سیدالشهدا از متولیان امر را امضا بفرمایید متشکریم.
💬 پاسخ
محمد جریده : با سلام و احترام؛ لطفا کارزار زیر را نیز حمایت فرمایید . معیشیت آحاد مردم متاثر از تصمیم نسنجیده ی طرح لایحه ی کم کردن حقوق بازنشستگان و بالا بردن سن بازنشستگی از سوی تامین اجتماعی است و جامعه به یاس و نوامیدی می گراید. https://www.karzar.net/76302
💬 پاسخ
لیلا رافعی : حمایت شد. لطفا از این کارزار هم جمعیت کنید تا حق دانش آموزان سمپاد ضایع نشود:https://www.karzar.net/75014
💬 پاسخ
اعظم محمدی : لطفا کارزار۷۳۳۴۰ را امضاکنید
💬 پاسخ
بنیامین علی پور : از صمیم قلب امیدوارم نتیجه ی این بذر های تنفری که تو فکر ما جوونا میکارین رو ببینین . این گرو کشی رو تموم کنید . شرم به شما اعصاب و روان برای امثال من که به فکر تحصیلن نذاشتید
💬 پاسخ
جلال صفیاری : با سلام. لطفا از کارزار کارگران هم حمایت فرمائید. karzar.net\70209
💬 پاسخ
نیما فدایی : چرا برای اونایی که تحصیلاتشون تموم شده باز گرون شده الان ما که سربازیم یهو اومدیم دیدیم تحصیلمون تو ارزونی بود و الان باید هزینه تورم با تعرفه سال جدید بدیم! نه سوابق کاری برامون حساب شده نه چیزی، بعد یهو خرید مدرک با تعرفه جدید برامون حساب میشه ! دلمون خوش بود دانشگاه سراسری تحصیل کردیم:/ هه
💬 پاسخ
مهیار جلیلیان : بچه های وزارت بهداشت هم این مشکلو دارن چرا اونارو اضافه نکردین که تعداد امضاها زیادتر شه
💬 پاسخ
رضا آهنگر : لطفا از کارزار «درخواست افزایش سرعت و کیفیت اینترنت کشور با شکستن انحصار مخابرات» حمایت کنید ✅ 🔸 لینک کارزار : (https://karzar.net/22440) لطفا 5 ثانیه وقت بذارید و امضا کنید ✍ حتما برای دوستان و آشنایان هم ارسال کنید 🙏 امضا کردنش ضرری نداره اما میتونه مفید باشه✌️ ‌بیشتر از 15,000 نفر از این کارزار حمایت کردن‼️ امضا بیشتر = پیگیری سریعتر = نتیجه بهتر🎯
💬 پاسخ
سعید مهرایی : درود هموطن گرامی! کارزار شما امضا شد. خواهشمندم کارزار 59586 با موضوع بازنگری در پرونده تخلف ساخت و ساز در بافت تاریخی تجریش را حمایت نمایید.
💬 پاسخ
مجتبی آبتین : درخواست رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی https://www.karzar.net/61408
💬 پاسخ
علی م : سلام. لطفا این کارزار را امضا نکنید. دشمن با شدت در حال دزدی مغزهاست و متاسفانه بعضی از ما هم فقط به فکر منافع شخصی هستیم نه منافع ملی. می دانید چه هزینه هنگفتی صرف می شود تا یک فرد از کلاس اول ابتدایی برسد به مرحله لیسانس یا فوق لیسانس یا دکترا؟ وقتی این همه هزینه مادی و معنوی انجام شد و با کلی زحمت این فرد به مرحله ای رسید که باید ثمره آن هزینه ها و زحمتها را به جامعه برگرداند، دشمنان ملت ایران به راحتی با وعده و وعیدهای پوچ و بی اساس، آن فرد را می دزدند و می برند برای خودشان. به همین راحتی و به همین خوشمزگی...!!!
💬 پاسخ
زهرا شریعتی در پاسخ به علی م: دشمن نمیتونه کاری کنه مگر دست خیانت داخلی درکار باشه. داستان تکرارشونده تاریخه. اگه جوونها حس سرخوردگی و عدم پیشرفت، شکست متوالی بخاطر موانع پی درپی سیاست کشور بر سر راه یه زندگی معمولی نداشته باشند، همچنان میمانند و تلاش میکنند. و مهمتر از همه اینها داشتن محیط زیست سالمه که این 42 سال فقط تخریب بوده: سدسازی افراطی، صنایع آلوده کننده و بیجا، تبدیل طبیعتهای بکر به صنعت، ویلا و کشاورزی بیخود، ازبین بردن رود و رودخانه و تالاب، انقراض گونه های مختلف جانوری و گیاهی و.......... حس نزدیکی به نابودی از اینها بالاتر؟
💬 پاسخ
ملیکامرتضوی در پاسخ به علی م: سلام لطفا از توهم بیرون بیاید و دشمن دشمن نکنید ما پول های هنگفت مفت به کسی نمیدیم دوست گرامی چه مخمونو شستشو بدن چه ندن، امیدوارم یکی از کسایی نباشی که این پول میره تو جیبش! من امضا میکنم تا چشت دربیاد
💬 پاسخ
ملیکاسادات مرتضوی در پاسخ به علی م: بهت پیشنهاد میکنم ساقیتو عوض کنی چون ربطی به دشمن نداره یعنی من شماره تو رو داشتم میدونستم چی بهت بگم لعنتی
💬 پاسخ
بهاره مخبری در پاسخ به علی م: تنها مهاجرت نیست تطبیق واحدا و معادل سازی ها نیازمند ریزنمرات که نمیدن بهمون همینجوری و پول میخوان چرا وقتی کامل از یک موضوعی آگاهی ندارین نظر میدین ؟؟؟؟
💬 پاسخ
مجید رحمتی زاغلی : https://www.karzar.net/69382 با سلام به کارزار اعتراض به افزایش ناعادلانه دستمزد سالیانه کارگران در سال ۱۴۰۲ بپیوندید. تا ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ بیش از ۲۹ هزار نفر به این کارزار پیوستند.
💬 پاسخ
محمد احمدی : سلام دوستان من از کارزار شما حمایت کردم لطفا شما هم از کارزار ما حمایت کنید با تشکر کارزار تمدید حساب وکالتی خودرو https://www.karzar.net/70249
💬 پاسخ
سید امین حسینی : رسما ملت ایران رو گروگان گرفتند.
💬 پاسخ
محدثه صفری : https://www.karzar.net/69288 میشه فقط تو ۵ ثانیه کارزار ما رو هم امضا کنید😊😊😊😊
💬 پاسخ
شهربانو شیرزاد : دوست عزیزی که این پیام رو میخونی🌹🌹 میشه فقط 10 ثانیه وقت بزاری✌️✌️ و کارزار ما رو امضا کنی 👌👌و با حمایت خودتون ما رو در قدمی بزرگ یاری کنی ❤ سپااااس فراوان🙏🙏 #جواز کسب #جوازکسب آسان 👇👇👇👇👇👇 https://www.karzar.net/61602
💬 پاسخ
محمود مقدم : https://www.karzar.net/69375 قابل توجه کارگران عزیز: لطفا این لینک را در بین همه همکاران پخش و اطلاع‌رسانی بفرمایید.
💬 پاسخ
نمایش نظر های بیشتر

اخبار مرتبط با این کارزاراگر شما خبر تازه‌ای دارید لطفا لینک خبر رسمی آن را از طریق کلید فوق ثبت نمایید.


انتشار پوستر دعوت به امضا در اینستاگرام

انتشار پوستر در اینستاگرام

با توجه به اهمیت این کارزار پوستر آن در اینستاگرام منتشر شد.

مشاهده پست دانلود پوستر

ثبت رسمی در دبیرخانه

نامه تأیید امضاهای این کارزار جهت ثبت و پیگیری صادر شد.

بازتاب در باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران (ایسکا نیوز):

درخواست ۳۱ هزار دانش آموخته برای لغو افزایش هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی

پیگیری ویژه کارزار

با استقبال بی‌نظیر شهروندان، این کارزار در فهرست پیگیری‌های ویژه قرار گرفت.

بازتاب در روزنامه هم‌میهن:

گـــروکشی برای صدور مدرک

ارسال برای رسانه‌ها

با استقبال ۵ هزار نفری، خبر این کارزار مهم برای رسانه‌ها ارسال شد

تأیید کارزار جهت انتشار

این کارزار در چهارچوب قوانین پلتفرم کارزار تأیید و منتشر شد.این کارزارها را هم حمایت کنید: