درخواست جلوگیری از ورود و افزایش جمعیت مهاجرین افغان

#مهاجر_افغان_امنیت_بیکاری

درخواست جلوگیری از ورود و افزایش جمعیت مهاجرین افغان

ریاست محترم جمهور

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

ریاست محترم قوه‌ی قضائیه کشور

وزیر محترم کشور

سلام

بررسی‌ها حاکی از آن است که آمار رسمی از تعداد مهاجران افغان در کشور وجود ندارد. برخی گزارش‌های رسمی تعداد مهاجران را حداقل ۵ میلیون نفر عنوان می‌کنند، اما برآوردهای غیررسمی نشان می‌دهد که این رقم می‌تواند تا ۱۰ میلیون نفر نیز باشد. این وضعیت در حالی است که حضور مهاجران افغان در کشور پس از به قدرت رسیدن طالبان بیش از گذشته شده است. این موضوع باعث شده است که با توجه به وضعیت نامساعد اقتصاد ایران، حجم بالای یارانه انرژی و نان و نرخ بالای بیکاری جوانان، حضور گسترده مهاجران همسایه برای برخی پدیده نامیمونی باشد. هرچند کارشناسان معتقدند که با توجه به وضعیت رشد جمعیت، حضور نیروی کار جدید و آموزش اصولی این افراد می‌تواند اثر مثبتی برای اقتصاد داشته باشد، علی‌الخصوص که در برخی از مشاغل متقاضی داخلی وجود ندارد. از سوی دیگر با وجود آنکه مهاجران افغان با ایرانیان شباهت زبانی و دینی دارند، اما در عین حال تفاوت‌های فرهنگی قابل توجهی هم در این میان وجود دارد. در نهایت نکته مهمی که کارشناسان درخصوص این موضوع به آن اشاره می‌کنند این است که سیاستگذاری درخصوص مهاجرت افغان‌ها در ایران مشخص و شفاف نیست.

آسان بودن ورود غیرقانونی به ایران از طریق شبکه‌های قاچاق انسان که تبدیل به صنعت پردرآمد و پرشماری شده است، در کنار سیاست‌های مشوقانه دولت، عملاً شرایطی به وجود آورده که ما در‌ حال‌ حاضر با پدیده جابه‌جایی جمعیت از افغانستان به ایران روبه‌رو هستیم. سهولت ورود به ایران به قدری افزایش یافته که شبکه‌های قاچاق انسان برای جذب مشتری و درآمد بیشتر اقدام به اضافه کردن پیشنهادهای شغلی و اقامتی برای مشتریان خودشان کرده‌اند، به طوری که بلافاصله پس از ورود به ایران اسکان پیدا می‌کنند و در همان روزهای اولیه هم وارد بازار کار می‌شوند. ممکن است در روزهای اول کار پیشنهاد شده متناسب با علاقه و ظرفیت افراد نباشد، اما آن‌ها به‌ تدریج می‌توانند به مشاغل پردرآمدتر و متنوع‌تری وارد شوند. بنابراین از هر جهت که ملاحظه کنید مهاجرت به ایران برای افغان‌ها برای دسترسی به رفاه و خدمات اجتماعی و درآمد اقتصادی حداقلی که تفاوت قابل‌توجهی با شرایط و وضعیت افغانستان دارد، بسیار موثرتر از اولویت‌ها و نگرانی‌های امنیتی و تهدیدات جانی ناشی از حضور طالبان در این کشور است.

ضعف و بی‌تفاوتی دستگاه‌های اجرایی متولی که به سایر بخش‌های اجتماعی هم سرایت کرده است، مهم‌ترین دلیلی است که به افغان‌ها با بافت غالبا سنتی و عشیره‌ای اجازه داده است تا علاقه چندانی برای قانونمند کردن ورود، خروج و اقامت خود در ایران نداشته باشند؛ چرا که حتی اگر هیچ مدرکی هم نداشته باشند به‌ راحتی می‌توانند امور خود را در هر نقطه‌ای از ایران بگذرانند. کافی است آماری از بنگاه‌های معاملات ملکی، بیمارستان‌ها، بازارها و مغازه‌های خرده‌فروشی و عمده‌فروشی و حتی دادگاه‌ها بگیرید که اتباع فاقد مدرک اقامت، اجازه اجاره و رهن خانه دارند؛ از بیمارستان‌ها خدمات متعدد و متفاوت دریافت می‌کنند، با کارت‌های بانکی اجاره‌ای و امانی خرید و فروش خرد و کلان می‌کنند؛ با دختر و زن ایرانی ازدواج کرده و می‌کنند؛ بدون گواهینامه رانندگی و کار می‌کنند و واقعاً مشکلی هم ندارند. کم‌توجهی و بی‌عملی مراجع و دستگاه‌های اجرایی متولی امر باعث شده تا با این وضعیت بغرنج روبه‌رو شویم که نه دسترسی به آمار جمعیت‌شناسی دقیقی از اتباع بیگانه در کشور داشته باشیم و نه امکان برنامه‌ریزی و تنظیم خدمات و امکاناتی که برای اداره و رفاه جامعه ضرورت دارد.

البته بسیاری می‌گویند امکانات رفاهی، آموزشی و خدماتی محدودی برای این گروه وجود دارد و استانداردهای زندگی پایینی را تجربه می‌کنند. در این باره باید به چند نکته مهم توجه کرد. یکی اینکه اکثر افغان‌هایی که در موج‌های قبلی و همین‌طور موج فعلی وارد ایران شده‌اند، از بافت روستایی-عشیره‌ای و از میان گروه‌های آسیب‌پذیر و فرودست اقتصادی و اجتماعی افغانستان وارد شده‌اند که با توجه به پایین بودن ظرفیت‌های بهداشتی و آموزشی این کشور حتی در دوران جمهوریت با وجود هزینه‌های میلیارد دلاری در حوزه آموزش و بهداشت، بعضاً از حداقل‌ها نیز برخوردار نبوده‌اند. لذا هم در حوزه سلامت و هم آموزش از آسیب‌پذیری بالایی برخوردارند و هزینه‌های فراوانی برای رسیدن به حداقل شاخص‌های نظام سلامت و آموزش نیاز دارند. مساله دیگر تفاوت عمیق فرهنگ اجتماعی در رعایت شاخص‌های سلامت میان جامعه افغان‌ها و جامعه میزبان است که خودش به‌تنهایی می‌تواند به عاملی برای عدم‌پذیرش اجتماعی در میان جامعه میزبان تبدیل شود.

از سوی دیگر به دلیل عدم توانایی اقتصادی، بار عمده هزینه‌های بهداشت، سلامت و درمان این گروه نیز بر دوش نظام سلامت و درمان کشور و همین‌طور خیریه‌ها و سازمان‌های غیردولتی ایرانی است که در‌حال‌حاضر گاهی بیش از ۹۰ درصد درآمدهای آن‌ها صرف اتباع خارجی می‌شود. در حوزه آموزش هم به دلیل تفاوت معنادار نظام آموزشی در ایران و افغانستان، فشار سنگینی بر دوش وزارت آموزش‌و‌پرورش و مردم است که به دلیل حجم بالای متقاضیان افغان و ناگزیر بودن مدارس در پذیرش همه دانش‌آموزان، استانداردهای جمعیتی کلاس‌ها به هم خورده و با توجه به تفاوت نظام و سطح آموزشی دانش‌آموزان ایرانی و افغان، وقت و زمان بسیار زیادی در طول برگزاری کلاس‌های درس باید صرف تراز و هم‌سطح کردن دانش‌آموزان افغان با نظام درسی ایرانی باشد؛ موضوعی که متأسفانه موجب افت کیفی آموزش و افزایش بازخوردهای منفی از سوی خانواده‌های ایرانی و کادر آموزشی شده است.

اینجا به‌هیچ‌وجه بحث روی ملیت خاص و مشخصی نیست، اما در یک نگاه کلی، نظام سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی کشورها براساس قواعد و شاخص‌های مربوط به ظرفیت‌های زیستی، طبیعی، اجتماعی و فرهنگی مشخصی است که متناسب با آن هزینه‌های کشوری، سیاست‌های رفاهی و خدماتی و سایر حوزه‌ها تعریف و اجرا می‌شود. متأسفانه در شرایطی که سال‌هاست کشور زیر تیغ تحریم‌های سنگین اقتصادی قرار دارد به گونه‌ای که بسیاری از خدمات رفاهی و نیازهای اولیه جامعه ایرانی مخدوش یا محدود شده است، طبیعی است که وارد کردن جمعیت میلیونی از خارج می‌تواند به ساختارهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی امنیتی فشار و آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کند که نارضایتی اجتماعی جامعه میزبان یکی از جدی‌ترین و بدیهی‌ترین آسیب‌ها به شمار می‌رود. این نارضایتی‌های اجتماعی به دلیل تقسیم منابع محدود سرزمینی با اتباع خارجی به‌تدریج می‌تواند به مطالبه‌گری سیاسی تبدیل شود و حتی به رفتارهای خشونت‌آمیز کلامی و فیزیکی میان جامعه میزبان و مهاجر/ پناهجو و... منجر شود که بروز هر کدام می‌تواند هزینه‌های سنگینی برای کشور به همراه داشته باشد.

لذا از مسئولین ذی‌ربط خواستاریم تا دیر نشده و می‌توان چاره‌ای اندیشید از امنیت و کیان ایران اسلامی در برابر دسیسه‌های دشمنان قسم‌خورده‌مان دفاع کنند.

18%
82 درصد مانده تا قرار گرفتن در لیست پیگیری ویژه کارزار
[اطلاعات بیشتر]

امضاکنندگان: 5319 نفر

 • ماندانا بختباری کرمان

 • سودابه بهادری مشهد

 • جواد خدابنده لو همدان

 • مهدی آرمان تهران

 • مصطفی طلوعیان مشهد

 • رضا وطن خواه شیراز

 • فرزاد حسین‌زاده تهران

 • فرحناز ممتاز شیراز

 • مسعود پاکدل شیراز

 • فاطمه محسنی تهران

 • هومن جهانگیری تهران

 • عبدالرسول جوکار شیراز

 • غلامرضا باوفا شیراز

 • محمد دیانی اصفهان

 • ارسلان کاظمی

 • مرتضی میردریکوند خرم اباد

 • معرسانا بنازاده شیراز

 • جعفر مصطفی تهران

 • علی مجیدی تهران

 • شیرین عربانی خرم آباد

 • علی محمد علی محمدی تهران

 • عباس باقری تهران

 • مرتضی عبدالهی دهکی تهران

 • هوشنگ خلیقی سیگارودی تهران

 • حسین رضایی تهران

 • حمزه مبارک پور تهران

 • یداله بیگی قوچان

 • مونا آقایی خرم آباد

 • سیاوش شجاعی تهران

 • Saeed Ghabayeli تبریز

بحث و گفتگو

علی. مرادی : افقانی ها اگه پول داشتن ایران نمیومدن هرچی گدا گشنه هسته میاد ایران
💬 پاسخ
فاطمه محمدی : حداقل چرا به عقل مسئولین نمیرسه که جلوی فرزند آوری افغانی هارو بگیرن؟! ده تا ده تا بچه میارن یکی هم نه فوقش دوتا بیشتر نباید بیارن!
💬 پاسخ
نگار ایرانی : https://www.karzar.net/94098 مردم عزیز ایران شما رو قسم به ابروی فاطمه زهرا ع کارزار استخدام بچه های شورای حل اختلاف که با حداقل حقوق زحمت میکشند امضا کنید
💬 پاسخ
وای از وطن فروش در پاسخ به نگار ایرانی: خجالت داره همه از امامان و معصومین برای پیش‌برد منافع خود استفاده می‌کنند، به خدا توکل کنبد چون صلاح ما را او می‌داند.
💬 پاسخ
محسن سلطانی : سلام وعرض ادب خواهشا از کارزار شهر میمه هم حمایت کنید از گوگل کارزار میمه را سرچ کنید وامضا کنید ممنون از همه
💬 پاسخ
مارال ریاحی : ایجاد این کارزار نشون دهنده اینه که خوبه ایران در اروپا نیست و مردمش تقاضای اعدام سیاه پوستا رو ندادن نشون دهنده اینه که هنوز خیلی مونده تا رشد عقلی مردم ایران
💬 پاسخ
رضا وطن خواه در پاسخ به مارال ریاحی: انشاله که جمعیت مهاجر داخل ایران بتونن همینطور که وارد ایران شدند و در بدو ورود دارای سرپناه و کار میشوند به کشورهای اروپایی مطلوب شما مهاجرت کنند و همین خدمات را در بدو ورود بگیرند
💬 پاسخ
علی صاحبی در پاسخ به رضا وطن خواه: اتفاقا اروپا دربدو ورود بهشون حقوق ماهیانه به ازای هر فرد و اسکان رایگان میدهد.
💬 پاسخ
حاج محمد : افاغنه بسیارکستاخ شده ودست ب سرقت وقتل هموطنان کرده وب راحتی ازمرزخارج وواردمیشوند. روزگاری باصدمات بسیاراشرف افغان بیرون راندشداکنون مسولین بی لیاقت وعده ی کارفرمای حرام لقمه ک آینده رانمی بینندبرای چندرغازپول بیشترب اینهابهامیدهند. ازاین ب بعدبایدخودمون دست ب کارشیم وتحقیرشون کنیم مسولین مثل سلطان حسین صفوی ورزنشون خوابن
💬 پاسخ
ممد خلسه : نویسنده چرا پاپیون کردی؟
💬 پاسخ
ژیلا ناطقی : چرا توقیف کردید حقیقته
💬 پاسخ
ممد خلسه : نویسنده‌ی نامحترم باید از اول فکر می‌کرد بعد مردم را مسخره می‌کرد، حالا بدان تاوان خواهی داد من شخصا شما را بابت وقتی که ازم گرفتی به خدا می‌سپارم.
💬 پاسخ
زهرا مهرابی‌نیا : کارزار به این مهمی رو چرا متوقف میکنید؟؟؟ نکنه منتظرین سر ماروهم ببرن؟؟ همین مونده بیان توی خونهامون و بهمون تعدی کنن
💬 پاسخ
معصومه زنگنه : چرا کارزار اساسی و مهمی مثل این کارزار رو قطع میکنید؟مگه غلط گفته شده تا کی باید بر روی کارهایتان سرپوش گذاشته شود
💬 پاسخ
ممد خلسه : کارزار متوقف بشود یا نشود ظلم همیشگی نیست و افغانی باید برود.
💬 پاسخ
ممد خلسه : هر منطقه که اتباع کار می‌کنند قرق یک مامور است پول می‌گیرد و مواظب اتباع آن منطقه هست اگر اتباع را بگیرند سریع به مامور خود تماس می‌گیرد و مامور با ارتباطی که دارد مانع از اخراج افغانی می‌شود این موضوع در بین اتباع علنی اعلام می‌شود، اصفهان را گند برداشته و مسئولان باید بیشتر همت کنند.
💬 پاسخ
ابوالفضل قربان زاده : https://www.karzar.net/87407 لطفا از این کارزار هم حمایت کنید در مورد خروج اتباع افغانی
💬 پاسخ
اخراج افغانی : با این توقف کارزار دیگر کسی به این نویسنده اعتماد نمی‌کند اگر برای جلوگیری از به سرانجام رسیدن کارزار هست از پشت خنجر زدن یعنی همین، خیانت یعنی این..... خجالت بکش آقای وطنخواه.
💬 پاسخ
شیفته وطن : لطفا این کارزار را امضا کنید. جای زندگی نداریم. 🙏🏻😥 https://www.karzar.net/87407
💬 پاسخ
محسن محمدی : چرا مسولین بفکر نیستن چرا این همه افغان روزانه وارد کشور میشن بیرون کنید برن کشور خودشون اگر حس همسایه داری بوده واقعا از حد گذشته چندین دهه هست افاغنه توی کشور ما پذیرایی شدن بسه برگردن کشور خودشون
💬 پاسخ
مرتضی قشقایی : همه باهم فرهنگ رانندگی بهتر راامضابزنیم88404
💬 پاسخ
خسته از بی چشم و رو : آقای وطن خواه اگر خدای نکرده خیانت کار باشی تاوان سختی در انتظار توست، حالا که وقت رسانه‌ای شدن است! مردم ایران با این خیانتها شاید چند روز دیرتر به خواست خود برسند ولی مطمئن باشید مثل این چهل سال پیگیری می‌کنند مسئولان هم در این سال‌ها همین کار را کرده و آتش را زیر خاکستر کردند.
💬 پاسخ
علیرضا گ : کسی با کسی دشمنی ندارد ،ولی این حجم از مهاجر افغانی در شهرهای کشور و افزایش جمعیت شدید آنها در این چند سال اخیر دیگر مهاجرت نیست بلکه تهاجم نرم و بی سر و صدا است که ایران را به خاک سیاه خواهد نشاند
💬 پاسخ
رضا هدایتی : نویسنده محترم کارزار ، میشه بگی چرا کارزار متوقف شده است ؟ شما و هر نویسنده دیگری فقط نویسنده یک مشکل و درد در جامعه هستید و این امضاکنندگان هستند که می خوانند، آگاه می شوند و موافقت می کنند با کارزار و امضا می کنند تا به نتیجه برسد. آیا تهدیدی از جانب مهاجرین افغانی به شما صورت گرفته است ؟؟ آیا مسوولین دولتی شما را تحت فشار گذاشته اند که کارزار را متوقف کنی؟ کارزاری که درست ،منطقی ،به جا و مطالبه گر است بهتر است همچنان امضا جذب کند تا حصول نتیجه
💬 پاسخ
فاطیما عشقی : من با دادن هویت به تابعین افغان موافقم،،چون به راحتی میشه همه اونا رو از لحاظ آماری رصد کرد همینطور از لحاظ قضایی،،در ثانی اغلب افغانیای مقیم ایران جز شهدای حرم بودن،، پس باید به اونا هم حق زیستن ، نفس کشیدن، دادن تسهیلاتی که به تابعین ایرانی داده میشه به اونا هم تعلق بگیره،،انسانیت را در نظر بگیرید نه مرزهای جغرافیایی رو من با اقدام ریاست جمهوری موافقم
💬 پاسخ
اخراج افغانی در پاسخ به فاطیما عشقی: اگر اخراج شوند هیچ هزینه‌ای برای هویت بخشی و کنترل آنها نداریم و این یارانه‌ها منابع و سرانه‌ای که استفاده می‌کنند به خود ایران می‌رسد و امنیت شغلی کارگران هم تامین می‌شود و امنیت جانی که اگر یک افغانی با تو مشکل داشت سر تو را قطع نکند و برود ناکجا آباد،. این بار می‌گویم خواهشا دیگر این حرفها را نزن.
💬 پاسخ
اخراج افغانی در پاسخ به فاطیما عشقی: یک سوال دارم چرا افغانی برای کشور خودش نجنگید؟ اینقدر از شهدا سواستفاده نکنید، افغانی اگر حقوق نباشد یک بیل هم دست نمیگیرد اسلحه که جای خود، من با بچه‌های مدافع حرم زیاد نشست و برخاست کرده‌ام و صحبت‌های زیادی شده پس برای ما جانماز آب نکشید، افغانی در کشور خود بهتر نفس می‌کشد چون هوای وطن است.هیچکس جلوی شما را نگرفته بروید حق خود را بگیرید.
💬 پاسخ
رضا هدایتی : لطفا این کارزار را هم امضا کنید https://www.karzar.net/88336
💬 پاسخ
مصطفی جاویدان : پشتو هارا نابود کنید
💬 پاسخ
رضا هدایتی : هموطنان گرامی ،لطفا این کارزار را هم که در رابطه با عدم به کارگیری نیروی کار افغانی توسط ایرانیان هست را نیز امضا کنید. https://www.karzar.net/87938
💬 پاسخ
ایران ما : * * *جمعیت افغان هاى مجاز ساكن در ایران به مرز ۸ میلیون نفر رسیده و روزانه حدود ۱۰ هزار نفر هم به صورت قانونی و غیرقانونی وارد کشور ايران می‌شوند و خانواده‌های افاغنه هم مانند دستگاه "زیراکس" و با سرعت ویروس کرونا با انگیزۀ اشغال نرم این مملکت تولید مثل مى كنند ، منابع ارزشمند مالی مملکت را مصرف مى كنند و کسی هم این وسط احساس خطر نمی‌کند* *فراموش نكنيم كه بر اساس آمار رسمى وزارت بهداشت ، بيش از ٧٥ درصد از زايمان هاى شهر تهران و شهرهاى اطراف پايتخت و استان* *البرز ، متعلق به افغان هاى ساكن ايران مى باشد و اين آمار ، جدا* *از تعداد زنان افغانى است كه نه در بيمارستان ها بلكه در خانه و زير نظر قابله هاى محلى و هموطن خودشان زايمان مى كنند* *در سال تحصیلی جاری ۶۰۰ هزار دانش‌آموز افغان در مدارس دولتی ما به رایگان تحصیل کرده و پیش‌بینی می‌شود که این رقم در سال تحصیلی آتی به بیش از ۱ میلیون‌ و ۳۰۰ هزار نفر برسد ، يعنى بيش از دو برابر و فقط ظرف چند ماه* *ترکیب جمعیتی برخی استان‌هاى مهم ايران مانند اصفهان ، یزد ، کرمان ، سیستان‌ و بلوچستان ، فارس و قم کاملاً در حال تغییر است و به بالای ۳۵ درصدافغان رسیده است ، يعنى از هر صد شهروند در اين استان ها ، فعلا ٣٥ نفر افغانستانى داراى مجوز مى باشند* *جمع‌بندی چندین تحقیق جامعه‌شناسانهٔ دقیق حاکی از این امر حتمی هست که ایران در ده سال آتی با یک دگردیسی عمیق اجتماعی ، سیاسی‌ ، فرهنگی ، اقتصادى و مذهبی شدید مواجه خواهد شد و ابعاد فاجعه‌بار آن برابر است با تغییر کامل بافت* *جمعیتی ، قومیتی ، ملیتی و مذهبی کشور ایران، که احتمالا ديگر به هیچ وجه قابل جبران و کنترل نخواهد بود* *مطابق آخرین سرشماری انجام گرفته توسط سازمان یونسکو که در سال ۲۰۲۳ در کشور افغانستان صورت گرفته جمعیت آن کشور حدود ۴۰ میلیون نفر برآورد شده است و برابر آخرین آمار و جمع‌بندی حداقلی سازمان امور اتباع بیگانهٔ کل کشور حدود ۸ میلیون افغانی مجاز در ایران ساکن هستند* *با احتساب افاغنهٔ غیرمجاز ، فراری و زندانی ، این رقم به حدود ۱۵ میلیون نفر نيز می‌رسد ، یعنی همين امروز ۲۰ تا ۲۵ درصد از کل جمعیت کشور افغانستان در ایران زندگی می‌کنند...*
💬 پاسخ
محمد : ما مردم ایران از حضور اتباع افغانی در ایران بسیار متنفر هستیم
💬 پاسخ
پارسا دریانورد : مردم به این افغان ها بیرون کنید از ایران بندازیدشان بیرون تا ایرانی های بیشتری رو نکشتند
💬 پاسخ
بی نام : افغانی ها رو پرت کنید بیرون تمام یارانه دولت را تلف میکنن از منابع ما استفاده میکنن روب ما آب را میبندن بعد میان اینجا بندازین شون بیرون
💬 پاسخ
محمد پارسا فرازی : خیلی زود این وحوش بی غیرت بی شرف باید از کشور ما اخراج بشن وگرنه خودمون دست به کار میشیم
💬 پاسخ
رضا هدایتی : تاریخ ۳۰۰ سال پیش اصفهان و کرمان و سیستان را بخوانید که محمود و اشرف افغان چه جنایتها کردند خصوصا در همین اصفهان و مردم را قتل عام کردند و با قحطی و گرسنگی هزاران ایرانی را کشتند !
💬 پاسخ
گلی فراهانی : مهاجر غیر قانونی که هیچگونه مالیات و عوارض در ایران مرداخت نمی کند چرا باید از خدمات و سوبسید ایران استفاده کند نان دولتی نباید به افغان فروخته شود نان آزاد پز فقط باید نان به آنها بفروشند مدارس دولتی نباید ثبت نام کنند مدارس غیر انتفاعی افغان بروند با این هزینه ها بازم ایران می آیند یا اینجا نان مفت بهشان مزه کرده
💬 پاسخ
علی نامیدار : این مهاجرین افغان را از ایران بیرون کنید چون تا اینها هستند ایران امنیت ندارد خواهشاً این مهاجران را بیرون کنید شنیدم ایرانی هم کشتند فکری کنید حتی شما مردم عادی
💬 پاسخ
نورا روشنگر : افغانی محترم جمع کن برو کشورت آقایی کن. شوهر جوان من بیکار.نان بخاطرشماها گران شد. من دوست ندارم دخترم درمدرسه ای باشد که دختران شما هستند ،چون تفاوت فرهنگ !پسرمن ازمدرسه اومده خونه یادگرفته تریاک چیه ناس چیه!فرهنگ شما بما نمیخوره توروخدا برگردین کشورتون
💬 پاسخ
مرتضی قشقایی : سلام. صفر تاصد بدبختی مملکت ما از سرمایه دار نشات گرفته. اگر حمایت و طمع سرمایه دارنباشه افغانی جایی تو این مملکت نداره. دوم یکسری ملت ساده خودمون که افغانیهایی که سوریه کشته شدن روشهید میدونن! اینا اگر بجنگ بودن برای مملکت و ناموس خودشون میجنگیدن، نه برای امتیاز و اقامت و شناسنامه برای خانوادههاشون.هر افغانی حداقل دهتا بچه داره یکیشم برای رفاه و آسایش بقیه فدا بشه فکرکردید برای اینا سخته؟! این قوم اصلا نه دین دارن نه گذشت نه خدا رو میشناسن،،، فقط با مظلوم نمایی کارشون پیش میبرن.متاسفانه ما مدیر و مسئول ایرانی وطنپرست نداریم که از احساسات مردم در مقابل اینا سو استفاده نکنه،مگر اینکه خودمون دیت بکار شیم. همین الانشم دیر شده ولی میشه درستش کرد، چون اینها ملت فوق العاده بی تعصب و ترسویی هستن، جرأت ارز اندام ندارن مخصوصا درمقابل ایرانی جماعت،شمارو به مقدساتتون با احساسات تصمیم نگیرید. هرکسی که با اینا دمخور بوده باشه اینا رو خوب میشناسه، من شهرری از بچگی چشم بازکردم با اینا بزرگ شدم. این قوم به خودشون رحم نمیکنن ملت به خودتون بیاید، نسل بعدی بچه هامون باید زیردست اینا کارکنن، اون روز نیاد که ما محتاج اینا باشیم. این پیام من یادتون نره
💬 پاسخ
ناشناس ناشناس در پاسخ به مرتضی قشقایی: خیلی پستی که تا این حد چرت و پرت گفتی. نادانی اصلا چون هیچ کس می دونن در این حدی که گفتی نیست...
💬 پاسخ
سودابه بهادری : سلام دوتا کارزار دیگه مرتبط هست اگر با اونها هم صدا شوید سریعتر به نتیجه میرسیم
💬 پاسخ
علی کریمی : درود به همه هم میهنان گرامی لطفا لینک این کارزار رو برای همه دوستان، آشناها و فامیل بفرستید و در صورت توان ۲۰ هزار تومن همه به بازنشر بیشتر اون کمک کنید. اگر هم براتون مقدور نبود، فقط خودتون تبلیغش کنید. از کارزار "درخواست سختگیری برای اخراج مهاجران افغانی" هم حمایت کنید. به امید روزی که آخرین افغانی رو هم از کشورمون بندازیم بیرون. ایران جای افغانی نیست.
💬 پاسخ
جعفر رضایی : این ها مثل آب خوردن آدم میکشند واز هیچ چیزی حراس ندارند
💬 پاسخ
رضا هدایتی در پاسخ به جعفر رضایی: خوب شناختی این اشغالگران را آفرین ما که هر چی میگیم هموطنان کم گوش می کنند و جدی نمی گیرند !!! هموطن بترس از آن روز که این افغانی ها بر شما غلبه کنند
💬 پاسخ
حقیقت تلخ در پاسخ به جعفر رضایی: البته بعضی از آنها، در کل باید به کشورشان برگردند این رویه و رویکرد نظام بسیار غلط است و روزی باعث درگیری‌های دو ملت خواهد شد چون ما که با افغانی سر و کار داریم می‌دانیم چه طرز فکری در مورد ایران و ایرانی دارند در کل ما و ایران را بدهکار افغان و افغانستان می‌دانند و بسیاری از مجالس در بین افغانها ترویج ایران ستیزی می‌کنند مخصوصا مراسمهای مذهبی که بواسطه اعتقادات مسئولان روی اتباع هیچ نظارتی ندارند.
💬 پاسخ
احمد رسولی : این کارا به جایی نمی‌رسه بیخود داد بیداد راه نندازید رفقا. موضوعی که با یه برنامه ریزی ساده قابل حل شدنه و میشه شکل و سو داد بهش اصلا هیچگونه توجهی از سمت مسئولین گرامی نمیشه. پس مثل همه موضوعات دیگه صبر کنید تا بوش بلند شه بعد خودشون میان کار
💬 پاسخ
رضا هدایتی در پاسخ به احمد رسولی: چرا ما باید متحمل رنج و زحمت و فشار باشیم که کی آقای مسوول یادش بیفته فلان مشکل اجتماعی و سیاسی و اقتصادی هم هست !!!!! مسوول یعنی پاسخگو بودن و نظر مردم را اهمیت و انجام دادن ،پس وقتی که نظر مردم بر عدم ورد افغانها و اخراج شان از کشور هست باید اقدام کنند اما مسولینی که فعلا از مهاجرین سود می برند و ذینفع هستند سکوت می کنند و اعتراض ها را نادیده می گیرند
💬 پاسخ
حقیقت تلخ در پاسخ به احمد رسولی: به جایی هم که نرسد افغانی نمی‌گوید بی‌غیرت بودند و ما در ایران هر کاری خواستیم کردیم، بروید تحقیق کنید چه حرفهایی راست و دروغ از بی‌غیرتی بعضی ایرانی‌ها می‌گویند که به اسم کل مردم ایران ثبت می‌شود، افغانی وقتی رفت افغانستان آن روی کثیفش را نشان می‌دهد حالا مجبور به سکوت هستند.
💬 پاسخ
سعید مهرایی : درود هموطن گرامی! کارزار شما امضا شد. خواهشمندم کارزار 59586 با موضوع درخواست بازنگری در پرونده ساخت و ساز غیر قانونی در بافت تاریخی تجریش و همچنین کارزار 75954 با موضوع درخواست تدریس ورزش باستانی به عنوان ورزش ملی در مدارس را حمایت نمایید.
💬 پاسخ
سارا احمدی : آمار تجاوز و دزدی صد برابر میشه .بصورت کلونی زندگی میکنن و همین نترسشون کرده .تو آبسرد همه سرایداری افغانی آن ایرانی بیاد شبانه میریزن سرشون و فراری شون میدن.میخوان با ایجاد رعب و وحشت واسه خودشون جایگاه درست کنن.افغانی باید از ایران بیرون بره .
💬 پاسخ
علیرضا کاظمی : چند ده دفعه باید گفته بشه الان زمان اختلاف افکنی نیست این کارهای بچه گانه و اب به آسیاب دشمن ریختن چیه آمار مهاجرین قطر.امارات و عربستان را ببینید علمی صحبت کنید نه احساسی
💬 پاسخ
رضا هدایتی در پاسخ به علیرضا کاظمی: احساسی در کار نیست، کاملا منطقی و عقلانی است تقاضای خروج کامل همه ی افغانها از کشور ! اگر اخبار حواث و جنایات اینها را تو این چند ساله می خواندی خیلی آتشی می شدی نسبت به این اشغالگران خبر داری که هر زن افغان ۱۰ تا توله می زاید تا افزایش جمعیت بدهند به نظرت چرا؟؟؟؟!!!!
💬 پاسخ
علیرضا گ : افغانی گم شو بیرون از ایران
💬 پاسخ
علیرضا گ : هشدار هشدار !!!! مردم، ترحم بیهوده نکنید اخراجشان کنید از شهرهای تان
💬 پاسخ
مهدی شمسی : واقعاً اوضاع خیلی خرابه دوروز دیگه میشیم مثل فلسطین و اسرائیل با جنگ و زور باید بیرونشون کنیم
💬 پاسخ
رضا هدایتی : مردم هوشیار باشید به اینها کار و شغل ندهید از شهرهای تان اخراج شان کنید کل شهرهای کشور را اشغال کرده اند
💬 پاسخ
زهرا سلمانی : باسلام .ایران وطن من است واز جان ودل دوستش دارم . فقط یک ایرانی میتواند در ایران بماند نه غیر. سلامت وسعادت ایرانی جاودانه خواهد بود
💬 پاسخ
پرستو بکایی : خواهشا به این موضوع توجه کنید.اگر آینده بچه های خودتون براتون مهمه همه جا نشر بدید
💬 پاسخ
بکله صا : چرا زمان کارزار اینقدر کم است، میخواهید به نتیجه نرسد. این کارزار کاملترین کارزار در مقایسه با سایرین است پس خواهشاً جدی پیگیری کنید چون اتباع افغانستان قانونی و غیرقانونی برای ایران خطرناک هستند و کسانی که این طرز فکر را احمقانه و نژادپرستانه می‌نامند منافع و جایگاهشان در خطر است مجبورند آمار غلط بدهند یا طوری وانمود کنند که هیچ مشکلی نیست اما ما ملت ایران که با این قوم زندگی کرده‌ایم می‌دانیم چه انسان‌هاي خطرناکی از اینها می‌تواند بیرون بیاید، زمین فوتبال، ماشینهای خدمات، ماشین اعضای شورا را خسارت زدند و نمی‌شود ثابت کرد.
💬 پاسخ
محدثه محمدی : # دیپورت افغان ها از ایران
💬 پاسخ
نمایش نظر های بیشتر

اخبار مرتبط با این کارزاراگر شما خبر تازه‌ای دارید لطفا لینک خبر رسمی آن را از طریق کلید فوق ثبت نمایید.


ارسال برای رسانه‌ها

با استقبال ۵ هزار نفری، خبر این کارزار مهم برای رسانه‌ها ارسال شد

تأیید کارزار جهت انتشار

این کارزار در چهارچوب قوانین پلتفرم کارزار تأیید و منتشر شد.این کارزارها را هم حمایت کنید: