درخواست به کاربردن نامی ایرانی به جای دریای خزر

#تغییر_نام_دریای_خزر

درخواست به کاربردن نامی ایرانی به جای دریای خزر

جناب آقای قالیباف
رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و درود
همانطور که می‌دانید نام دریای خزر، ریشه ایرانی ندارد و به گواهی تاریخ، خزرها دشمنان باستانی ایرانیان و مسلمین بودند و دستشان به خون سرباز شهید مدافع ایرانی آغشته بوده است.
همچنین اکنون بسیاری از صهیونیست‌های رژیم اشغالگر قدس، تبار خزری خود را پنهان نمی‌کنند و حتی به آن می‌بالند. از سوی دیگر نام‌هایی مانند کاسپی(کاسپین)، مازندران، گرگان و ورکانه ریشه ایرانی دارند و بحر قزوین هم در اصل مُعَرب‌شده نام کاسپی است. همچنین باتوجه به بین‌المللی بودن کاربرد نام دریای کاسپی، به‌کارگیری این نام تاریخی در خواستگاهش یعنی ایران عزیزمان که متأسفانه تا به حال از آن غفلت شده، می‌تواند اعتبار و افتخار فرهنگی دیگری در سطح جهان برای کشورمان از جهت ایرانی بودن نام یکی دیگر از پهنه‌های مهم جغرافیایی زمین باشد.
لذا به حضورتان پیشنهاد می‌گردد نامی ایرانی، مانند کاسپی در گام نخست رسمی و قانونی گردد و در گام بعدی در کتاب‌های درسی و تمامی رسانه‌های کشور و مکاتبات دولتی به کار گرفته شود.

با سپاس و آرزوی کامیابی

43%
57 درصد مانده تا ارسال به رسانه‌ها و پیگیری از مسئولین
[اطلاعات بیشتر]

امضاکنندگان: 2128 نفر

 • نوید خواجه حسینی

 • سیده مریم حسینی

 • صادق کلی وند

 • ستایش اردستانی

 • رضا امبری

 • محمد نوری

 • محمد رسولی

 • ملیکا ضاربی

 • مرتضی عمورودبارکی

 • مهدی توکلی

 • بهنام صادق پور

 • حمیدرضا فاضلی

 • محمود سالاری

 • سیدمحمد درخشان

 • ایمان عرب پور

 • شهروز شمس

 • حیدر حجازیان

 • محمدحسن یارعلی

 • حسن دهقانی

 • مژگان خانزاده

 • آریا میرزایی

 • آرش ایرانپور

 • مهدی خادمی

 • کوروش کرمی

 • سینا علیپور

 • نسرین محمدی

 • حامد افروغ

 • نسیم احمدجو

 • پدرام آهنگری

 • صدیقه مهدیخانی

بحث و گفتگو

فقط دریای خزر : مگه ما تورک ها ایرانی نیستیم؟ مگر تورک ها هزار سال بر ایران فرمانروایی نکردند؟ پس چرا میگید قوم تورک و خزر ایرانی نیست! تورکان خزر سکنه بومی قفقاز و آزربایجان بودند. ما تورکان ایران فقط از نام خزر استفاده میکنیم نه نام های من در آوردی مازندران و گرگان و کاسپین و طبرستان که انگلیسیا و یونانیان و یهودی ها روی این دریا گذاشتند. اکثر ساحل نشینان این دریا تورک هستند و جمعیت اندکی هم تبری و مازنی و تالش و روس هستند.
💬 پاسخ
احسان ماهروی مقدم : https://www.karzar.net/70094سلام دوستان کار زار شما امضا شد لطفا از کارزار عدالت در پرداخت حمایت بفرمایید ممنون
💬 پاسخ
سعید مهرایی : درود هموطن گرامی! کارزار شما امضا شد. خواهشمندم کارزار 59586 با موضوع بازنگری در پرونده تخلف ساخت و ساز در بافت تاریخی تجریش را حمایت نمایید.
💬 پاسخ
پارس آریایی : فقط نام دریای گرگان. چون مردم گرگان فارس هستند و پارس ها به این دریا ورکانه میگفتند و یونانیان به این دریا هیرکانیا میگفتند. ولی کاسپین از اختراعات برخی مورخان یونانی هست و ربطی به ایران ندارد. ما فارس ها فقط و فقط از نام پارس گرگان و ورکانه و هیرکانیا استفاده میکنیم. نه نام ترکی خزر و نه نام عربی قزوین. فقط و فقط از نام پارسی گرگان استفاده میکنیم. خلیج پارس و دریای گرگان. همین و بس.
💬 پاسخ
هادی افشار تکابی در پاسخ به پارس آریایی: گرگان که پارس نیست. گرگان نصف ترکمن هستند نصف مازنی هستند.
💬 پاسخ
علیرضا گرگان در پاسخ به پارس آریایی: گرگان نصف فارسند نصف مازنی هستند. من خودم از فارس های گرگان هستم. شرق گرگان فارسند غرب گرگان مازنی اند و مثل مردم کردکوی و بندرگز مازنی زبان هستند. ولی ترکمن ها سکنه ترکمن صحرا هستند و جمعیتشون در گرگان بسیار نا چیز هست و اون عده اندک مهاجرند و از ترکمن صحرا آمدند. مردم بومی مینودشت تا رامیان اکثرا فارس و تات هستند و فارسی این منطقه شبیه به فارسی گرگان هست. منطقه علی آباد اکثر از قوم کتول هستند که زبانشون شبیه به زبان مازنی هست. کتول ها در گذشته از ولایت مازندران به ولایت گرگان مهاجرت کردند. نام دریای گرگان بومی ترین نام برای این دریاست البته نام های دیگر هم صحیح هستند ولی ایرانیان باستان این دریا را ورکانه مینامیدند پس گرگان بهترین نام هست.
💬 پاسخ
تورک انزلی خزر : نام حقیقی این دریا خزر هست. کاسپی ها از قوم تورک بودند و مردم آزربایجان شمالی جز تورک های کاسپی هستند و کاسپی نام شهری تورک نشین در گرجستان هست. کاسپی ها خود را کاسار یا خازار یا خزر مینامیدند. دور تا دور این دریا تورک های آزربایجانی و تورکمن و قزاق و داغستانی ساکنند و این دریا سهم بیشترش متعلق به تورکان هست. بسیاری از بنادر مهم شمال ایران مانند بندرآستارا و بندر انزلی و بندرترکمن تورک نشین هستند و من هم با افتخار تورک انزلی هستم و این دریا را خزر مینامم. مازندران و طبرستان هم نام های تورکی هستند و سکنه گلوگاه تورک هستند. گورگان هم نامی تورکی هست و اکثر سکنه استان گلستان تورک قزلباش و تورکمن و اقلیتی هم مازنی هستند. گیلان هم نام تورکی هست و سکنه انزلی تا آستارا و منجیل تورک هستند. قزوین هم نامش تورکی هست و اکثر مردم قزوین تورکند و اقلیتی هم تات هستند. آیا تورک ها ایرانی نیستند؟ پس چرا با نام تورکی خزر مخالفید؟ برای اینکه تورکی هست؟ اگر ما تورک ها را ایرانی نمیدانید به ما بگید تا تکلیف چهل میلیون تورک ساکن در ایران مشخص شود. تورکان آذربایجان و زنجان و قزوین و همدان و کرج و تهران و گیلان و گلستان و فارس و خراسان که جمعیتی بالغ بر 40 میلیون دارند تنها از نام خزر استفاده خواهند کرد. ما تورک ها فقط و فقط از نام خزر استفاده میکنیم هرچند نام های کاسپی و مازندران و طبرستان و گورگان و گیلان و قزوین هم تورکی هستند و قبل از مهاجرت آریایی ها از هندوستان به ایران این کشور محل سکونت تورکان اورارتویی و سومری و ایلامی و کاسی و تپوری و کادوسی و هیرکانی بود که همگی تورک بودند.
💬 پاسخ
مهرداد تالش در پاسخ به تورک انزلی خزر: تمام نام هایی که نام بردی نام های ایرانی و آریایی هستند و تمام اقوامی هم که نام بردی هم اقوام آریایی هستند و اون موقع قومی به نام ترک وجود نداشت و هویت ترکی 1600 سال پیش در دشت های اورخون مغولستان شکل گرفت و ارتباطی با ایران نداشت. جمعیت ترک زبانان ایران 14 میلیون هست نه بیشتر و نه کمتر. مردمان ترک زبان ایران هم آریایی هستند که در اثر هجوم ترکان غزنوی و ترکان آق قویونلو به مرور زمان ترک زبان شدند. ترکان از نژاد زرد هستند ولی آذربایجانی ها از نژاد سفید آریایی هستند. قوم خزر هم وجود خارجی ندارد و خزر ها توسط روس ها نابود شدند و بازمانده هاشون ساکن قزاقستان و دشت های قپچاق و ارتفاعات قفقاز شدند. ضمنا من خودم از تالش های گیلان هستم مردم آستارا در اصل تالش بودند و با مهاجرت ترک زبان های اردبیل زبانشون ترکی شده. انزلی فقط نصفش ترک هستند مابقی مردمش ترک نیستند. من برام فرقی نمیکنه نام این دریا بخواد خزر باشه یا کاسپی و مازندران و گرگان باشه اصلا برام اینجور مسائل اهمیتی نداره. شما هر جور دوست داری این دریا را صدا کن. ما هم هر جور دوس داریم این دریا را نام میبریم.
💬 پاسخ
دریا گرگان دریا ورکانه دریا هیرکانی : قدیمی ترین نام این دریا نام دریای هیرکانی یا ورکانه یا گرگان هست که هم توسط مورخین یونانی و رومی و هم توسط ایرانیان در کتیبه های باستانی هخامنشی و هم در کتب مورخان ایرانی استفاده شده است ولی کاسپین نامی هست که یونانیان غاصب به این دریا دادند و حتی مورخین قدیمی تر یونانی هم این دریا را هیرکانی مینامیدند و ایرانیان باستان هم دریا گرگان مینامیدند . ضمنا کاسپین نام یونانی قومی در منطقه قفقاز واقع در کشور جمهوری آذربایجان هست و هیچ ارتباطی با قزوین ندارد زیرا قزوین هیچگاه کاسپین نامیده نشد بلکه به قزوین کشوین میگفتند ولی به مردم قفقاز جنوبی ساکن در جمهوری آذربایجان کاسپین میگفتند که قومی غیرآریایی بودند در حالی که هیرکانی ها قومی آریایی بودند و نامشان حتی در اوستا هم ذکر شده و ورکانه نامی بود که هخامنشیان به این دریا دادند و گرگان نامی بود که ایرانیان به این دریا دادند. قزوین نامی بود که اعراب به این دریا دادند و مانند نام جعلی خلیج عربی یک نام جعلی هست و قزوین آخرین حد از فتوحات اعراب بود در حالی که اعراب گرگان و طبرستان و دیلم را تا قرن ها نتوانستند فتح کنند.
💬 پاسخ
farshid irani : سلام کاسپین که ریشه آن از نام باستانی قزوین یا کاسپین است. اسم خوبیست . در این صورت باید نام شهر قزوین هم به کاسپین تغییر کند. و اسم اتوبان تهران شمال هم به بزرگراه کوروش تغییر کند تا عظمت باستانی ایران را یاد آور باشد. فقط یک نظره
💬 پاسخ
شهربانو شیرزاد : باسلام و احترام این کارزار جدید هم امضا کنید👇👇👇👇👇 ❤❤❤❤ 🌹🌹🌹🌹✖️ ■■#حذف کارت پایان خدمت برای گرفتن جوازکسب■■✖️ (((جواز کسب آسان)))🛑🛑✌ ➰️《《《 ممنون میشم امضا و همکاری کنید وما رو در قدمی بزرگ یاری کنید تا یکی از مشکلات جوانان حل شود》》➰️❌️❌️ کافیه عبارت {{جواز کسب }}و یا{عدد61602} ✖️✖️☘️☘️☘️☘️ را در قسمت جستجو سرچ کنید 🙏🏻✌❤❤❤❤ ✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️✔️ https://www.karzar.net/61602
💬 پاسخ
فرزاد مرادی نژاد : با سلام. لطفا همگی عزیزان *کارزار درخواست تغییر سیاست های آبی کشور برای نجات ایران از بحران کم آبی و فرونشست زمین* را امضا بفرمایید تا گامی در این زمینه برداریم. https://www.karzar.net/57737
💬 پاسخ
حمید نظری : سلام ؛ لطفا به کارزار https://www.karzar.net/51583 بپیوندید .سپاس
💬 پاسخ
آریو خاکزاد شاهاندشتی : اگر دقت کنید در کل تاریخ این دریا به نام دریای طبرستان بود و هست👑🤍
💬 پاسخ
اسماعیل دوست تالش : دریای تا ابد کاسپین کاسپی دِیو
💬 پاسخ
مهدی پ : کاسپین قومی بود قبل آریایی ها تو مازندران گیلان گرگان گرجستان ارمنستان آذربایجان بودن خیلی قدیمیه کاسپین
💬 پاسخ
محمد میار در پاسخ به مهدی پ: کاسپ یا کاس ها قومی آریایی (ایرانی) تبار بودند و دلایل و اسناد تاریخی در این باره بسیار است نام شهر هایی چون کاسپین، کاشان، و محلاتی مثل کاس محل در گیلان و غیره نیز از نام همین قوم آریایی تبار کاس گرفته شده
💬 پاسخ
رضا آهنگر : لطفا از کارزار «درخواست افزایش سرعت و کیفیت اینترنت کشور با شکستن انحصار مخابرات» حمایت کنید ✅ 🔸 لینک کارزار : (https://karzar.net/22440) لطفا 5 ثانیه وقت بذارید و امضا کنید ✍ حتما برای دوستان و آشنایان هم ارسال کنید 🙏 امضا کردنش ضرری نداره اما میتونه مفید باشه✌️ ‌بیشتر از 13,000 نفر از این کارزار حمایت کردن‼️ امضا بیشتر = پیگیری سریعتر = نتیجه بهتر🎯
💬 پاسخ

اخبار مرتبط با این کارزاراگر شما خبر تازه‌ای دارید لطفا لینک خبر رسمی آن را از طریق کلید فوق ثبت نمایید.


ثبت رسمی در دبیرخانه

نامه تأیید امضاهای این کارزار جهت ثبت و پیگیری صادر شد.

انتشار پوستر دعوت به امضا در اینستاگرام

انتشار پوستر در اینستاگرام

با توجه به اهمیت این کارزار پوستر آن در اینستاگرام منتشر شد.

مشاهده پست دانلود پوستر

تأیید کارزار جهت انتشار

این کارزار در چهارچوب قوانین پلتفرم کارزار تأیید و منتشر شد.این کارزارها را هم حمایت کنید: