⚠️ زمان این کارزار به پایان رسیده است. می‌توانید کارزارهای زیر را حمایت و امضا کنید:

◻️ درخواست تعیین سختی کار برای رانندگان تاکسی درون شهری
◻️ اعتراض به عدم پرداخت ۱۳ درصد سود مشارکت از طرف شرکت ایرانخودرو
◻️ اعتراض به کاهش سهمیه بنزین استان سیستان و بلوچستان

حمایت از صنعت بازی

#حمایت_از_صنعت_بازی

حمایت از صنعت بازی

این بیانیه‌ شرح حالی است از سمت فعالان صنعتی پرظرفیت ولی مغفول در ایران: بازی‌های رایانه‌ای
صنعتی که سهم ایران از آن کمتر از یک‌دهم درصد از بازار ۱۴۰ میلیارد دلاری جهان است. محدودیت‌های پولی و بانکی و تحریم‌های ظالمانه از یک طرف و سیاست‌گذاری‌های اشتباه و غیرتخصصی، نگاه دستوری و نبود اعتماد به بخش خصوصی از طرف دیگر دست به دست هم داده تا تیشه به ریشه این صنعت زده و سهم بازار داخل را کوچک‌تر کند و باعث غلبه بازی‌های خارجی و مهاجرت متخصصان شود.
جمعی از فعالان حوزه بازی‌‌های رایانه‌ای در ایران، با انتشار این بیانیه ضمن ابراز نگرانی از خطر نابودی صنعت بازی‌های رایانه‌ای در ایران به برخی مشکلات و راهکارها اشاره می‌کنند:

الف- عدم اعتماد به تولید داخل و ایجاد ساختارهای نظارتی دست‌وپاگیر
متأسفانه بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای که خود باید متولی رشد و اعتلای صنعت بازی در ایران باشند، تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بازی‌سازان داخلی شده است! طبق قانون جدید بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، کلیه بازی‌های تولید داخل باید در فرآیندی کند و زمان‌بر و در یک پروسه ممیزی سختگیرانه و غیرشفاف از این بنیاد مجوز دریافت کنند. این درحالیست که مدل‌های بسیار کارا و استاندارد در سطح جهان برای رده‌بندی سنی بازی‌های موبایلی وجود دارد.
ب- حذف تنوع فرهنگی از بازی‌های تولیدی و مکتوب نبودن معیارهای ممیزی
تنوع، لازمه تولیدات فرهنگی است تا بتواند با رعایت معیارها قشرهای مختلف را راضی نگه دارد. متأسفانه حوزه نظارت در بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با فیلترینگ و فشار و ممیزی افراطی و سلیقه‌ای در تلاش است تا تولیدات داخل را از نظر محتوایی صرفاً به یک جهت هدایت کند. این امر باعث خروج از عرصه رقابت با محصولات خارجی شده و سرمایه انسانی این حوزه را ناگزیر به مهاجرت می‌کند.
به عنوان مثال نمایش اندکی مو در کاراکتر کارتونی زیر تیغ ممیزی بنیاد قرار می‌گیرد و عملاً بازی‌سازان چاره‌ای جز حذف زنان از محصولات تولیدی خود نخواهد داشت.
یا در جایی که فضای رسانه‌های رسمی کشور مملو از ستاره مربع‌ها و مسابقات و جایزه گرفتن‌ها است، چرا باید با یک جایزه مجازی نظیر سکه و الماس مجازی که به هیچ عنوان قابلیت خروج از فضای گیم و تبدیل شدن به پول واقعی را ندارد به عنوان مصداق قمار برخورد شود؟
روندهای ممیزی با توجه به مکتوب و مشخص نبودن به سمت سلیقه‌ای شدن پیش می‌روند لذا نیاز است که موارد شرعی و عرفی «مشخص، مکتوب و به همراه مصداق» باشند. همچنین ساختار شورای نظارت اسرا (ESRA)، خالی از بازی‌سازان و متخصصان این حوزه در نظر گرفته شده است؛ بنابراین طبیعی است که نتایج حاصله ضدفرهنگ، ضد تولید و حمایت و در مواردی سلیقه‌ای باشند.
ج - نگرانی برای تأخیر و توان ممیزی حجم بازی‌های تولیدی و موجود بازار
بازی‌های تولید داخل باید در پشت دیوار بلند اخذ مجوزها و ممیزی‌ها برای انتشار، در انتظار نشسته و جولان محصولات خارجی را نظاره‌گر باشند. از طرفی، مشخص نیست که بنیاد ملی با چه منابعی، توان بررسی و اعطای مجوز به هزاران بازی تولیدشده در سال را دارد. لذا ممکن است به دلیل کمبود منابع مالی از بازی‌سازان درخواست هزینه شود که این هم باعث بروز مشکلاتی بزرگ، علی‌الخصوص در بازی‌سازان جوان و نوپاست.

برخی از راهکارهای پیشنهادی فعالان بازی‌سازی برای غلبه بر این مشکلات به شرح زیر است:
۱- بازی‌سازان ضمن حمایت از وجود ساختار نظارتی، پیشنهاد استفاده از روش‌های استاندارد بین‌المللی را دارند که در حال حاضر بسیاری از آن‌ها به سادگی قابل پیاده سازی است و با ساختار چابک بازی‌سازی نیز تضادی ندارد.
۲- عضویت نمایندگان کمیسیون بازی‌های رایانه‌ای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در کارگروه‌های نظارت، علی‌الخصوص شورای نظارت اسرا (ESRA) نیز می‌تواند در هم‌افزایی و همراه کردن قانون‌گذار، دولت و بخش خصوصی کمک بسزایی کند. با شفاف شدن جلسات و دخیل شدن نظرات بازی سازان در موارد فوق می‌توانیم به اجرای هرچه بهتر قوانین کمک کنیم.
۳- تدوین آیین‌نامه ممیزی جهت جلوگیری از برخوردهای سلیقه‌ای و تسریع فرآیند نظارت بر محتوای تولیدی یا واردات

و اما حرف پایانی:
حوزه بازی‌ و سرگرمی می‌تواند نقشی کلیدی در حل مشکلات و معضلات کشور، مخصوصاً در اقتصاد، فرهنگ، اشتغال و… داشته باشد. ما نماینده نسلی جوان هستیم که به پیشرفت و ارتقای جایگاه ایران در جهان می‌اندیشیم و اعتقاد داریم فرهنگ، هنر و اقتصاد دیجیتال می‌تواند نقش مهمی در این مسیر داشته باشد.
امیدواریم با همکاری بخش خصوصی متخصص و متعهد، دولت، مجلس و ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران، بتوانیم بر مشکلات داخلی و خارجی چیره شده و بخش بزرگی از متخصصین ایرانی را به حرکت در این مسیر امیدوارتر از قبل کنیم.

زمان این کارزار به پایان رسیده است.

جهت اطلاع از نتیجه این کارزار و خبرهای مربوط به آن به کانال تلگرام یا صفحه اینستاگرام کارزار مراجعه نمایید.

امضاکنندگان: 1508 نفر

 • معین رضایی مدیر استدیو بازی سازی آنباند

 • امین شهیدی بازیساز

 • محمدامین سجودی برنامه نویس مستقل

 • حمزه آزاد مدیرعامل بازی سازان جوان

 • حامد باغبانی متخصص تحلیل داده استودیو بازی سازی پاییزان

 • امیرعلی مریدان پور طراح پاییزان

 • سیاوش جعفرزاده مدیر پروژه پاییزان

 • فرید صفدری نژاد کمپین منیجر استودیو بازی سازی پاییزان

 • محمد حیدری کارشناس ASO استودیو پاییزان

 • مهسا کائینی پشتیبان پاییزان

 • شروین مهربان طراح بازی پاییزان

 • علی افروغه مدیر پروژه و مدیر فنی بازیسازی استدیو پاییزان

 • احسان صابری برنامه نویس پاییزان

 • حسین تاری یونیتی دولوپر پاییزان

 • محمد زهتابی مدیر عامل پاییزان

 • امیررضا انواری مدیرعامل استودیو بازی سازی پاپاتا

 • امیررضا دلاوری اسکرام مستر پاییزان

 • حمید افسری مدیرعامل استودیوی بازی سازی مهاد

 • سجاد نصیری 3D Artist پاییزان

 • طناز اسدزاده پاشایی مدیر توسعه کسب و کار پاییزان

 • وحید سیامک نژاد برنامه نویس استودیو بلک کیوب گیمز

 • کیان اشرفی مدیر پروژه پاییزان

 • سعید ابراهیمی کاراکتر دیزاینر پاییزان گیم استودیو

 • سید محمدامین مؤذن برنامه نویس نورانیوم

 • سجاد احمدی آدرزمان طراح رابط کاربری پاییزان

 • مسعود درویشیان برنامه‌نویس بازی استدیو پاییزان

 • سارا السادات زمانی حسابدار پردیس سرگرمی پاییزان

 • محمدتقی بایرامی طراح بازی و برنامه نویس استدیو igigi

 • هیفا تمیمی زاده طراح گرافبک شرکت بازی سازی پاییزان

 • نیلوفر حدیدی کارشناس تضمین کیفیت پردیس فناوری پاییزان

بحث و گفتگو

سامیار بیات ماکو : جان من گیمر هارو از اینیستاگرام نندازین بیرون
💬 پاسخ
بازی های سالم و شاد : فقط یک هفته فرصت هست که لااقل نامه ثبت دبیرخانه شودلطفا تبلیغ کنید تا تعداد امضاها به ۲۰۰۰ برسد
💬 پاسخ
زهرا علیپور : من خودم یک گیمر هستم و اصلا بازی ایرانی نمیکنم و بازی های خارجی خیلی بهتر هستن از هر لحاظ و متاسفانه مجبورم توی یه سری از بازیام از فیلتر شکن استفاده کنم ، اگر ایران صنعت بازیشو بهتر کنه و از نیروی جوان که توی این زمینه هستن استفاده کنه میتونه یه منبع در آمد خوبی ام باشه
💬 پاسخ
زهرا : https://www.karzar.net/medu-staff-demands کارزار شما را حمایت کردیم خواهشمندیم شما هم کارزار همسانسازی حقوق نیروهای خدماتی قراردادی رنج کشیده و ظلم دیده را حمایت کنید و امضا نمایید حمایت شدید ، حمایت شدید ، جای دوری نمی رود اجر شما با خدا 😭😭😭😭😭💔💔💔💔💔💔🙏
💬 پاسخ
حق ، گرفتنی : لطفا و خواهشمندیم از کسانی که به کارزار شما امضا می دهند و برای کارزارخودشان از شما کمک می خواهند اقدام کنید زیرا این حقی است برگردن شما کارزارها ، و دِین را باید ادا کرد 🙏💔❤🤝🧩🎲👏🚫🚫 سپاس از توجه شما یا علی 🕋🤲
💬 پاسخ
حق ، گرفتنی : لطفا و خواهشمندیم از کسانی که به کارزار شما امضا می دهند و برای کارزارخودشان از شما کمک می خواهند اقدام کنید زیرا این حقی است برگردن شما کارزارها ، و دِین را باید ادا کرد 🙏💔❤🤝🧩🎲👏🚫🚫 سپاس از توجه شما 🙏 این مورد جزئی از حق الناس است که بایستی اَدا شود 🕋🤲 یاعلی
💬 پاسخ
محبوبه : https://www.karzar.net/medu-staff-demands ضمن سپاس از کارزار بدیع شما ما از کارزار شما حمایت کردیم خواهشمندیم شما هم از کارزار همسانسازی حقوق خدمتگزاران رنج کشیده و ظلم و ستم دیده در آموزش و پرورش را حمایت کنید و امضا نمایید حمایت شدید حمایت شدید، جای دوری نمی رود اجر شما با خدا 😭😭😭😭😭💔💔💔💔💔💔🙏 💬 پاسخ
💬 پاسخ
مریم : : https://www.karzar.net/medu-staff-demands خواهشمندیم کارزار همسانسازی حقوق خدمتگزاران رنج کشیده و ظلم دیده در آموزش و پرورش را حمایت کنید و امضا نمایید حمایت شدید حمایت شدید جای دوری نمی رود اجر شما با خدا 😭😭😭😭😭💔💔💔💔💔💔🙏
💬 پاسخ

اخبار مرتبط با این کارزار



اگر شما خبر تازه‌ای دارید لطفا لینک خبر رسمی آن را از طریق کلید فوق ثبت نمایید.


بازتاب در خبرگزاری رسا:

نقدی بر بیانیه بازی‌سازان ایرانی

روزنامه دنیای اقتصاد

بازتاب در روزنامه دنیای اقتصاد:

چالش‌های بازی‌سازان ایرانی

انتشار در فهرست کارزارها

با رسیدن امضاها به ۵۰ نفر این کارزار در فهرست کارزارهای نوپا منتشر شد.

تأیید کارزار جهت انتشار

این کارزار در چهارچوب قوانین پلتفرم کارزار تأیید و منتشر شد.



این کارزارها را هم حمایت کنید: