مطالبه حفظ جریان پایدار آب در زاینده‌رود

#زاینده_رود_را_نخشکانید

مطالبه حفظ جریان پایدار آب در زاینده‌رود

به نام آفریدگار زاینده‌رود

جناب آقای علی‌اکبر محرابیان
وزیر محترم نیرو
جناب آقای سید محمد موسویان 
دادستان محترم اصفهان
جناب آقای سید رضا مرتضوی
استاندار محترم اصفهان

با سلام
متأسفانه با آغاز مهرماه ۱۳۹۹، زاینده‌رود زندگی‌بخش با بی‌مهری و قانون‌شکنی، پس از اتمام آبرسانی کشاورزی مجدداً خشکانده شد.
این اقدام غیرقانونی، غیرانسانی و غیراخلاقی درحالی صورت گرفت که در همه قوانین و اسناد بالادستی، تأمین حقآبه محیط زیست بر بخش صنعت و کشاورزی دارای اولویت است و تخصیص آب به بخش‌های مختلف بایستی به گونه‌ای صورت پذیرد که جریان رودخانه و کارکرد اکولوژیک آن حفظ شود.
طبق اصل ۵۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز هر عاملی که موجب تخریب و ضربه به محیط زیست شود اقدامی مجرمانه محسوب می‌گردد.
ولیکن طی یک تصمیم غیرمدبرانه و غیرمسئولانه توسط مسئولان وزارت نیرو و استان اصفهان نسبت به تخلیه غیرضروری سد اقدام شد و تنها در تابستان بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب از سد رهاسازی گردید.
لذا موارد زیر را از محضر شما مسئولین محترم خواستاریم:

۱. هرچه سریع‌تر ۴۰ میلیون مترمکعب آب از ذخیره فعلی سد برای حفظ جریان زاینده‌رود در سال آبی جدید، تخصیص و رهاسازی نموده تا جریان پایدار حداقلی در زاینده‌رود در پاییز حفظ گردیده و بخش اندکی از زیست‌بوم آن نجات یابد.
۲. برنامه تخصیص آب به بخش‌های مختلف در سال آبی جدید به گونه‌ای تنظیم شود که رهاسازی آب جهت‌ پایداری جریان رودخانه و محیط زیست، در ماه‌هایی انجام شود که توزیع آب برای کشاورزی وجود نداشته تا همواره جریان دائمی در زاینده‌رود حفظ گردد.
۳. در مصوبات متعدد و از جمله آیین‌نامه اجرایی «پیشگیری از تخریب تالاب‌ها»، بر اولویت نیاز آبی محیط زیست پس از شرب تأکید گردیده و حتی برای ممانعت از ورود هر مترمکعب آب از جریان پایدار زاینده‌رود به تالاب بین المللی گاوخونی، جرایم نقدی قابل توجهی تعیین شده است. مسئولینی که با تصمیمات نسنجیده و یا کوتاهی‌های خود باعث تکرار خشکاندن زاینده‌رود و گاوخونی پس از تاریخ تصویب این مصوبات شده‌اند، باید در برابر مراجع ذیصلاح پاسخگو باشند.

کل آب مورد نیاز برای حفظ جریان پایدار در زاینده‌رود و تأمین حقآبه تالاب گاوخونی، سالانه تنها ۳۱۳ میلیون مترمکعب تعیین شده است که وزارت نیرو طبق قانون موظف به رهاسازی آن می‌باشد و با توجه به آورد رودخانه و اولویت تخصیص پس از شرب در هر شرایطی قابل تأمین است.
دو دهه است که زاینده‌رود بر اثر تخصیص‌های بی‌رویه وزارت نیرو تبدیل به کانال آبرسانی جهت مصارف کشاورزی شده است و ضربات جبران‌ناپذیر فراوانی بر محیط‌زیست و حیات مردم و پایداری این سرزمین وارد آورده است.
ولی وزارت نیرو بیش از این نمی‌تواند بارگذاری‌های بی‌رویه خویش را با خشکاندن غیرقانونی زاینده‌رود و تالاب گاوخونی و تضییع حقآبه محیط زیست که موجب تضییع حقوق عامه مردم و نسل‌های آینده می‌شود، جبران نماید.

این مطالبه به خاطر استقبال بالا در لیست پیگیری‌های ویژه کارزار قرار گرفته است. نتایج پیگیری را از طریق تب پیگیری در همین صفحه دنبال کنید..
تعداد بیشتر امضا و تبلیغ این کارزار به ما برای پیگیری جدی‌تر کمک خواهد کرد و توجه رسانه‌های بیشتری به موضوع جلب می‌شود.

[اطلاعات بیشتر]

امضاکنندگان: 90644 نفر

 • محمدحسن میرزایی

 • زهره احمدی

 • حیدر نجارلو

 • هومن صادقی

 • لیلا یزدانی

 • بدریه سحرگاهی

 • عبدالرضا حیدری

 • سید محمد علی مهیمنی

 • محسن خان محمدی

 • سید محمد جواد میر زنده دل

 • مجید. حاجی سلطانی majidsoltan25@ut.ac.ir

 • میلاد اکبری

 • اکبر قاسم زاده

 • نیما طهرانی

 • مصطفی طلوعیان

 • مهدی اژدری

 • پدرام سلیمانی

 • پوریا یعقوبی خمسه

 • کیاوش نوروز

 • فوآد شعبانی

 • رامین معمار

 • یوسف قاسم زاده سرچشمه

 • نیما خلیلی

 • رحمان کریمی

 • محمدرضا حسنوند

 • منیر کرباسچی

 • اعظم زمانی

 • مهران پوستی

 • متین امینی

 • هاجر کرباسچی

بحث و گفتگو

یحیی خدادادمقدم : سلام لطفا کارزار دوبانده شدن جاده زیارتی امام زاده یحیی میامی به مشهد حدود ۳۸کیلومتر بیشتر نیست امضا کنید که مردم این منطقه به شدت در رنج و عذاب هستند و حوادث ناگوار برای زائرین عزیزمان . https://www.karzar.net/113492 یا در گوگل سرچ کنید کارزار جاده امام زاده یحیی میامی به مشهد
💬 پاسخ
نیما خلیلی : سلام، لطفا از کارزار ما نسبت به درخواست رفع فیلتر سرویس "گوگل‌پلی" (Google Play) دیدن و امضا کنید با تشکر. https://www.karzar.net/113092
💬 پاسخ
محمدرضا حسنوند : https://www.karzar.net/111729 این کارزار مهم را امضا کنید
💬 پاسخ
رحمان کریمی : با سلام و ادب و احترام لطفا از کارزار که لینک آن را خدمتتون ارسال میکنم با ثبت امضا حمایت کنید از لطف شما عزیزان صمیمانه قدردانی میکنم.https://www.karzar.net/113887
💬 پاسخ
محمد مهدی ثابتی : حمایت شد. از کارزار ما حمایت کنید. https://www.karzar.net/109378
💬 پاسخ
دکتر محمدزُهَری : با درود و آرزوی موفقیت شما. از کارزار شما حمایت شده است. لطفا با وارد کردن کد کارزار ما : 107786 در باکس بالای صفحه ی جستجوی کارزارها ، از تلاش ما و همکارانمان در خصوص درخواست به حق شامل شدن کادر بهداشت و درمان از طرح تعطیلات ۲ روزه ( همچون سایر کارکنان دولت ) حمایت فرمایید. با سپاس.
💬 پاسخ
فاطمه رحمانی : سلام وقتتون بخیر 🌻از همکاران درمانگاه هستم ممنون میشم اگه 10 ثانیه برای کارزار امتیاز کرونا برای کادر درمان وقت بذارین و امضا کنین 🙏🏻
💬 پاسخ
عیسی اصغرپور : آخر به کجا رسید این داستان؟! دوستان مارو هم با امضاتون حمایت کنید لطفا 🙏 https://www.karzar.net/110717
💬 پاسخ
مهران پوستی در پاسخ به عیسی اصغرپور: متأسفانه وضعیت بدتر شده. با وجود بارندگی مناسب، زاینده‌رود بیشتر جنبه اسباب‌بازی برای مسؤولان (و نمایندگان) نالایق پیدا کرده. ۱۴ روز آب در رودخانه در ابتدای فروردین، فقط برای کشاورزی جاری بود. مجددا تا امروز (۲۷ فروردین)، باز هم رودخانه را چند روزی است که کشته‌اند. حتی خود کشاورزان هم به شدت ناراضیند.
💬 پاسخ
غلامحسن اکبری : با سلام و عرض خسته نباشید . احتراما و با عرض تبریک سال جدید و آرزوی استحقاق حق همه مردمان ایران زمین از مسئولان ( نامسئول ) . لطفا با توجه به شرایط سخت معلمان الاالخصوی معلمانی که با شرایط افتضاح استخدامی زیر نظر ( پیمانکار ) بله درست است پیمانکار مشغول به کار هستند و بعضی به مدت 15 سال هننوز استخدام نشدند و با حقوق حدود 7 میلیون تومان و بیمه 9 ماه و حقوق 9 ماه از سال ، بدون پرداخت اضافی و چندر غاز عیدی و پاداش ، تابستان بدون حقوق ، و از مهر ماه تا به اسفند بدون دریافت ریالی مشغول به کار بوده ایم . لطفا در کارزار ما شرکت کنید تا دلملن به دل شما متصل باشد و با این کارزارها راهمان را به سوی ایرانی ، ایرانی با عدالت و شادی باز کنیم و در امان باشم از شر همه ظالمان . با تشکر از شما و سایت کارزار #نه_به_آزمون_ماده_۲۸ درخواست تبدیل وضعیت معلمین خرید خدمات
💬 پاسخ
مهران پوستی در پاسخ به غلامحسن اکبری: سلام. آدرسش karzar.net/110342 هست؟
💬 پاسخ
غلامحسن اکبری در پاسخ به مهران پوستی: سلام . درسته و ممنون
💬 پاسخ
رحمان دهقانی : https://www.karzar.net/106628 کارزار حقوق کارگران
💬 پاسخ
مهران پوستی : جناب طغیانی، نماینده محترم اصفهان! شما فرموده بودید در صورت بهره‌برداری از طرح غیر قانونی بن-بروجن استعفا می‌دهید. استعفا که ندادید هیچ، برای دور بعدی هم که شرکت کرده‌اید؟!
💬 پاسخ
نگین یزدانی : حمایت شد. امیدوارم که این کارزار موفقیت آمیز باشه و زاینده رود هرچه سریعتر به شهرمون برگرده
💬 پاسخ
مهران پوستی در پاسخ به نگین یزدانی: بسیار ممنون. اگر ممکنه لطفا در نشر آن هم همکاری بفرمایید.
💬 پاسخ
کاربر بی نام : حمایت شد. دوستان لطفا کارزار زیر را حمایت کنید. https://www.karzar.net/101650
💬 پاسخ
علیرصا گودرزی : دوستان عزیز دکتر محسن مینا قاضی و نخبه جوان را حمایت کنید https://www.karzar.net/103721
💬 پاسخ
حسین ارغوانی : از همه دوستداران محیط زیست که این کارزار را امضا کر ه اند تقاصا می کنم کارزار ۱۰۰۹۸۷ را که مربوط به اصلاح ساختار مدیریت کلان اب و محیط زیست کشور از طریق انحلال وزارت نیرو و تشکیل وزارت اقلیم ( اب + محیط زیست+منابع طبیعی) است را نیز مطالعه و در صورت تایید امضا کنند. چون این وزارتخانه و مافیای سدسازی حاک بر ان متهم ردیف اول بحران اب و محیط زیست در کشور است.‌ این بی تدبیری بیشتر ناشی از ساختار اشتباه مدبریت برقابی این وزارتخانه و شرح وطایف ان است. حفط محیط زیست جزو شرح وطایف این وزارتخانه نیست در حالیکه مدیریت اب در دست این وزارتخانه است.‌ و اب و محیط زیست نیازمند یک مدیریت واحد و به هم پیوسته اند.‌علت اصلی بحران اب و محیط زیست جدایی مدیریت های این دو از یکدیگر است.
💬 پاسخ
احمدشهابی : درود برایرانیان باغیرت https://www.karzar.net/86050 این کارزار حفاظت از جان ومال مردم را امضا کنید حمایت کنیدوپخش کنید،،درود بر هم وطنان
💬 پاسخ
amirhossein alizadeh : سلام همگی از این کارزار حمایت کنید و برای بقیه بفرستید👇👇 https://www.karzar.net/100837
💬 پاسخ
رضا محسنینان : با سلام لطفا برای حمایت از پرداخت مطالبات بازنشستگان مخابرات این کارزار رو هم امضا بفرمایید.کارزار شما امضا شدhttps://www.karzar.net/88593
💬 پاسخ
یاسر بامشاد : https://www.karzar.net/99960 لطفا کارزار ما را هم امضا و حمایت کنید
💬 پاسخ
سعید ترابی سده : هموطن خوبم،ایرانی دلسوز،خواهش میکنم از بیماران سرطانی حمایت کنید، https://www.karzar.net/97012
💬 پاسخ
Sajjad es : https://www.karzar.net/99133 سلام دوستان لطفا کارزار افزایش عیدی بازنشستگان را امضا کنید
💬 پاسخ
مائده مراقی : لطفا حمایت‌ کنید https://www.karzar.net/97966
💬 پاسخ
Sara ..sara : https://www.karzar.net/against-acid-attacks هموطنان عزیز از کارزار بسیار مهم ضد اسیدپاشی حمایت کنید
💬 پاسخ
Sara ...sara : از کارزار صدور گواهینامه موتورسیکلت برای خانم ها حمایت کنید دیگه ممنون
💬 پاسخ
مجید زارع زاده : دوستان عزیز به کارزار مالیاتی فوق نیز رای دهید https://www.karzar.net/78236
💬 پاسخ
کوثر فولادی : سلام کارزار را امضا کردم.لطفا شما هم امضا کنین https://www.karzar.net/89688
💬 پاسخ
مجید زارع زاده : سلام و عرض ادب هموطن به کارزار مالیاتی فوق نیز رای دهید http://www.karzar.net/78236
💬 پاسخ
حسن صداقتی : https://www.karzar.net/74243 ب کارزار استیضاح وزیر کار هم رای دهید لطفا
💬 پاسخ
یک نفر : خیلی طرح خوبیه، امضا شد. لطفا برای خوش حال کردن دانش آموزان سمپاد این کارزار رو هم امضا کنید: درخواست لغو آزمون مجدد تیزهوشان نهم به دهم برای قبول شدگان کارزار سمپاد https://www.karzar.net/90552 در صورت تمایل شرکت کنید
💬 پاسخ
محمد صالح حیدر تبار : بسیار هم عالی و طرح کار آمد. https://www.karzar.net/90222 برای حمایت از طرح اختیاری و یا حذف شدن درس عربی .
💬 پاسخ
مهران پوستی : نماینده محترم بروجن، آقای امیرقلی جعفری اخیرا در مصاحبه با فارس فرموده‌اند که در آبان‌ماه جاری (۱۴۰۲) طرح موسوم به بن-بروجن با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد! جناب طغیانی، نماینده محترم اصفهان، شما که در اردیبهشت ماه سال پیش فرموده بودید اگر این طرح غیر قانونی و غیر منطقی به بهره‌برداری برسد استعفا می‌دهید، پس الآن کجایید و چرا سکوت اختیار فرموده‌اید؟!
💬 پاسخ
فاطمه پور فلاح : امضا شد،لطفا امضا کنید برای حمایت یتیمان https://www.karzar.net/24921
💬 پاسخ
طاهره محمودیان : لطفا کارزار مربوط کودکان نابینا وکم بیا رو حمایت کنید https://www.karzar.net/89614
💬 پاسخ
سید محمد جواد میر زنده دل : مگر می‌شود؟ ؟ عضوی به درد آید و انسانی بی تفاوت باشد و سکوت کند ؟؟ حتما حمایت می‌کنیم. زاینده رود همچون رگهای خونی در بدن ماست باتشکرازامضاءشمابه انتشارحداکثری نیازمندیم https://karzar.net/88900
💬 پاسخ
مهران پوستی در پاسخ به سید محمد جواد میر زنده دل: سپاس فراوان از حمایت شما
💬 پاسخ
مسعود علی زاده : لطفا کازار https://www.karzar.net/86976 را جهت آینده وطنمان امضا کنید
💬 پاسخ
امیرحسین ناظری : خواهش می کنم ازاین کارزار هم حمایت کنیدhttps://www.karzar.net/76090
💬 پاسخ
سپیدار بلند : https://www.karzar.net/88233 دانش آموزان و دانشجویان اساتید و دبیران گرانقدر ، پدر و مادر ها و مشاوران گرامی خواهشمندم از کارزار درخواست رسیدگی به مردودی های کنکور ۱۴۰۲ حمایت کنید و فاجعه کنکور امسال را به گوش همه برسانید
💬 پاسخ
مرتضی قشقایی : همه باهم فرهنگ رانندگی بهتر راامضاکنیم88404
💬 پاسخ
مهران پوستی در پاسخ به مرتضی قشقایی: چنین کارزاری پیدا نشد.
💬 پاسخ
خانم فتحی : خواهشمندم کارزار درخواست رسیدگی به مردودی های کنکور را امضا کنید.
💬 پاسخ
مهران پوستی : ۱۸ مهر ماه، روز نکوداشت زاینده‌رود گرامی باد. حداقل با این امید که برداشت‌های جدید از زاینده‌رود که هم خلاف عقلند و هم خلاف قانون (بند ۴ مصوبه ۹ ماده‌ای) سریعا متوقف شوند. خصوصا طرح موسوم به بن-بروجن که با وجود حکم توقیفِ قطعی متأسفانه با سرعت در حال اتمام است. همچنین برداشت غیر قانونی از چشمه‌دیمه (سرچشمه اصلی زاینده‌رود) به شهرکرد.
💬 پاسخ
ناصر سعیدی : سلام عزیزان.حس مسئولیت اجتماعی و وظیفه شناسی بزرگترین فضیلت برای یک شهروند است.بعضی از مسائل از جنبه محلی خارج هستن و جنبه ملی و فراملی دارند مثل مسائل زیست محیطی که با جان انسان ها و سایر موجوات سر و کار دارند.چنین مسائلی در سطح کلان تاثیر گذار هستند پس نگوییم فلان مساله به فلان شهر مربوط هست و به من چه!همه مسئول باشیم و مشارکت کنیم.آلودگی با سرب بلای جان مردم شده لینک زیر با موضوع سرب و سرطان مطالعه کنید و ضمن امضا، نشر دهید. https://www.karzar.net/86021
💬 پاسخ
پسر پارسی زاده کوروش : درود بر شما خسته نباشید از کارزارها حمایت کنیم برای حفظ میراث کشور عزیزمان
💬 پاسخ
مهران پوستی : «سامان: پایتخت خرید و فروش هلو، گردو، بادام و …»! به قیمت خون زاینده‌رود و ویرانی اصفهان!
💬 پاسخ
سارا و ستاره : لطفا ما را حمایت کنید https://www.karzar.net/86062
💬 پاسخ
امین مقدم : ریاست محترم جمهوری با سلام و احترام؛ با توجه به وعده‌های صحیح جنابعالی برای اشتغال جوانان، مخصوصاً جوانان متولد دهه شصت که در سخت‌ترین شرایط در دانشگاه‌ها پذیرفته شده و تخصص‌های لازم جهت اداره کشور را گرفتند، تصمیم عاجل و جدی جهت اشتغال و ازدواج آنان را خواستاریم. https://www.karzar.net/84347
💬 پاسخ
سعید زارعی : روزی که در رودخانه تجمع کردند و بنده را گرفتند ماموری در کانکس بود که به کشاورز نگاه کردو گفت شما رعیتیو حقت را میخواهی اما این جوان......فلان فلانشده برای چه امده خیلی دوست دارم الان ببینم چه میگوید و حال و روزش را بدانم کلکم راع و کلکم مسیوال الرعیه همه شما نگهبانیدو نسبت به انچه نگهبانید مسیولیت دارید ای که دم از دین میزنید کمی دینی عمل کنید و بر هرکه حق میگوید نتازید باتشکر
💬 پاسخ
مهران پوستی در پاسخ به سعید زارعی: همانطور که در متن هم آمده، همه (از جمله کشاورزان) پیش از حقابه کشاورزی و آب برای صنعت، قانونا نسبت به نیاز آبیِ محیط زیست حق دارند. بنابراین اعتراض حق همه است، نه فقط کشاورزان و به قول توهین‌آمیز آن مأمور «رعیتها». حتی همان مأموری که متأسفانه عامل اجرای ظلمی شده که دودش با فرونشست و … به چشم خودش هم خواهد رفت. متأسفانه همه ظلمها هم به نام و تحت پوشش دین و … روا داشته می‌شوند.
💬 پاسخ
علی محمد زاهدی : لطفا از این کارزار حمایت کنید https://www.karzar.net/82149
💬 پاسخ
مجتبی چنگیزی محمدی : با سلام کارزار شما امضا شد. خواهشمندم کارزار 82206 با موضوع اعتراض به نحوه محاسبه میانگین جهت مستمری بازنشستگی در سازمان تامین اجتماعی و همچنین کارزار 82996 با موضوع درخواست پرداخت مستمری در 6 ماه اول سال بر اساس 31 روز را حمایت نمایید https://www.karzar.net/82206 https://www.karzar.net/82996
💬 پاسخ
علی اصغر طالعی : بیشتر از 80000 امضاء و بیش از 3 سال زمان و 28 مورد پیگیری رسانه ای ................. اگه سنگ بود تابحال آب شده بود ظاهرا مسئولین بی خیالتر از این حرفها هستن
💬 پاسخ
مهران پوستی در پاسخ به علی اصغر طالعی: وحشتناک. خصوصا مسؤولین اصفهان و علی‌الخصوص نمایندگان آن. اخیرا گزارش تحقیق و تفحص مجلس در مورد طرحهای انتقال آب منتشر شده. در این گزارش «تمام» طرح‌های انتقال آب غیر قابل قبول خوانده شده به جز طرح موسوم به «بن-بروجن»*! چون از طرفی رییس کمیسیون آب نماینده بروجن است و از طرف دیگر نمایندگان اصفهان فقط حواسشون به مواردی مانند «طرح افزایش جمعیت» و … است! گزارش کذایی به قوه قضاییه هم ارسال شده! /*: طرحی که قرار است با آن آب از زاینده‌رود به حوضه با سرانه آبِ ۱۰ برابری کارون منتقل شود! این طرح ۲ سال پیش از سوی دیوان عدالت اداری حکم توقیف قطعی هم گرفته!
💬 پاسخ
امیر هادی واحدی : https://www.karzar.net/79956 لطفا بیایید
💬 پاسخ
نمایش نظر های بیشتر

اخبار مرتبط با این کارزاراگر شما خبر تازه‌ای دارید لطفا لینک خبر رسمی آن را از طریق کلید فوق ثبت نمایید.


بازتاب در پارما (پایگاه اطلاع‌رسانی محیط زیست اصفهان):

ورود جدی دادستانی کل مرکز استان اصفهان به حق آبه های زیست محیطی

انتشار در فهرست کارزارها

با رسیدن امضاها به ۵۰ نفر این کارزار در فهرست کارزارهای نوپا منتشر شد.

تأیید کارزار جهت انتشار

این کارزار در چهارچوب قوانین پلتفرم کارزار تأیید و منتشر شد.این کارزارها را هم حمایت کنید: